Рішення від 12.05.2020 по справі 480/965/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2020 р. Справа № 480/965/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Котлубай В.А.,

представників відповідача Никифорової Т.О., Калина О.В.,

третьої особи ОСОБА_3.,

третьої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Кролевецької міської ради, треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 07.11.2019 звернувся до відповідача з заявою про зняття з реєстрації за місцем проживання та реєстрацію місця проживання у АДРЕСА_2 . Заява обґрунтована тим, що батьку позивача на праві власності належить 5/6 частин вказаного домоволодіння, він не заперечує проти реєстрації. ОСОБА_1 фактично постійно проживає у будинку з батьком, пов'язаний з ним спільним побутом, оплачує комунальні послуги. Реєстрація не за місцем фактичного проживання створює для позивача незручності пов'язані зі зверненням до медичних закладів, отримання довідок, тощо.

Відповідачем 07.11.2019 прийнято рішення про відмову у задоволенні заяв у зв'язку з неподанням необхідних документів та інформації. Вважає, що разом з заявами були подані усі необхідні документи, а тому рішення про відмову у знятті з реєстрації та реєстрацію є протиправним.

Конституцією України гарантується свобода пересування. Відповідно до вимог закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" протягом тридцяти днів після прибуття на нове місце проживання особа зобов'язана зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація здійснюється в день подання документів, може бути проведена одночасно зі зняттям з реєстрації за попереднім місцем. Законом визначено вичерпний перелік документів для реєстрації місця проживання. Порядок реєстрації місця проживання затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України. Позивачем було подано встановлені документи. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 . Зобов'язати відповідача вчинити дії з реєстрації позивача за вказаною адресою.

Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що позивачем дійсно були подані заяви про зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання у м. Кролевець. Порядок проведення таких дій врегульовано Правилами реєстрації місця проживання. Визначено які саме документи та мають бути додані до заяви. Крім іншого має бути подано документ, що засвідчує право проживання у житлі. У разі відсутності у особи, що подає заяву, права користування чи права власності на житлове приміщення, що підтверджене належними документами, реєстрація такої особи проводиться за наявності згоди власника/ співвласника житла.

Житловий будинок, у якому позивач просив зареєструвати його місце проживання належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 (5/6) та ОСОБА_3 ( 1/6). До заяви додано письмову згоду одного зі співвласників будинку на реєстрацію позивача за вказаною адресою. ОСОБА_3 такої згоди не надала. На запит виконавчого комітету Кролевецької міської ради повідомила незгоду на реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_1 у будинку. Крім того, до заяви не було додано квитанцію про сплату адміністративного збору та військовий квиток. Позивач знав про існування перешкод для його реєстрації, про що він сам повідомив реєстратору та саме у зв'язку з цим не сплатив збір.

Відповідно до п. 11 Правил реєстрації місця проживання орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації якщо особа не подала необхідних документів або інформації. Вважає таке рішення правомірними, просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали із зазначених підстав. Пояснили, що рішення відповідача є нечіткими та незрозумілими. Так, у них не зазначено яких саме документів та якої інформації не подано, що позбавляє позивача можливості усунути недоліки, якщо такі були допущені. Квитанція про сплату збору не була подана через те, що пораду не поспішати платити. Військовий квиток не подав, оскільки не має його.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечення проти позову підтримали. Пояснили, що форма рішень встановлена Правилами реєстрації місця проживання. У відповідності до встановленого Правилами порядку у рішенні було зазначено одну з підстав для відмови у реєстрації/ знятті з реєстрації, яка передбачена п. 11 самих Правил. Зазначеним нормативним актом не передбачено викладення у рішеннях переліку документів, що не були подані. При цьому реєстратором було повідомлено які саме документи не подані. Твердження позивача про те, що реєстратор порадив не платити збір не відповідають дійсності, оскільки подання квитанції про його сплату є обов'язковим для реєстрації/зняття з реєстрації.

Третя особа - ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що вважає позов обгрунтованим. Пояснив, що 5/6 частин будинку АДРЕСА_1 належить йому на праві власності. Позивач є його сином, зареєстрований у Чернігівській області, але тривалий час з матір'ю проживає у м. Кролевець, у будинку, де просив його зареєструвати. Син є інвалідом, має слабкий зір та потребує сторонньої допомоги. Реєстрація у іншій області ускладнює звернення до медичних установ, отримання соціальної допомоги.

Третя особа - ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що позов вважає необґрунтованим. Пояснила, що їй на праві власності належить 1 / 6 частина будинку у АДРЕСА_2 . Позивач є її племінником, знає його з дитинства. Твердження про те, що він потребує сторонньої допомоги не відповідають дійсності. Його стан здоров'я не перешкоджає йому самостійно громадським транспортом їздити до Чернігівської області, де він зареєстрований. Також пояснила, що заперечувала та заперечує проти реєстрації позивача та його матері у зазначеному будинку. У неї з іншим співвласником виник спір щодо цього майна. У зв'язку з цим звернулась до суду з позовом. Поділ будинку не проведено, порядок користування ним між співвласниками також не визначався.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до довідки Лукнівського старостинського округу ОСОБА_1 зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 10). 07 листопада 2019 року ним подано до центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Кролевецької міської ради заяву про зняття з реєстрації місця проживання та заяву про реєстрацію місця проживання ( а.с. 11, 12). У заявах зазначив, що зняття з реєстрації необхідне у зв'язку з вибуттям до АДРЕСА_1. Підставою для реєстрації місця проживання зазначив право на проживання в житлі у відповідності до рішення Кролевецького районного суду Сумської області. У цей же день відповідачем прийнято рішення про відмову у проведенні реєстрації/ зняття з реєстрації ОСОБА_1 , про що зроблено відповідні записи у заявах. Підставою для відмови вказано, з посиланням на п. 11 "Правил реєстрації місця проживання неподання", неподання необхідних документів або інформації.

З копії зазначеного рішення Кролевецького районного суду Сумської області від 15.08.2011 вбачається, що за ОСОБА_3 визнано право власності на 1/6 частину, а за ОСОБА_2 встановлено належність на праві власності 5/6 частин домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 29-30). Таким чином, будинок, у якому мав намір зареєструвати місцем проживання позивач, належить на праві власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Позивач права власності на нього не має.

Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 затверджено "Правила реєстрації місця проживання" (далі Правила). Відповідно до п. 1 Правил ними визначається механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.

Відповідно до п. 4 Правил реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Відповідно до п. 18 Правил для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); 4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); 5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Відповідачем зазначено, що позивачем до заяви не було додано військовий квиток та квитанцію про сплату адміністративного збору. Позивач у судовому засіданні ці обставини визнав. Крім того, до заяви було додано згоду на реєстрацію позивача у домоволодінні лише від одного зі співвласників. Другий співвласник ОСОБА_3 у судовому засіданні засіданні зазначила, що заперечувала і продовжує заперечувати проти реєстрації ОСОБА_1 у будинку. Враховуючи, що позивач не є неповнолітньою дитиною власника, наявність згоди на його реєстрацію у домоволодінні є обов'язковою. Судом встановлено, що поділ домоволодіння або визначення порядку користування ним між співвласниками не проведено. За таких обставин згода має бути отримана від усіх співвласників.

Таким чином, позивачем не було подано документи, подання яких вимагається Правилами та не надано згоду одного зі співвласників домоволодіння. За таких обставин, суд вважає правомірним прийняті відповідачем рішення про відмову у реєстрації/знятті з реєстрації ОСОБА_1 .

У судовому засіданні представник позивача вказував не неповноту та незрозумілість рішення відповідача, а саме відсутність переліку документів та інформації, що не подана, що порушує права позивача та є підставою для скасування рішень. Такі твердження суд вважає необґрунтованим.

Відповідно до п. 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Як було зазначено вище, про відмову у вчиненні дій відповідачем зроблено відповідні записи у заявах, поданих позивачем. При цьому зазначено підставу, передбачену п. 11 Правил. Суд вважає, що відповідач діяв у відповідності до встановленого Правилами порядку, оскільки наведення переліку документів або інформації, які не були подані, Правилами не вимагається.

На підставі викладеного, суд приходить до переконання про необґрунтованість позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг апарату виконавчого комітету Кролевецької міської ради про визнання протиправною відмови у знятті з реєстрації місця проживання та реєстрацію місця проживання; зобов'язання зареєструвати за адресою: АДРЕСА_1 відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 22.05.2020.

Суддя О.В. Соп'яненко