Рішення від 09.06.2020 по справі 280/2138/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 червня 2020 року о/об 15 год. 25 хв.Справа № 280/2138/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до 1.Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 38731918); 2.Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 00731270)

про проведення перерахунку заробітної плати, стягнення розрахунку при звільненні,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач-1), Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач-2), в якому позивач просить суд: 1) стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, а у разі його ліквідації на дату ухвалення рішення суду з Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні відповідно до ст.44 КЗпП України у розмірі середнього місячного заробітку - у розмірі 19626,19 грн.; 2) стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, а у разі його ліквідації на дату ухвалення рішення суду з Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 8250,80 грн.

У позові (а.с.1-9) та заяві про збільшення розміру позовних вимог (а.с.132-134) зазначено наступне. 31.01.2020 позивача було звільнено з посади головного спеціаліста відділу природоохоронних програм і фондів управління раціонального використання земель, природно-заповідного фонду та природоохоронних програм Запорізької обласної державної адміністрації у зв'язку з ліквідацією державного органу - Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (Наказ про звільнення ОСОБА_1 №27-к від 30.01.2020). Після подачі позову 31.03.2020 відповідачем-1 добровільно погашено позивачу частину заборгованості з середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні - у розмірі 29132,40 грн. Як вказує відповідач-1, це компенсація за 40 днів затримки повного розрахунку з позивачем при звільненні. Тобто, з 01.02.2020 по 30.03.2020. Кількість робочих днів з 01 лютого 2020 по 24 березня 2020 року складає 20 днів (лютий 2020 року) + 16 днів (з 01.03.2020 по 30.03.2020 включно) = 40 днів. Проте, якщо провести розрахунок середньоденної заробітної плати, яка була застосована відповідачем-1 для розрахунку середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, вбачається, що середньоденна заробітна плата позивача була застосована на рівні 72831 грн., а не 934,58 грн. При чому, відповідачем не надано жодного обґрунтування або розрахунку. Середньоденна заробітна плата позивача складає 934,58 грн. (17069,72 (заробітна плата за листопад 2019 року) + 22182,66 (заробітна плата за грудень 2019 року)/42 (кількість робочих днів) = 934,58 грн.). При чому, розрахунок середньоденної заробітної плати позивача та розмір середньомісячної заробітної плати не заперечується та підтверджується відповідачем-1 у виданій ним Довідці про середній заробіток №21 від 30.01.2020. Отже, загальний розмір заборгованості, який має бути сплачено позивачу становить 37383,20 грн. (934,58 грн. (середньоденна заробітна плата) х 40 днів затримки = 37383,20 грн.). Враховуючи часткове погашення, сума заборгованості по сплаті позивачу середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні становить 8250,80 грн. (37383,20 грн - 29132,40 = 8250,80 грн.). Таким чином, заборгованість відповідача-1 перед позивачем становить: частина заборгованості з середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні - у розмірі 8250,80 грн. (несплачена частина); вихідна допомога відповідно до ст.44 КЗпП України у розмірі середньомісячної заробітної плати, що підлягає виплаті позивачу при звільнені у зв'язку з ліквідацією Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної адміністрації у розмірі 19626,19 грн.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позов (а.с.91-98) та заперечення проти збільшення позовних вимог (а.с.143-146), в яких зазначено наступне. На момент звільнення ОСОБА_1 перебувала на державній службі. Звільнено позивача з посади 31.01.2020 відповідно до наказу директора Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації від 30.01.2020 за №27-к. 31.03.2020 ОСОБА_1 виплачено заборгованість в розмірі 46766,46 грн., що включає: - перерахунок окладу, рангу та вислуги відповідно до встановлених окладів розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 27.01.2020 за №10-к; - компенсацію за невикористану відпустку 41 день; - середньомісячну заробітну плату за час затримки виплати грошових коштів за 40 днів. Зі вказаної суми були сплачені прибутковий податок у розмірі 8417,96 грн. та військовий збір 701,50 грн. і фактично було перераховано до банку та виплачено ОСОБА_1 37647,00 грн. Так як заборгованість за час затримки виплати грошових коштів позивачу нараховувалась станом на 31.03.2020, то як наслідок відповідна подія, з якою пов'язане нарахування виплат із середньомісячної заробітної плати за останні два місяці є грудень 2019 року та січень 2020 року. Згідно з довідкою про заробітну плату ОСОБА_1 розмір середньомісячної заробітної плати становить 728 грн. 31 коп. Отже, розрахунок за час затримки виплати грошових коштів таким чином становив 29132 грн. 40 коп., а не 37383 грн. 20 коп. як стверджує позивач. Питання виплати вихідної допомоги при ліквідації державного органу, відповідно до редакції ст.87 Закону України «Про державну службу», що діяв на момент звільнення позивача, а саме 31.01.2020 не було передбачено.

Відповідач-1 проти позову заперечував.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позов (а.с.65-71), в якому зазначено наступне. Департамент екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації було ліквідовано, а не реорганізовано. У випадку ліквідації не передбачено правонаступництва. Департамент агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації не є правонаступником ліквідованого Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації. Оскільки відповідач-2 не є правонаступником відповідача-1, то зобов'язання щодо виплати грошових коштів колишнім працівникам Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації буде порушеннями бюджетного законодавства.

Відповідач-2 проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 31.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 27.04.2020.

Ухвалою суду від 27.04.2020 відкладено розгляд справи на 09.06.2020.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Позовні вимоги пов'язані з належними позивачу виплатами при звільненні.

За матеріалами справи позивачу стало відомо про порушення своїх прав та інтересів, він усвідомив про їх порушення після отримання професійної правничої допомоги від адвоката на підставі Договору про надання правової допомоги №06/20 від 23.03.2020.

Таким чином, на думку суду, позивач не пропустив строк звернення з позовом до адміністративного суду.

У Наказі Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації від 30.01.2020 за №27-к зазначено: «… Відповідно до статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», пункту 4 частини першої статті 83, пункту 1-1 частини першої статті 87, статті 89 Закону України «Про державну службу», пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України, розпорядження голови обласної державної адміністрації від 28.11.2019 №588 «Про зміну штатної чисельності структурних підрозділів обласної державної адміністрації», зі змінами, НАКАЗУЮ: 1.ЗВІЛЬНИТИ КІЯШКО ОСОБА_2 31 січня 2020 року з посади головного спеціаліста відділу природоохоронних програм та фондів управління раціонального використання земель, природно-заповідного фонду та природоохоронних програм Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації у зв'язку з ліквідацією державного органу - Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації. Підстава: попередження ОСОБА_1 про наступне вивільнення від 29.11.2019, розпорядження голови обласної державної адміністрації від 28.11.2019 №588 «Про зміну штатної чисельності структурних підрозділів обласної державної адміністрації». 2. Згідно статті 83 КЗпП України виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані щорічні основну та додаткову оплачувані відпустки, а саме: основну за період роботи з 01.06.2018 по 31.05.2019 тривалістю 15 днів; основну за період роботи з 01.06.2019 по 31.01.2020 тривалістю 14 днів; додаткову за стаж державної служби за 2020 рік тривалістю 12 днів. Всього 41 день. 3. ОСОБА_1 31 січня 2020 року передати справи і довірене, у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, майно уповноваженій особі - голові комісії з питань ліквідації Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, відповідно до статті 89 Закону України «Про державну службу». …» (а.с.16).

У Довідці про середній заробіток ОСОБА_1 від 30.01.2020 за №21 зазначено, що: у листопаді 2019 року нараховано було заробітну плату у сумі 17069,72 грн. за 21 фактично відпрацьованих робочих днів та згідно графіка роботи; у грудні 2019 року нараховано було заробітну плату у сумі 22182,66 грн. за 21 фактично відпрацьованих робочих днів та згідно графіка роботи. Всього було нараховано заробітну плату у сумі 39252,38 грн. Середньоденна заробітна плата складає 934,58 грн. Середньомісячна заробітна плата складає 19626,19 грн. (а.с.17).

Водночас, у Довідці про заробітну плату ОСОБА_1 зазначено, що: у грудні 2019 року нараховано було заробітну плату у сумі 22182,66 грн. за 21 фактично відпрацьованих робочих днів та згідно графіка роботи; у січні 2020 року нараховано було заробітну плату у сумі 8406,43 грн. за 21 фактично відпрацьованих робочих днів та згідно графіка роботи; Всього було нараховано заробітну плату у сумі 30589,09 грн. Середньоденна заробітна плата складає 728,31 грн. (а.с.152).

До суду не надано доказів того, що станом на день судового засідання (09.06.2020) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації.

Звідси, позовні вимоги до Департаменту агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації суд вважає необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно з ст.116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Відповідно до ст.117 Кодексу законів про працю України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

У п.2 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженого 08.02.1995 постановою Кабінету Міністрів України №100, зазначено: «… У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. …».

Суд погоджується з твердженням позивача, що за матеріалами справи виплата пов'язана з подією звільнення позивача з роботи.

Звідси, при обчисленні заборгованості з середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні необхідно використовувати інформацію з Довідки про середній заробіток ОСОБА_1 від 30.01.2020 за №21.

У суду відсутні зауваження щодо обчислення позивачем частини заборгованості з середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні у сумі 8250,80 грн.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні у сумі 8250,80 грн.

Відповідно до ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є: 1) скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу; 1-1) ліквідація державного органу; (…).

Як зазначено у ч.3 ст.5 Закону України «Про державну службу», дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

У ст.44 Кодексу законів про працю України зазначено, що при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, - у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Згідно з ч.1 ст.40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: 1) змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників; (…).

Суд погоджується з позицією позивача, що питання виплати позивачу вихідної допомоги при ліквідації державного органу не врегульовані нормами спеціального законодавства, що регулює порядок проходження та звільнення з державної служби, у зв'язку з чим до спірних правовідносин необхідно застосовувати приписи Кодексу законів про працю України.

Лист Національного агентства України з питань державної служби від 26.12.2019 за №9838/13-19 (а.с.154) має індивідуальний характер та не є нормою права.

Таким чином, суд вважає за можливе стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні відповідно до ст.44 Кодексу законів про працю України у розмірі середнього місячного заробітку у сумі 19626,19 грн.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача-1,2 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем у позові та заяві про збільшення розміру позовних вимог заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 3000 грн. 00 коп.

Зазначений позивачем розмір витрат на професійну правничу допомогу суд вважає таким, що є співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 38731918) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні у сумі 8250 грн. 80 коп.

Стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 38731918) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) вихідну допомогу при звільненні відповідно до ст.44 Кодексу законів про працю України у розмірі середнього місячного заробітку у сумі 19626 грн. 19 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 38731918) судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3000 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 11.06.2020.

Суддя О.О. Прасов