03 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/627/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
представника позивача Лайтаренка О.В.,
представника відповідача Качанка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією "Бейкері Фуд Індастрі" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу,
Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією "Бейкері Фуд Індастрі" звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.01.2020 № 67 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» (код ЄДРПОУ 32858983)”.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у контролюючого органу відсутні правові підстави для проведення позапланової перевірки позивача. Оскаржуваний наказ відповідача підлягає скасування через невідповідність вимогам податкового законодавства у частині зазначення обов'язкових реквізитів. Водночас, з наказу Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.01.2020 № 67 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» вбачається, що останній прийнято 13.01.2020, у зв'язку з чим контролюючий орган мав би проводити документальну позапланову виїзну перевірку позивача за період з 13.01.2017 по 13.01.2020, тобто за 1095 днів, що передують призначенню перевірки. Проте оскаржуваним наказом призначено документальну позапланову виїзну перевірку за період з 01.01.2016 по 30.06.2019. Отже даний наказ прийнято з порушенням строків встановлених Податковим кодексом України.
Ухвалою суду від 21.02.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю із підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю та зазначив, що документальна позапланова невиїзна перевірка може бути проведена на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення, а право на проведення такої перевірки виникає за умови завчасного повідомлення платника та вручення наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. Відповідач наділений повноваженнями на винесенні спірного наказу про проведення перевірки, підстави та предмет перевірки не суперечать вимогам податкового законодавства, умови для виникнення права на проведення перевірки відповідачем виконано. Контролюючим органом фактично реалізована компетенція на проведення перевірки, оскаржуваний наказ не порушує інтереси позивача шляхом обмеження реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов'язків.
Представником позивача наданого до суду відповідь на відзив, у якій він зазначає, що вважає оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасування, а доводи контролюючого органу наведені у відзиві на позовну заяву не містять правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог позивача, оскільки стосуються прийняття та фактичної реалізації оскаржуваного наказу.
Представником відповідача надано до суду заперечення на відповідь на відзив, зазначає, що наказ Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.01.2020 № 67 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» прийнятий на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області була проведена планова документальна перевірка ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» (податковий номер 32858983), за результатами якої складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки від 13.12.2019 №241/05/32858983 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019.
Не погоджуючись з висновками, викладеними в даному акті перевірки, ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» подане до Головного управління ДПС у Чернігівській області заперечення листом від 27.12.2019 №2712/1.
У своєму запереченні від 27.12.2019 №2712/1 на акт документальної планової виїзної перевірки від 13.12.2019 №241/ 05/32858983, ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» надано додатково документи на 181 аркушах, та зроблено посилання на обставини, що не були досліджені під час перевірки.
Головним управлінням ДПС України у Чернігівській області 13.01.2020 винесено наказ №67 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі», яким встановлено провести позапланову виїзну перевірку "Бейкері Фуд Індастрі" з 19.02.2020 тривалістю 5 робочих днів за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 (а.с.12).
Позивач не погоджуючись з наказом контролюючого органу звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно із абзацом четвертим підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених Кодексом.
Перелік обставин, за наявності яких контролюючий орган може призначити документальну позапланову перевірку, передбачено пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.
Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомило ТОВ «Бейкері Фуд Індастрі» про проведення позапланової перевірки листом від 13.01.2020 №302/10/25-01-05- 01-06.
Відповідно до п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
На підставі направлення від 18.02.2020 №535, виданого Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, головним державним ревізор-інспектором відділу перевірок платників основних та інших галузей економіки, у сфері матеріального виробництва, торгівлі, послуг управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Чернігівській області - Щербиною Тетяною Василівною на підставі ст. 20, ст.78 та ст. 82 Податкового кодексу України та наказу в.о. начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.01.2020 №67 здійснено виїзд 19.02.2020 на ТОВ «БЕЙКЕРІ ФУД ІНДАСТРІ» (податковий номер 32858983) для проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань правомірності нарахування податку на прибуток та податку на додану вартість за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, з урахуванням заперечення від 27.12.2019 №2712/1 за адресою: Чернігівська обл., смт. Козелець, вул. Соборності, буд. 125.
Представником позивача повідомлено про оскарження наказу від 13.01.2020 №67 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки в судовому порядку. Враховуючи вищевикладене, в допуску до проведення перевірки відмовлено.
У зв'язку з вищевикладеним складено акт недопуску до проведення перевірки від 19.02.2020 №96/05/32858983 та акт про неможливість проведення перевірки від 19.02.2020 № 106/05/32858983.
Таким чином, документальна позапланова невиїзна перевірка може бути проведена на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення, а право на проведення такої перевірки виникає за умови завчасного повідомлення платника та вручення наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.
Посилання позивача на те, що в наказі не зазначено мета та підстави для проведення перевірки, суд до уваги не приймає, оскільки дані неточності не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного наказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Чернігівській області від 13.01.2020 № 67.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення відповідає вимогам, встановленим ч.2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією "Бейкері Фуд Індастрі" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 червня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць