Рішення від 05.06.2020 по справі 580/1405/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2020 року справа № 580/1405/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії, застосувавши коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі коефіцієнта 1,17 встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “питання проведення індексації пенсій у 2019 році”;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок пенсії позивача, виходячи з Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “Про питання проведення індексації пенсій у 2019 році”;

- встановити судовий контроль за виконанням відповідача судового рішення, зобов'язавши його подати у встановленому судом строк звіт про його виконання.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що відповідач, відмовивши у застосуванні коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.17, порушив принципи справедливості та рівності, оскільки згідно з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1473/18 від 08.05.2018, яке набрало законної сили 12.07.2018, позивач отримує пенсію на підставі тих же нормативних актів, що й особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і цим особам відповідач застосовує відповідний коефіцієнт.

Ухвалою суду від 04.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач подав до суду відзив, в якому вказував про безпідставність позовних вимог, оскільки позивач на момент звернення до суду перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності II групи від захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“. Відповідачем у відзиві зазначено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1473/18 від 08.05.2018, яке набрало законної сили 12.07.2018, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок з 01.10.2017 та виплату пенсії з обчисленого п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, однак вказаним рішенням суд не зобов'язував відповідача здійснити перерахунок з урахуванням коефіцієнта 1.17 збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

З матеріалів справи судом встановлено та визнається сторонами, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1473/18 від 08.05.2019, яке набрало законної сили 12.07.2018, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок з 01.10.2017 та виплату позивачу пенсії з обчисленого п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1473/18, відповідач провів перерахунок пенсії позивачу, внаслідок чого її розмір з 01.12.2019 складає 12 326,00 грн., зокрема :

-10749,00 грн. - розмір пенсії по інвалідності II групи, визначений відповідно до рішення суду, статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 91 Порядку обчислення песії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

- (3764,40 грн. (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) х (3200 грн. (мінімальна заробітна плата на 01.01.2017) х 5 / 4482,35 грн. (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 рік)) х 80 % (втрата працездатності ));

- 379,60 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з інвалідністю II групи в наслідок Чорнобильської катастрофи;

- 655,20 грн. - підвищення особі з інвалідністю II групи внаслідок війни (1638 грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб) х 40%);

- 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни II групи;

- 491,40 грн. - пенсія за особливі заслуги перед Україною як особі, нагородженої орденом ОСОБА_2 (1638 грн. Х 30 %).

31.03.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії, застосувавши коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.17, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”.

Листом від 13.04.2020 № 969-1180/М-03/8-2300/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії згідно з прийняттям рішення у справі 823/1473/18 проведений, внаслідок чого розмір пенсії з 01.10.2017 становить 12195,80 грн. Проведення подальших перерахунків розміру пенсії рішенням суду не передбачено, а тому підстав для перерахунку розміру пенсії з 01.03.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, збільшеного на коефіцієнт 1.17 відсутні.

Позивач вважаючи, що має право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки збільшеного на коефіцієнт підвищення 1.17, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, визначає принципи, засади і механізми функціювання системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формується за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту першого частини першої цієї статті право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Закону пенсійного віку чи вказані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії .

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсії у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовувався для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124) відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону: відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі відшкодування фактичних збитків, з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Пунктом 5 Порядку № 124 встановлено, що у 2019 перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту четвертим цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” установлено, що у 2019 перерахунок пенсії згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Отже, з 01.10.2017 після проведення осучаснення раніше призначених пенсій, по пенсійних справах, призначених по 31.12.2017, застосовано показник середньої заробітної плати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн. Таким чином, 4404,35 грн. (3764,40 х 1.17 = 4404,35) -показник середньої заробітної плати (доходу в Україні), який застосовується при перерахунку пенсії 01.03.2019.

Зважаючи на викладене, пенсія позивача з 01.03.2019 має бути перерахована за відповідною формулою із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яких враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17.

Відтак, суд висновує, що відповідач протиправно не здійснив позивачу перерахунок та виплату пенсії, застосувавши коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі коефіцієнта 1,17 встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в цій частині.

При вирішенні даного спору суд також бере до уваги, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Разом з тим, враховуючи положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Зважаючи на те, що судом встановлено неправомірність бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій з перерахунку та виплати позивачеві пенсії, застосувавши коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі коефіцієнта 1,17 встановленого Постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, суд висновує про необхідність зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок пенсії позивача та провести її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, що є належним способом захисту та поновлення порушеного права позивача.

З урахуванням наведених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України. Судовий збір належить компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Щодо клопотання позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом суду, то з огляду на обставини справи суд не вбачає необхідності встановлювати судовий контроль за виконанням даного рішення.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17 встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2019 перерахунок пенсії, обчисленої на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду № 823/1473/18 від 08.05.2018, яке набрало законної сили 12.07.2018, із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.17,встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Судовий збір належить відшкодувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення з урахуванням положень п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Кульчицький