Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1371/20
04 червня 2020 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Білоусенка І.В.
прокурора Войтевича А.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Овруча матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 , працюючого в АТ КБ «Приватбанк» на посаді спеціаліста з обслуговування клієнтів,
за ст.172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 02.05.2018 по 31.05.2019 на посаді головного спеціаліста відділу регулювання земельних відносин Овруцької міської ради, Житомирської області, яка відноситься до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, на підставі розпорядження Овруцької міської ради, Житомирської області від 30.05.2019 №92-к, ОСОБА_1 звільнено 31.05.2019 з посади головного спеціаліста відділу регулювання земельних відносин Овруцької міської ради, Житомирської області.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на посадових осіб місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Пунктом 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого рішенням НАЗК від 06.09.2016 за №19 визначено, що припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування, із зазначенням підстав такого припинення.
Відповідно до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 №168/19 внесено зміни до Форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції» від 10.06.2016 №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №960/29090, виклавши її у новій редакції. Таким чином особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті З Закону, не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення такої діяльності - подають декларацію, що охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими такими особами. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані відповідно до закону.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Частиною 5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність за період, не охоплений раніше поданими деклараціями тільки 01.04.2020.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_2 повідомив, що вказана декларація подана невчасно у зв'язку із недосконалим знанням законодавства.
Листом НАЗК від 02.03.2017 №03-05/4886/17 зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно- телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином колишній головний спеціаліст відділу регулювання земельних відносин Овруцької міської ради, Житомирської області ОСОБА_1 , який 01.04.2020 здійснив подачу електронної декларації особи яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що є вчиненням адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, але надав заяву щодо розгляду справи без його участі.
Прокурор вважає, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ст.172-6 ч. 1 КУпАП, вина його повністю доведена матеріалами справи, які надійшли до суду з управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ, а тому просить визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч. 1 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного корупційного правопорушення.
Однак, враховуючи той факт, що правопорушник подав декларацію при звільненні, а саме 05.06.2019 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру декларацій, хоча не зазначив у декларації період з 01.01.2019 року по 05.06.2019 року, суд вважає, що у його діях не було умислу , спрямованого на неподання декларації та враховуючи особу правопорушика, обставини, що обтяжують та помякшують відповідальність, тому суд вважає за можливе звільнити правопорушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 283, 284, 294 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а справу провадженням закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: І. В. Білоусенко