Номер провадження 3/754/2067/20
Справа №754/4333/20
Іменем України
29 травня 2020 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши адміністративні матерiали які надійшли від Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Протоколом про адміністративне правопорушення встановлено, що 22.02.2020 року о 14 год. 25 хв. в м. Києві по вул. Крайня, 1 водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки «АUDI» д.н.з. НОМЕР_2 під час зміни напрямку руху при перестроюванні не впевнився, що це буде безпечним та не надав дорогу транспортному засобу марки «Dacia» д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався в смузі, на яку він мав намір перестроїтися, в результаті чого дані автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Вказаними діями водій порушив вимоги п. 2.3 б), 10.1, 10.3 ПДР України.
Згідно з п. 1.1 Правил дорожнього руху України вони, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила (п.п. 1.3, 1.4 Правил дорожнього руху України).
Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі (п. 2.3 б) ПДР України).
Відповідно до пункту 10.1 ПДР України перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Згідно пункту 10.3 ПДР України у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися. За одночасного перестроювання транспортних засобів, що рухаються в одному напрямку, водій, який знаходиться ліворуч, повинен дати дорогу транспортному засобу, що знаходиться праворуч.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив провадження по справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Крім того долучив до матеріалів справи диск з відеозаписом здійсненим відеореєстратом, встановленим у його автомобілі.
Вислухавши доводи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, оглянувши відеозапис, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі суворого додержання законності.
Ч. 3 ст. 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Суд наголошує на тому, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, працівником Управління патрульної поліції в м. Києві до протоколу про адміністративне правопорушення додано схему місця ДТП та пояснення ОСОБА_1 .
Відповідно до вказаних письмових пояснень вбачається, що 22.02.2020 року о 14 год. 25 хв. водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки «АUDI» д.н.з. НОМЕР_2 , рухаючись по вул. Крайня,1 в напрямку вул. Братиславській зупинився на світлофорі та відчув удар у праве переднє крило. При цьому увімкнув покажчик аварійної зупинки та вийшов подивитись на пошкодження автомобіля та в подальшому почав рухатись за автомобілем марки «Dacia» д.н.з. НОМЕР_3 , що здійснив пошкодження. Побачивши, що він рухається, водій автомобіля марки «Dacia» д.н.з. НОМЕР_3 почав рухатись без зупинки та залишив місце ДТП.
Також, до матеріалів справи долучені протоколи про адміністративні правопорушення відносно іншого учасника ДТП - ОСОБА_2 , за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Виходячи з пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, перегляду відео реєстратора, що знаходився в автомобілі марки «АUDI» д.н.з. НОМЕР_2 чітко вбачається, що обидва вищевказані транспортні засоби рухалися попутно по вул. Крайня, 1 в сторону вул. Братиславська, однак, перед перехрестям водій автомобіля марки «АUDI» д.н.з. НОМЕР_2 здійснював рух у своїй смузі, не змінюючи його напрямку, в той час як водій автомобіля марки «Dacia» д.н.з. НОМЕР_3 , ОСОБА_2 змінював напрямок руху ліворуч, тобто у смугу де рухався водій автомобіля марки «АUDI» д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_1 .
Таким чином, траєкторія руху у водія автомобіля марки «АUDI» д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_1 не змінювалась, що підтверджується зокрема і схемою місця ДТП.
Крім того, обов'язковому зазначенню підлягає і та обставина, що статтею 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З матеріалів справи убачається, що ДТП сталася 22.02.2020 року, письмові пояснення відібрані у ОСОБА_1 22.02.2020 року, схема місця ДТП складена 22.02.2020 року, натомість, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №071706 відносно ОСОБА_1 складений працівником поліції 03.03.2020 року, отже, є таким, що складений з порушенням строку.
Відповідно до ст. 9 Конституції України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» - суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що деталі обвинувачення у кримінальному процесі мають дуже суттєве значення, а його неконкретність розглядається ЄСПЛ як порушення права на захист (Справа «Маттоціа проти Італії» від 25.07.2000 року).
Наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18.01.1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Irelandv. the United Kingdom), п. 161, Series А заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Доведення «поза розумним сумнівом» відображає максимальний стандарт, що має відношення до питань, що вирішуються, при визначенні кримінальної відповідальності. Ніхто не повинен позбавлятися волі або піддаватися іншому покаранню за рішенням суду, якщо вина такої особи не доведена «поза розумним сумнівом (Sevtap Veznedaroрlu v. Turkey (Севтап Везнедароглу проти Турції).
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП не доведена, вина особи не встановлена, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а тому провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 38, 124, 247 КУпАП, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду.
Суддя: Н.Г. Таран