Справа №: 716/831/20
03.06.2020 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 451569 від 29.05.2020 ОСОБА_1 23.05.2020 о 18:47 год. в м.Заставна вул. Незалежності-Галицького, керуючи автомобілем ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_1 та допустив зіткнення із мотоциклістом ОСОБА_2 , який керував МТ-10 державний номерний знак НОМЕР_2 . Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження із матеріальними збитками. Згідно протоколу дії порушника кваліфіковані за ст. 124 КУпАП за порушення вимог п.16.11 ПДР.
Вивчивши матеріали справи вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 2,4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Однак, в порушення ст. 256 КУпАП, у розділі протоколу (суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин) не зазначено, якими діями водія ОСОБА_1 порушено правила дорожнього руху, що спричинило ДТП та пошкодження транспортних засобів.
Також в протоколі не зазначено свідків ДТП та потерпілу особу..
Крім цього, відповідно до ч.1 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі №1395 від 07.11.2015 зазначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці ДТП складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються :
- схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
- пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
- показання технічних приладів (у разі їх наявності);
- інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Відповідно до ч.4 розділу ІХ зазначеної інструкції на схемі ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
2) номерний знак транспортного засобу;
3) власник (співвласник) транспортного засобу;
4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;
5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
6) вид пригоди;
7) кількість учасників ДТП;
8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);
10) тип транспортного засобу.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Проте, всупереч вказаним вимогам законодавства в матеріалах справи міститься копія схеми, яка складена в порушення вищевказаних вимог, а саме: п.6 ч.4, не повністю заповнено таблицю дорожніх умов та назви об'єктів, зображених на схемі, у зв'язку із чим неможливо встановити місце зіткнення транспортних засобів та за яких умов, а також на зворотньому боці схема місця ДТП не зазначено відповідної інформації, передбаченої вимогам ч.4 розділу ХІ заначеної Інструкції.
Вказані недоліки не дають суду можливості в повному обсязі встановити обставини ДТП та встановити наявність вини в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому протокол про адміністративне правопорушення слід повернути до Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП для належного оформлення.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
На підставі наведеного та керуючись ст. 256 КпАП України, суддя,-
Адміністративний протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути до Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Пухарєва