Рішення від 05.06.2020 по справі 340/1071/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1071/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що з травня 2015 року вона отримує пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року та має право на її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури. У березні 2020 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 04.03.2020 року №18-34вих.20 про заробітну плату, яка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Рішенням №176401 від 06.03.2020 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку, пославшись на те, що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року зміна розмірів посадових для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру", про що повідомив листом №574-633/Т-03/8-1100/20 від 19.03.2020 року. Не погоджуючись з цією відмовою, стверджуючи, що до її пенсії не можуть застосовуватися обмеження максимального розміру пенсії, визначені частиною 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", позивачка просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №176401 від 06.03.2020 року, яке також викладене у листі №574-633/Т-03/8-1100/20 від 19.03.2020 року, про відмову у проведенні перерахунку її пенсії за вислугою років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату її пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХП (чинній на час призначення пенсії), ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", починаючи з 01.01.2020 року, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Кіровоградської області від 04.03.2020 року №18-34вих.20 про заробітну плату, без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат;

- враховуючи вину Кабінету Міністрів України, органів ПФУ у навмисному затягуванні перерахунку, виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів.

Ухвалою судді від 06.04.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача надійшов відзив на позову заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що надана позивачкою разом із заявою від 05.03.2020 року довідка прокуратури Кіровоградської області №18-34вих.20 від 04.03.2020 року не може бути застосована для перерахунку пенсії, оскільки не відповідає вимогам, визначеним статтею 86 Закону України "Про прокуратуру". Відповідач стверджує, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 перерахунок пенсій, призначених за Законом України "Про прокуратуру", проводиться у разі зміни розміру посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року. Наполягаючи на тому, що вказане Рішення не є підставою для перерахунку пенсії позивачки у 2020 році, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходила службу в прокуратурі, допоки наказом в.о. прокурора Кіровоградської області №369ц від 28.05.2015 року була звільнена з посади прокурора відділу прокуратури області за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру". (а.с. 89) На момент її звільнення стаж роботи в органах прокуратури складав 13 років 7 місяців 13 днів.

З 23.03.2015 року позивачці встановлена 3 група інвалідності внаслідок загального захворювання, а з 25.05.2015 року - 2 група інвалідності внаслідок загального захворювання. (а.с. 65 - 66, 81 - 82)

Згідно з протоколом №21545 від 06.04.2015 року Управлінням ПФУ в м. Кіровограді позивачці з 23.03.2015 року призначена пенсія по інвалідності 3 групи у розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". (а.с. 45 - 46)

Згідно з протоколом №176401 від 03.06.2015 року Управлінням ПФУ в м. Кіровограді позивачці з 25.05.2015 року призначена пенсія по інвалідності 2 групи у розмірі 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". (а.с. 79 - 80)

Згідно з протоколом №176401 від 04.06.2015 року Управлінням ПФУ в м. Кіровограді позивачці з 29.05.2015 року призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% від суми її місячної (чинної) заробітної плати. (а.с. 85 - 86)

У березні 2020 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 05.03.2020 року про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам. До заяви додала довідку №18-34вих.20 від 04.03.2020 року, видану прокуратурою Кіровоградської області, про заробіток для перерахунку пенсії. (а.с. 140 - 143)

За наслідками розгляду цієї заяви відповідачем прийнято рішення №176401 від 06.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії, згідно з яким позивачка не має права на перерахунок пенсії. (а.с. 25 - 26)

Про це рішення позивачку повідомлено листом №574-633/Т-03/8-1100/20 від 19.03.2020 року. (а.с. 29)

Не погодившись з таким рішенням, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної позивачці за Законом України "Про прокуратуру".

Як установлено судом, пенсія по інвалідності з 23.03.2015 року призначена позивачці на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 29.05.2015 року - на підставі Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року.

Відповідно до частин 1, 2 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці) пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Згідно зі статтями 32, 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою.

У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

Частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (чинного на час переведення позивачки на пенсію за цим Законом) передбачено, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до частини 8 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 9 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Частинами 10, 12 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ передбачено, що прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до частин 13, 21 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

З 15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 року та втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Відповідно до частини 13 статті 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (у редакції, чинній на момент прийняття цього Закону) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Проте Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VІІI від 28.12.2014 року (набрав чинності 01.01.2015 року) частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладена в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Відповідно до частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Отже позивачка, як колишній працівник прокуратури, якій призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, відповідно до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (яка застосовується з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019) має право на перерахунок своєї пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року прийнято постанову №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою зокрема внесено зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури. Вказана постанова набрала чинності 06.09.2017 року.

У зв'язку з цими змінами з 06.09.2017 року зросли розміри посадових окладів, надбавок та інших складових заробітної плати, що включалися у заробіток для обчислення пенсії на підставі Закону України "Про прокуратуру".

З огляду на Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, яким установлено порядок застосування частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, позивачка набула право на перерахунок її пенсії з 01.01.2020 року.

Судом установлено, що прокуратура Кіровоградської області, виконуючи це Рішення Конституційного Суду України, з метою перерахунку пенсії позивачки у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, видала їй довідку №18-34вих.20 від 04.03.2020 року про заробітну плату за відповідною (прирівняною) посадою, яку вона займала на день звільнення, за нормами, чинними на 06.09.2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". (а.с. 143)

Розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, зазначений у цій довідці, перевищував розмір заробітної плати, визначений у попередній довідці прокуратури Кіровоградської області №18-128вих-16 від 16.02.2016 року, з якої проведено перерахунок пенсії позивачки по інвалідності (а.с. 123), тож позивачка знову набула право на підвищення її пенсії.

Проте, відповідач відмовився врахувати цю довідку та провести перерахунок пенсії, пославшись у рішенні №176401 від 06.03.2020 року на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять, починаючи з 13.12.2019 року та у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року, а відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Суд не погоджується з такими доводами та зазначає, що набрання чинності 06.09.2017 року постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", внаслідок якої змінилася (збільшилася) заробітна плата працівників, які проходять службу в органах прокуратури, у розумінні частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивачки, призначеної на підставі однопредметного Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ. Водночас, з огляду на Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, яким установлено порядок застосування частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, позивачка набула право на перерахунок її пенсії, починаючи з 01.01.2020 року.

На момент звернення ОСОБА_1 у березні 2020 року за перерахунком пенсії умови оплати праці працівників прокуратури Кіровоградської області визначалися постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"), а у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-34вих.20 від 04.03.2020 року вказані складові заробітної плати, визначені цими постановами, за відповідною посадою, яку позивачка займала на день звільнення. Тож вказана довідка є підставою для перерахунку пенсії позивачки з 01.01.2020 року.

Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року суд відхиляє та зазначає, що цією постановою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1 - 3, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури"№113-IX від 19.09.2019 року.

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року установлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Оскільки позивачка звернулася за перерахунком пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам саме на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"), тому норми постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019 року до спірних правовідносин не застосовуються.

Доводи відзиву відповідача щодо того, що надана позивачкою довідка прокуратури Кіровоградської області №18-34вих.20 від 04.03.2020 року не може бути застосована для перерахунку пенсії, оскільки не відповідає вимогам, визначеним статтею 86 Закону України "Про прокуратуру", належними доказами не підтверджені.

Частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідачем не надано доказів того, що ним під час прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 05.03.2020 року про перерахунок пенсії перевірялася обґрунтованість видачі прокуратурою Кіровоградської області довідки №18-34вих.20 від 04.03.2020 року та за наслідками такої перевірки встановлено невідповідність цієї довідки вимогам чинного законодавства.

Відтак суд прийшов до висновку, що мотиви відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачки, наведені у спірному рішенні №176401 від 06.03.2020 року, є незаконними, вказане рішення є протиправним та його слід скасувати.

Щодо листа ГУ ПФУ в Кіровоградській області №574-633/Т-03/8-1100/20 від 19.03.2020 року, який позивачка також просить суд визнати протиправним та скасувати, то суд зазначає, що цей лист носить інформаційний характер, не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України, тому суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Тож з метою відновлення права позивачки на перерахунок її пенсії та на отримання пенсії у розмірі, установленому законом, суд вважає за доцільне зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2020 року перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної позивачці за Законом України "Про прокуратуру", виходячи з 60 % від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-34вих.20 від 04.03.2020 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Разом з тим суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії за вислугою років, без обмеження граничного розміру пенсії, про що вона просить у позові, оскільки, як установлено судом, пенсія за вислугу років позивачці не призначалася, а спору між сторонами щодо обмеження пенсії позивачки максимальним розміром, установленим абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", на момент вирішення цієї справи не виникло.

Вимоги позову щодо виплати різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", не узгоджуються з повноваженнями суду на стадії ухвалення рішення, передбаченими статтею 245 КАС України, тож задоволенню не підлягають.

Відтак у задоволенні позову у цій частині слід відмовити.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №176401 від 06.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.01.2020 року перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про прокуратуру", виходячи з 60 % від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-34вих.20 від 04.03.2020 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш