Справа № 592/7122/20
Провадження № 3/592/1221/20
11 червня 2020 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Косолап М.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
за частиною 1 статті 173 - 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
11.06.2020 до Ковпаківського районного суду м. Суми поштою надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення АПР18 № 702922 складеного 27.05.2020 ДОП СДОП Сумського ВП ГУНП в Сумській області Глазун О.С., ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 27.05.2020 близько 12 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 вчинив діяння передбачене частиною 1 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловлюванні образ в бік ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вимоги до оформлення протоколів про адміністративні правопорушення встановлені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 (далі - Інструкція).
Згідно пункту 9 розділу ІІ Інструкції у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Відповідно до пункту 6 Розділу ІІ Інструкції усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
У даному випадку протокол про адміністративне правопорушення наведеним вимогам Інструкції не відповідає.
Графа «до протоколу додається» містить напис «матеріали справи», однак не містить зазначення про долучення до протоколу конкретних матеріалів (пояснень особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладених на окремому аркуші, рапортів посадових осіб органів поліції, довідок, актів тощо (у разі складення)).
В порушення пункту 6 Розділу ІІ Інструкції протокол про адміністративне правопорушення заповнений нерозбірливим почерком.
Усупереч пункту 7 Розділу ІІ Інструкції протокол про адміністративне правопорушення містить виправлення (в графі, де зазначена дата розгляду справи, про яку повідомлена особа під особистий підпис, затерто цифру та поверх неї кульковою ручкою наведено іншу).
Зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення дата розгляду справи (14.06.2020) є вихідним днем, у який суд не працює.
Крім того, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 містить світлокопії протоколу заяви про кримінальне правопорушення та нішу подію, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які є неналежної якості (неможливо читати) та належним чином не завірені.
За змістом статей 279, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за наслідками розгляду вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати.
Зазначені недоліки, у даному випадку унеможливлюють в повному обсязі встановити усі обставини необхідні для вирішення справи.
Враховуючи те, що зазначені недоліки позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу та винести рішення, справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає поверненню до Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області для належного оформлення.
Керуючись статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Косолап