Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 червня 2020 р. Справа№200/3182/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ» до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, Державної податкової служби України про скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ» (надалі за текстом позивач) звернулося до суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, Державної податкової служби України про:
1. визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Донецькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
від 03.10.2019 № 1297839/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
від 03.10.2019 № 1297845/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
від 03.10.2019 № 1297846/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
від 03.10.2019 № 1297848/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
від 03.10.2019 № 1297847/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
від 03.10.2019 № 1297843/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 6 в Єдиному реєстрі податкових накладних,
2. зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 12.08.2019 №№ 1-6 та вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою їх подання - 23.08.2019.
За змістом викладеного позові позивачу безпідставно відмовлено в реєстрації податкових накладних від 12.08.2019 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6. Так, 23.08.2019 позивач отримав повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних від 12.08.2019 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 через відповідність товариства критеріям оцінки ступеню ризиків, визначених підпунктом 2.1. пункту 2 та підпункту 1.6. пункту 1 Критеріїв оцінки ступеню ризиків. В квитанціях позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. 24.09.2019 позивач надав пояснення та документи, які на його думку були необхідними для реєстрації податкових накладних, проте рішеннями від 03.10.2019 № 1297839/42595336, № 1297845/42595336, № 1297846/42595336, № 1297848/42595336, № 1297847/42595336, № 1297843/42595336 позивачу було відмовлено в реєстрації податкових накладних №№ 1-6 від 12.08.2019.
Позивач зауважив на тому, що в наданих йому квитанціях про реєстрацію податкових накладних, якими його було повідомлено про зупинення наданих ним на реєстрацію податкових накладних №№ 1-6 від 12.08.2019, не визначалося конкретного переліку документів, які має надати позивач для здійснення реєстрації податкових накладних. Водночас, документів, що надав позивач достатньо для підтвердження відбуття господарських операцій, за фактом здійснення яких складені податкові накладні, та реєстрації податкових накладних. Незважаючи на зміст наданих позивачем документів, комісією відповідача 1 прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Посилаючись на протиправність відмови у реєстрації податкових накладних позивач просив зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні від 12.08.2019 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 та вважати їх прийнятими та зареєстрованими 23.08.2019.
Відповідач - 1 - Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області у наданому до суду відзиві проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував. За змістом викладеного відповідачем 1 у клопотанні, наданому до суду 22.04.2020, комісією відповідача 1 за наслідком розгляду наданих позивачем повідомлень та доданих документів на виконання квитанцій від 23.08.2019, прийнято рішення про реєстрацію податкових накладних від 12.08.2019 №№№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, які було надіслано позивачу. Водночас, на підставі п. 24 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018, 03.10.2019, комісією центрального рівня прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Відповідач 1 зауважив на тому, що комісією Головного управління ДПС у Донецькій області не приймалися оскаржувані позивачем рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 03.10.2019. У зв'язку із наведеним відповідач № 1 просив залишити позов без розгляду.
Відповідач 2 - Державна податкова служба України, у наданому до суду відзиві проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив відмовити позивачу в задоволенні заявлених вимог. В наданому до суду відзиві, відповідач, не заперечуючи надання позивачем пояснень та документів на підтвердження відбуття господарських операцій, за наслідком здійснення яких складено податкові накладні зауважив на тому, що до пояснень не надано розрахункових документів та банківських виписок, що й стало підставою прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних. У відзиві відповідач 2 просив врахувати висновок Верховного суду в постанові від 21.10.2019 у справі № 640/4480/19, в якому суд акцентував увагу на тому, що підставою формування сум податкового кредиту з ПДВ та підставою формування податкових накладних, та відповідно реєстрації податкової накладної є реальне виконання господарських операцій, що є об'єктом оподаткування.
Ухвалою від 24.03.2020 позов залишено без руху. Ухвалою від 06.04.2020 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ» (позивач) є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 42595336. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань місцезнаходженням товариства є: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Архітектора Нільсена, будинок 26/2, офіс 48. За даними контролюючого орану позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області.
19.04.2019 між ТОВ «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ» (постачальник) та ККП «Маріупольавтодор» укладені договори закупівлі № 134 та № 136. Умовами договору закупівлі № 134 від 19.04.2019 та специфікацією до нього передбачалося постачання позивачем на користь контрагента товар, визначений в специфікації до договору за плату. Відповідно до пункту 1.2. договору предметом закупівлі є ДК 021:20105 «14210000-6 Гравій, пісок, щебінь і наповнювачі» лот 1 відсів гранітної фракції 0-5 мм. Згідно специфікації до договору на визначених договором умовах позивач зобов'язався поставити відсів гранітної фракції 0-5 мм у кількості 14 100 тн вартістю з ПДВ 4 019 842,86 грн., 5 500 тн вартістю з ПДВ 1 568 023,81 грн. та 1 400 тн вартістю 399 133,33 грн. Загальна вартість договору - 5 987 000 грн., у т.ч. ПДВ 997 833,33 грн.
Умовами договору закупівлі № 136 від 19.04.2019 та специфікацією до нього передбачалося постачання позивачем на користь контрагента товар, визначений в специфікації до договору за плату. Відповідно до пункту 1.2. договору предметом закупівлі є ДК 021:20105 «14210000-6 Гравій, пісок, щебінь і наповнювачі» лот 3 відсів гранітної фракції 5-10 мм. Згідно специфікації до договору на визначених договором умовах позивач зобов'язався поставити відсів гранітної фракції 5-10 мм у кількості 3 150 тн вартістю з ПДВ 1 537 200 грн., 2 750 тн вартістю з ПДВ 1 342 000 грн. та 600 тн з вартістю 292 800 грн. Загальна вартість договору 3 172 000 грн., у т.ч. ПДВ 528 666,67 грн.
В ході виконання умов укладеного договору 12.08.2019 позивачем сформовані наступні податкові накладні:
№ 1 на постачання 99,1 тн відсіву гранітного фр. 0-5 мм загальною вартістю 23543,19 грн., ПДВ - 4708,64 грн. (т. 1 арк. справи 22);
№ 2 на постачання 51,1 тн відсіву гранітного фр. 0-5 мм загальною вартістю 12139,83 грн., ПДВ - 2427,97 грн. (т. 1 арк. справи 23);
№ 3 на постачання 90,9 тн щебеню фр. 5-10 мм загальною вартістю 36966,30 грн., ПДВ - 7393,26 грн. (т. 1 арк. справи 24);
№ 4 на постачання 214,9 тн щебеню фр. 5-10 мм загальною вартістю 87393,38 грн., ПДВ - 17478,67 грн. (т. 1 арк. справи 24);
№ 5 на постачання 116,4 тн відсіву гранітного фр. 0-5 мм загальною вартістю 27653,15 грн., ПДВ - 5530,63 грн. (т. 1 арк. справи 26);
№ 6 на постачання 19 тн щебеню фр. 5-10 мм загальною вартістю 7726,73 грн., ПДВ - 1545,35 грн. (т. 1 арк. справи 24);
23.08.2019 податкові накладні 12.08.2019 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 спрямовані позивачем на реєстрацію. Згідно з квитанціями про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.08.2019, податкові накладні №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 від 12.08.2019 прийняті, проте реєстрацію їх зупинено на підставі п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (т.1 арк. справи 28-39). Відповідно до наявних в матеріалах справи квитанцій обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку обсягу придбання товару (послуги) та обсягу постачання, що відповідає вимогам пп. 2.1. п. 2 та пп. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. В зазначених квитанціях позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.09.2019 позивачем направлені до контролюючого органу пояснення та документи по кожній податковій накладній, реєстрацію яких зупинено. Згідно з наявними в матеріалах справи документами, позивач направив до податкового органу договір постачання з ККП «Маріупольавтодор», з ТОВ «Кальчицький кар'єр», з ТОВ «Склосервіс, накладні на Маріпоульавтодор; накладні від Кальчицького кар'єра, акт від ТОВ «Склосервіс», первинні документи, складенням яких супроводжувалося виконання договірних зобов'язань між сторонами та платіжні доручення на сплату вартості товарів (послуг).
Прийняття пояснень та документів підтверджено наявними в матеріалах справи квитанціями № 2 (т. 1 арк. справи 49, 59, 69, 79, 89, 99).
Рішеннями від 03.10.2019 № 1297839/42595336, № 1297845/42595336, № 1297846/42595336, № 1297848/42595336, № 1297847/42595336, № 1297843/42595336 позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних №№ 1-6 від 12.08.2019 (т. 1 арк. справи 100-111). За змістом рішень підставою відмови в реєстрації податкових накладних є ненадання платником податку документів - розрахункових документів, банківських виписок.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, визначаються положеннями Податкового кодексу України.
Пунктом 14.1.60 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що єдиним реєстром податкових накладних є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України встановлений обов'язок платника скласти на дату виникнення податкових зобов'язань податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
За змістом пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341. Так, згідно пунктів 12, 13 цього порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться їх перевірки, після чого формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 17 цього порядку передбачено, що у разі відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до вимог пункту 10 Порядку зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, ДФС визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку та погоджені Міністерством фінансів України згідно з листом від 06.08.2019 № 26010-06-5/20111. Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій зареєстровані в ДФС за № 1962/99-99-29-01-01 від 07.08.2019 та введені в дію 08.08.2019. Показники, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, зареєстровані в ДФС за № 1963/99-99-29-01-01 від 07.08.2019 та введені в дію 08.08.2019.
Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Підпунктом 4 пункту 13 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі визначений пунктом 14 Порядку та включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Пунктом 21 постанови Кабінету Міністрів України № 117 від 21 лютого 2018 року підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування визначено: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Пунктом 20 наведеного порядку передбачено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у тому числі, в день настання однієї набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 23 та п. 24 Порядку № 117 комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Комісія центрального рівня протягом семи робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів відповідно до пункту 15 цього Порядку, але не раніше отриманого рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі комісії регіонального рівня, може прийняти інше рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Прийняте комісією центрального рівня рішення реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу, а рішення Комісії регіонального рівня скасовується.
Згідно з п. 28 Порядку № 117 Податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;
протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень та які на дату зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі не відповідали критеріям ризиковості платника податку;
протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно та/або які на дату зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі відповідали критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 20 порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані позивачем рішення про відмову в реєстрації податкових накладних прийняті комісією центрального рівня - Відповідача 2, а не комісією Головного управління ДПС у Донецькій області, з огляду на що останній не є належним відповідачем у справі, а тому в задоволенні заявлених позивачем вимог до нього слід відмовити.
За змістом рішень, прийнятих 03.10.2019 комісією Відповідача 2 про відмову в реєстрації палаткових накладних від 12.08.2019 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 підставою відмови в реєстрації зазначено ненадання позивачем копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
При вирішенні питання щодо обґрунтованості наведених рішень суд виходить із наступного.
Положеннями Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постаново. Кабінету міністрів України № 117 від 21.02.2018 передбачено право комісії контролюючого органу центрального або регіонального рівня на прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних чи розрахунків коригування після зупинення їх реєстрації. Положення наведених нормативно-правових актів передбачають, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань контролюючий орган має повідомити платника податків про необхідність надання документів чи пояснень задля подальшої реєстрації податкових накладних чи розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
В квитанціях про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних та вартісних показників податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (арк. справи 28-39) не визначено переліку документів, які має надати позивач для подальшої реєстрації розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
Відповідач 2 є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, має спеціальну правосуб'єктність. Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Праву контролюючого органу на витребування на витребування в платника податків певних документів кореспондує обов'язок надання таких документів платником податків. Втім, контролюючий орган під час витребування документів в платника податків, має визначити їх перелік. Платник податку має чітко розуміти що саме від нього вимагає орган владних повноважень та мати можливість передбачати наслідки своєї поведінки в залежності від виконання чи невиконання вимоги контролюючого органу.
Рішення відповідача 2 про відмову в реєстрації податкових накладних вмотивовано неподанням позивачем документів на вимогу податкового органу, в той час як квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних від 12.08.2019 № 1, 2 ,3, 4, 5, 6 не містять адресованої позивачу вимоги надати ці документи.
Крім цього, слід зазначити, що наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що у складі доданих позивачем до пояснень документів, що надані позивачем 24.09.2019, наявні платіжні доручення на сплату контрагентом позивача - КПП «Маріупольавтодор» вартості отриманої від позивача продукції на умовах договорів № 134 від 19.04.2019 та № 136 від 19.04.2019 із відміткою банку про проведення платежів. Пунктом 14 Порядку № 117 до переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включено надання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Оскільки окремо надати банківські виписки з особових рахунків від позивача не вимагалося, застосування до нього будяках негативних наслідків, пов'язаних із їх ненаданням є протиправним.
Враховуючи наведене, суд вважає, що прийняті комісією відповідача 2 рішення щодо відмови в реєстрації розрахунків коригування від 03.10.2019 №№ 703984/34512332 та № 703987/34512332 через ненадання документів такими, що прийняті за відсутності на те правових підстав.
Підстав для врахування позиції, викладено в постанові по справі № 640/4480/19 від 21.1.02019, в суду відсутні, оскільки Кодексом адміністративного судочинства передбачено врахування судом правових висновків суду касаційної інстанції,в той час як судове рішення, на яке посилається відповідач 2, постановлено адміністративним судом першої інстанції.
Пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 встановлено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи те, що рішення про відмову комісії відповідача 2 в реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН є протиправними, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог про зобов'язання відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову податкові накладні від 12.08.2019 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 та визначити датою їх реєстрації дату їх фактичного надходження - 23.08.2019.
Таким чином, заявлені позивач м вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на Державну податкову службу України витрати, пов'язані із розглядом цієї справи.
Враховуючи вказане, на корить позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати в сумі 12 612,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Беручи до уваги вище, на підставі положень Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 та Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ» до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, Державної податкової служби України про скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних - задовольнити частково.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України від 03.10.2019 № 1297839/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України від 03.10.2019 № 1297845/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України від 03.10.2019 № 1297846/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України від 03.10.2019 № 1297848/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України від 03.10.2019 № 1297847/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України від 03.10.2019 № 1297843/42595336 про відмову в реєстрації податкової накладної від 12.08.2019 № 6 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати з 23.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 12.08.2019, податкову накладну № 2 від 12.08.2019, податкову накладну № 3 від 12.08.2019, податкову накладну № 4 від 12.08.2019, податкову накладну № 5 від 12.08.2019, податкову накладну № 6 від 12.08.2019.
В задоволені позовних вимог до Головного управління ДПС у Донецькій області відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ» за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судові витрати в розмірі 12 612 (дванадцять тисяч шістсот дванадцять) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п. 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню короновірусної хвороби (COVID-19).
Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРЗБУТ-ПОСТАЧАННЯ», адреса: 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Архітектора Нільсена, будинок 26/2, офіс 48, ЄДРПОУ 42595336;
Відповідач 1 : Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області, адреса: 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська, будинок 59, ЄДРПОУ 43142826;
Відповідач 2: Державна податкова служба України, адреса: 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ЄДРПОУ 43005393.
Суддя А.С. Михайлик