08001, Київська область, смт. Макарів, вул. Д.Ростовського, 35, inbox@mk.ko.court.gov.ua
"09" червня 2020 р. Справа № 370/1076/20
Суддя Макарівського районного суду Київської області Тандир О.В., за участю прокурора Макарівського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області Шабанова Є.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є депутатом Ситняківської сільської ради Макарівського району Київської області, зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до рішення № 02-01-VII Ситняківської сільської ради сьомого скликання Макарівського району Київської області, яка відбулось 15.11.2015 року, за громадянином ОСОБА_1 визнано повноваження депутата зазначеної ради.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі - Закон №1700-VII) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження встановлені Законом - депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону, за місцем роботи (служби), крім самозанятих осіб, безробітних або пенсіонерів, які подають зазначені декларації до апаратів відповідних місцевих рад або їх виконавчих комітетів.
У відповідності до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закон №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і пп. «в» п. 2, п. 4 і п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Ситняківської сільської ради Макарівського району Київської області, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закон №1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 45 Закон №1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» , п. 2, ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року за №959/29089, щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , декларацію за 2018 рік мав подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2019 до 00 год. 00 хв. 01.04.2019 року.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію за 2018 рік ОСОБА_1 , подав лише 13.06.2019 року о 18 год. 52 хв., тобто не своєчасно, без поважних причин.
Про обізнаність із вимогами Закону та наявність досвіду роботи з Реєстром свідчать попередньо подані ОСОБА_1 , щорічні декларації за 2016 та 2017 роки.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата закінчення етапу системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 00 год. 00 хв. 01.04.2019.
Фактичним моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата зібрання усіх матеріалів перевірки та подання рапорту про виявлення всіх необхідних ознак складу правопорушення.
Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 , мав можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, через мережу Інтернет у будь-якому місці. Але оскільки останній є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з обранням його депутатом Ситняківської сільської ради Макарівського району Київської області, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу ради, а саме: АДРЕСА_2 .
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Ситняківської сільської ради Макарівського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закон №1700-VII та примітки до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закон №1700-VII та пп. 1 п. 5 Розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК №3 від 10.06.2016 року, несвоєчасно, без поважних причин, 13.06.2019 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав частково та пояснив, що він дійсно вчасно не подав декларацію, оскільки був за межами території України та в цей час хворів.
Винність ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №101 від 13.05.2020 року, письмовими матеріалами, доданими до вказаного протоколу.
Посилання ОСОБА_1 , на неможливість вчасного подання декларації через перебування за межами території України та хворобу не підтверджується будь-якими належними та допустимими доказами, через що ці доводи судом не приймаються.
Дії ОСОБА_1 , слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до вимог ст.ст. 33, 34, 35 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, які пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , є часткове визнання вини у скоєному та щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Враховуючи особу правопорушника, обставини які обтяжують та пом'якшують відповідальність, суд вважає, що ОСОБА_1 , слід призначити адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу, оскільки інших санкцій вказаною частиною статті не передбачено.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення слід стягнути з особи, на яку накладено стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6, 213, 279, 283-285 287-289 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави (Отримувач: УК у Макарівському районі/смт. Макарів/22030101; ЄДРПОУ: 38007165; Банк: Казначейство України (ЕАП); Р/Р:UA608999980313181206000010385; Код платежу: 22030101) у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Макарівський районний суд Київської області.
Постанова набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, якщо вона не була оскаржена. В інакшому разі - після її перегляду Апеляційним судом.
Суддя О.В. Тандир