Рішення від 05.06.2020 по справі 540/1125/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1125/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивачка звернулася до суду із позовом до ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - пенсійний орган), в якому просить: визнати протиправними дії щодо виплати пенсії в разі втрати годувальника без урахування всіх надбавок, які нараховувалися і сплачувалися до 01.01.2018 року; зобов'язати пенсійний орган здійснити з 05.03.2019 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення та надбавок встановлених та раніше виплачуваних позивачці до 01.01.2018 року та звернути рішення до негайного виконання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, її чоловіка, учасника бойових дій. Пенсія була призначена довічно відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 30% від розміру пенсії її померлого чоловіка. До 01.01.2018 року пенсія нараховувалася із урахуванням таких складових: посадового окладу - 1200 грн, окладу за військове звання - 135 грн, процентної надбавки за вислугу років - 534 грн, а також надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35% грошового забезпечення, надбавки за кваліфікацію льотчик 1 класу - 12% грошового забезпечення, за роботу із таємними виробами - 20 % грошового забезпечення, надбавки за особливо важливі завдання - 50% грошового забезпечення та премії в розмірі 35% грошового забезпечення. При перерахунку пенсії з 01.01.2018 року на підставі постанови КМУ № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" відповідач не врахував всі складові та надбавки, які враховувалися до 01.01.2018 року. З цього приводу позивачка звернулася до пенсійного органу із відповідною заявою про здійснення перерахунку її пенсії з 01.01.2018 року із урахуванням всіх надбавок та складових, які нараховувалися до 01.01.2018 року. Відповідач листом повідомив, що пенсія перерахована відповідно до норм чинного законодавства на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 26.03.2018 року із такими складовими як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років. Позивачка вважає, що такі дії є протиправними, адже вона має право на перерахунок пенсії із урахуванням всіх надбавок та складових, які враховувались до 01.01.2018 року. Позовні вимоги просить задовольнити.

Пенсійний орган подав до суду відзив, за змістом якого, із позовними вимогами не погоджується та у їх задоволенні просить відмовити виходячи з того, що перерахунок пенсії позивачки здійснений на підставі довідки про грошове забезпечення та із урахуванням тих складових, які зазначені у вказаній довідці, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років. Виходячи з того, що пенсійний орган здійснює перерахунки таких пенсій виключно на підставі довідок, виданих уповноваженими особами, та не має повноважень щодо самостійного визначення складових на підставі яких здійснюється перерахунок, заявлені позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, розгляд даної адміністративної справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлені такі обставини справи.

Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує з 27.09.2017 року пенсію у разі втрати годувальника (її померлого чоловіка учасника бойових дій ОСОБА_2 ) відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262).

Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі № 2101006144 станом на 31.12.2017 року пенсія позивачки була обрахована із урахуванням таких складових: посадовий оклад - 1200 грн, оклад за військове звання - 135 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 534 грн, льотний склад при виконанні польотів - 35% - 420 грн, надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас 12% - 144 грн, робота з таємними виробами, носіями, документами 20% - 240 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% - 934,50 грн, премія - 35% - 420 грн.

Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4027,50 грн.

Основний розмір пенсії 30% грошового забезпечення - 2904 грн та надбавка за особливі заслуги - 213,44 грн, що разом склало 3117,44 грн.

З 01.01.2018 року пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 26.03.2018 року № ТХ28295 із урахуванням складових грошового забезпечення визначених у довідці, а саме: посадовий оклад - 6060 грн, оклад за військовим званням - 1480 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3770 грн.

Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11310 грн.

Основний розмір пенсії 30% грошового забезпечення - 3393 грн та надбавка за особливі заслуги - 213,44 грн, що разом склало 3361,94 грн.

Отже, після вищевказаного перерахунку розмір пенсії позивачки фактично був збільшений.

Позивачка не погоджується із таким перерахунком та вважає, що відповідач протиправно не включив до складових грошового забезпечення льотний скл. при виконанні польотів - 35%, надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас 12%, робота з таємними виробами, носіями, документами 20%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія - 35%. Виходячи з чого, 13.02.2020 року звернулася із заявою до пенсійного органу, в якій просила здійснити перерахунок та виплату її пенсії із урахуванням всіх надбавок та складових грошового забезпечення, які враховувалися до 01.01.2018 року.

Листом від 27.02.2020 року № 589-605/Ч-03/8-2100/20 відповідач повідомив позивачку, що розмір її пенсії обрахований виходячи зі складових оновленої довідки про грошове забезпечення виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (50%). Із урахуванням того, що питання визначення грошового забезпечення належить до компетенції органів, з яких особи були звільнені зі служби, Головне управління здійснило перерахунок відповідно до норм чинного законодавства і підстави для включення спірних складових до обрахунку пенсії, які не зазначені у вказаній довідці відсутні.

Не погоджуючись із позицією відповідача, позивачка звернулася з цим позовом до суду.

Вирішуючи даний спір по суті, суд керувався наступними нормами Закону.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який серед іншого, регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом є Закон № 2262.

Умови призначення та розміри пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені розділом IV Закону № 2262.

Позивачці призначено пенсію на підставі п. "б" ст. 36 Закону № 2262, яким передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби у розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивачки, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

З аналізу вищевикладених приписів законодавства суд дійшов висновку, що Пенсійний фонд не має права самостійно визначати розміри грошового забезпечення, перерахунок пенсій здійснюється на підставі довідки, яка видається уповноваженим органом, у даному випадку це Херсонський обласний військовий комісаріат.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що пенсія позивачці перерахована із урахуванням складових зазначених у довідці про грошове забезпечення, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом, зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01.01.2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

На підставі викладених обставин, суд вважає, що з боку ГУ ПФУ в Херсонській області в межах заявлених вимог відсутні порушення прав та законних інтересів позивачки, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону № 2262, а тому зобов'язання пенсійного органу діяти не у відповідності до Порядку, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 року у зразковій справі № 240/6263/18.

Окремо слід зазначити, що суд не приймає до уваги посилання позивачки на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, оскільки після набрання чинності цим рішенням, тобто після 05.03.2019 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 нова довідка про складові грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки не складалася, а тому пенсійний орган не мав правових підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачці з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Суд зазначає, що питання врахування у складі грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Херсонського обласного військового комісаріату щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачки без врахування додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 242 - 246 КАС України, суд,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010201