ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 червня 2020 року м. Київ №640/14967/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., здійснюючи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи розгляд адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкових
повідомлень-рішень,-
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04635, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 01.04.2019 № 0109411304;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 01.04.2019 № 01094313304.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірні податкові повідомленя-рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті камеральної перевірки №151/26-15-13-04-28 від 28.01.2019 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, та зазначив, що відповідно до пункту «с» статті 9 Договору між Україною та Федеративною Республікою Бразилія про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара, який ратифікований Законом №1429- IV від 04.02.2004 року, звільняються від будь-якого податку чи зборів з прибутку «Алкантара Циклон Спейс» та його платежів будь-які фізичні чи юридичні особи, коли за сплату зазначених платежів «Алкантара Циклон Спейс» несе юридичну відповідальність. Таким чином, відповідно до зазначеного Договору звільняються від будь-якого податку чи зборів платежі саме бінаціональної компанії «Алкантара Циклон Спейс», а не фізичні чи юридичні особи - отримувачі таких платежів, зокрема, громадянка ОСОБА_1 . Відповідач наголошував, що при проведенні перевірки позивача податковий орган діяв у межах та у спосіб встановлений чинним законодавством України, висновки перевірки зафіксовані належним чином, а отже і винесені податкові повідомлення-рішення є законними.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві проведено камеральну перевірку податкової декларації про майновий стан і доходи №147214 від 29.12.2018 року ОСОБА_1 .
За наслідками перевірки було складено Акт від 28.01.2019 року №151/26-15-13-04-28 (далі - Акт перевірки), яким встановлено наступні порушення:
- п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України, відповідно до якого ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків визначених у пунктах 167.2-167.5 статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, і нараховуються платнику у зв'язку з трудовими відносинами за цивільно-правовими договорами;
- п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних Положень Кодексу, відповідно до якого ставка військового збору становить 1,5 % об'єкта оподаткування;
- п.п.5 п. 6 та п.п.7 п.6 Розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затвердженої Наказом Міністерства фінансів України №859 від 02.10.2015 року.
01 квітня 2019 року ГУ ДФС у м. Києві прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
№0109411304, яким згідно з п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України за порушення встановлені п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 70542,77 грн., в тому числі за податковими зобов'язаннями - 56434.22 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 14108.55 грн.;
№0109431304, яким згідно з п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України за порушення встановлені п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України, яким збільшено суму грошового за платежем військовий збір на загальну суму 5878.56 грн., в тому числі за податковими зобов'язаннями - 4702.85 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1175.71 грн.
Не погоджуючись з вказаним вище податковими повідомленнями-рішеннями, позивач їх оскаржив до суду.
Дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.
Відповідно до чинних норм Податкового кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи - резиденти, які одержують іноземні доходи. Підпункт 14.1.55 п.14.1 ст.14 ПК передбачає, що «дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам».
Згідно підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , було подано податкову декларацію про майновий стан і доходи в якій, зокрема, задекларовано дохід (винагорода члену фінансової ради компанії), отриманий від Бінаціональної компанії «Алкантара Циклон Спейс», місцезнаходження: Федеративна Республіка Бразилія розміром 313523 грн.
Відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення посилається на п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України, відповідно до якого ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Проте, позивач зазнила, що 21 жовтня 2003 року між Україною та Федеративною Республікою Бразилія укладено Договір про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара, ратифікований Законом України від 04 лютого 2004 року №1429ІУ.
Згідно з п. 1 ст. 4 Договору, Українська Сторона та Бразильська Сторона призначають відповідно Національне космічне агентство України (НКАУ) та Бразильське космічне агентство (БКА) уповноваженими органами, відповідальними за здійснення довгострокового співробітництва у використанні ракети-носія «Циклон-4 на пусковому центрі Алкантара.
Відповідно до п. 8 Положення ДКА, ДКА України в межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції і законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує та контролює їх виконання.
Згідно з п. 5 ст. 10 Угоди між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія щодо захисту технологій, пов'язаних з участю України в запусках з пускового центру Алкантара, Уряд України уповноважує Національне космічне агентство України контролювати виконання положень цієї Угоди. Уряд Федеративної Республіки Бразилія уповноважує Бразильське космічне агентство контролювати виконання положень цієї Угоди.
Відповідно до п. «с» ст.9 Договору звільняються від будь-якого податку чи зборів з прибутку "Алкантара Циклон Спейс" та його платежів будь-якій фізичній чи юридичній особі, у разі, коли за сплату зазначених платежів "Алкантара Циклон Спейс" несе юридичну відповідальність.
Зважаючи на викладене суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 3 ст. 77 КАС України передбачено, що суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч.9 ст.80 КАС України, у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Досліджуючи матеріали адміністративної справи, що для правильного вирішення адміністративної справи, наразі наявні обставини для витребування додаткових доказів у справі.
Суд звертає увагу сторін на те, що відповідно до частин 7 та 8 ст. 80 КАС особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 80, 248, 226 КАС, суд, -
Витребувати від Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04635, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) інформацію щодо понесення юридичної відповідальності (сплату відрахувань) Бінаціональною компанією «Алкантара Циклон Спейс» за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) в частині отриманого доходу (винагороди) в розмірі 313523 грн.
Витребувані судом докази надіслати на адресу суду протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали суду.
Роз'яснити особам, зазначеним у пунктах 1 цієї ухвали, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про витребування доказів.
Суддя Вєка Н.Г.