ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 червня 2020 року м. Київ № 826/18761/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Софтпром»
додержавної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Софтпром» (далі - позивач/ ТОВ «Софтпром») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач/ ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 01.07.2015 №0003502205, №0003512205, №0003522205.
Постановою Окружного адміністративного суду від 08.10.2015 у справі №826/18761/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2016, в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпром" відмовлено повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.05.2016 у справі №826/18761/15 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2016 - скасовано. Справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва. Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.07.2016 прийнято до провадження адміністративну справу №826/18761/15.
Відповідно до Розпорядження від 10.10.2017 №6256, на підставі рішення зборів суддів Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017, адміністративну справу №826/18761/15 передано на повторний автоматичний розподіл справ між суддями.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.10.2017 адміністративну справу №826/18761/15 передано судді Каракашьяну С.К.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.10.2017 адміністративну справу №826/18761/15 прийнято до провадження судді Каракашьяна С.К.
Справа розглянута в порядку письмового провадження, з огляду на наявні клопотання сторін, у відповідності до положень частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Співробітниками державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві, на підставі направлень від 12 травня 2015 року № 668/22-58-22-04, № 667/22-58-22-05, № 666/22-58-22-04, № 665/22-58-17-05, № 664/22-58-22-05, № 663/22-58-22-05, згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, проведено документальну планову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Софтпром» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2014 року, валютного та іншого законодавства за період 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2014 року, за результатом якої складено акт від 09 червня 2015 року № 3064/26-58-22-05-17/30471319 (далі - акт перевірки).
В ході проведення перевірки було встановлено порушення позивачем вимог:
- підпунктів 14.1.27, 14.1.36 пункту 14.1 пункту 14, пункту 137.1 статті 137, пунктів 138.2, 138.4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 18 400 968,00 грн., а саме: за I півріччя 2012 року в сумі 1297491,00 грн., за 3 квартал 2012 року в сумі 3 235 148,00 грн., за 2012 рік в сумі 7 444 815,00 грн., за 2013 рік в сумі 5 644 317,00 грн., за 2014 рік в сумі 5 311 836,00 грн.;
- статті 33, пункту 46.1 статті 46, пунктів 49.1, 49.2 статті 49, пункту 50.1 статті 50, пункту 54.3 статті 54 розділу II Податкового кодексу України та розділу VI наказу Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року № 966 «Про затвердження форм і Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» в результаті чого занижено податок на додану вартість за червень 2012 року в сумі 162 грн., за липень 2012 року в сумі 192011,00 грн.;
- пункту 2.8 розділу 2, пункту 3.4, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ № 637 від 15 грудня 2004 року (зі змінами і доповненнями);
- пункту 160.1 статі 160 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати податку до бюджету в сумі 29574,00 грн. за період 2013 рік.
За результатом розгляду заперечень Товариства з обмеженою відповідальністю «Софтпром» від 19 червня 2015 року, висновки акту перевірки від 09 червня 2015 року № 3064/26-58-22-05-17/30471319 залишено без змін.
На підставі висновків акту перевірки від 09 червня 2015 року № 3064/26-58-22-05-17/30471319 державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві було прийнято податкові повідомлення - рішення від 01 липня 2015 року:
- № 0003502205, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Софтпром» за порушення вимог статті 33, пункту 46.1 статті 46, пунктів 49.1, 49.2 статті 49, пункту 50.1 статті 50, пункту 54.3 статті 54 розділу II Податкового кодексу України збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 240 216,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 192 173,00 грн., за штрафними санкціями - 48 043,00 грн.;
- № 0003512205, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Софтпром» за порушення пункту 2.8 розділу 2, пункту 3.4, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні нараховано штраф у розмірі 2 020000,00 грн.;
- № 0003522205, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Софтпром» за порушення підпунктів 14.1.27, 14.1.36 пункту 14.1 пункту 14, пункту 137.1 статті 137, пунктів 138.2, 138.4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 23 001 210,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 18 400 968,00 грн., за штрафними санкціями - 4 600 242,00 грн.
Позивач вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся з даним позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
1. Щодо податкового повідомлення-рішення № 0003522205, яким товариству з обмеженою відповідальністю "Софтпром" за порушення підпунктів 14.1.27, 14.1.36 пункту 14.1 пункту 14, пункту 137.1 статті 137, пунктів 138.2, 138.4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 23001210,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 18400968,00 грн., за штрафними санкціями - 4600 242,00 грн.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Абзацом першим пункту 44.2 статті 44 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з врахуванням положень цього Кодексу.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що первинний документ згідно з цим визначенням має дві обов'язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.
Визначення поняття господарської операції також наведене у статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), згідно положень якої господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.
За змістом частин першої та другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Тобто для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.
Слід зазначити, що договір не є первинним обліковим документом для цілей бухгалтерського обліку. Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Отже, договір свідчить лише про намір виконання дій (операцій) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання.
Відповідно до наведеного вище визначення господарська операція пов'язане не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу.
Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.27 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), витрати - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
За приписами пункту 138.1 статті 138 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, 138.11 цієї статті: інших витрат, визначених згідно з пунктами 138.5, 138.10 - 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.
Підпунктом 138.1.1 пункту 138.1 статті 138 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що витрати операційної діяльності включають, зокрема: собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Відповідно до абзацу 1 пункту 138.2 статті 138 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Тобто, у податковому обліку понесені витрати мають бути підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, які містять відомості про господарську операцію, підтверджують її фактичне здійснення та понесення витрат. І тільки за повної відсутності таких документів, або у разі, коли такі документи є недостовірними, тобто не відображають реальних подій (господарської операції), витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування та податковий кредит можуть вважатися не підтвердженими.
За умови реального здійснення платником податку господарської операції з придбання товарів (робіт, послуг), яка призвела до об'єктивної зміни складу активів такого платника, придбання такого товару (робіт, послуг) з метою використання у господарській діяльності, наявності первинних документів, які підтверджують понесені витрати, платник податку має право на віднесення таких витрат до витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, а податку на додану вартість - до складу податкового кредиту.
Аналізуючи норми податкового законодавства України, ознайомившись із доводами контролюючого органу, на підставі яких здійснено висновки акту перевірки, суд зазначає, що в межах даного спору слід встановити саме факт здійснення (реальність) господарських операцій між позивачем та його контрагентами з урахуванням умов спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2014 року позивач мав господарські взаємовідносини з фірмою-нерезидентом Softprom Distribution GmbH (Австрія), яка в перевіряємому періоді надавала послуги по реєстрації кінцевих користувачів комп'ютерних програм Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпром" у відповідності до договору від 02 вересня 2007 року № 07-0927AU.
Так, в матеріалах справи міститься договір про надання дозволу на використання твору, а також надання послуг по реєстрації користувачів від 02 вересня 2007 року № 07-0927AU, який укладений з Softprom Distribution GmbH, яке зареєстроване і діє у відповідності до законодавства Австрії, в особі виконавчого директора Ждановича П.М., який діє на підставі Статуту (надалі іменується "Ліцензіар"), з одного боку та ТОВ "Софтпром", яке зареєстроване і діє у відповідності до законодавства України, в особі Штода К.В., що діє на підставі Доручення від 24 квітня 2005 року (надалі іменується "Ліцензіат"), з іншого боку, уклали даний Договір про наступне: даним Договором регулюються правовідносини в сфері інтелектуальної власності, що виникають у зв'язку з видачею Ліцензіату дозволу на, використання комп'ютерних програм, які є об'єктом авторського права Ліцензіара, а також - відносини, пов'язані з наданням Ліцензіату послуг по реєстрації користувачів.
Поняттям "комп'ютерні програми" в даному Договорі визначаються об'єкти авторського права, згідно визначення, яке викладене в статті 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права", а їх перелік та Характеристика визначені в Додатку № 3 до даного і Договору, що є його невід'ємною частиною.
Видача дозволу на використання комп'ютерних програм є авторським майновим правом Ліцензіара, яке він на законних підставах набув у відповідності до правил, що встановлені суб'єктами авторських майнових прав на відповідний вид комп'ютерних програм..
Поняттям "надання послуг по реєстрації користувачів" в даному Договорі, охоплюється надання Ліцензіату Ліцензіаром послуг по реєстрації кінцевих користувачів програмного забезпечення.
Комп'ютерні програми, які є предметом даного Договору, є стандартними та придатними для використання в загальному порядку, без адаптації до систем електронної обробки даних.
Поняттям "ключові файли" в даному Договорі визначається послідовність символів і цифр в електронному виді яка набрана або передана з ім'ям або іншими атрибутами для цілей зберігання на цифрових носіях.
Право Ліцензіата на використання комп'ютерних програм, яке він отримує у відповідності до умов даного Договору, має характер не виключного авторського майнового права, яке має на увазі, що на протязі строку дії даного Договору на визначеній в ньому території, виключно Ліцензіату надається можливість використання комп'ютерних програм, у визначені даним Договором способами, а також - право дозволяти або забороняти іншим особам використання комп'ютерних програм, вказаними способами.
Поняттям "кінцевий користувач" в даному Договір визначається юридична або фізична особа, що правомірно використовує Продукти на своєму комп'ютері.
На підставі вищезазначеного договору були складені акти виконаних робіт, датовані квітень 2012 року по грудень 2014 року на загальну суму 54340352,00 грн. із номенклатурою "реєстрація кінцевих користувачів комп'ютерних программ".
Крім того, в період з 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2014 року позивач мав господарські взаємовідносини з фірмою-нерезидентом Autodesk GmbH, доказом чого є укладення між сторонами Дистриб'юторських договорів від 15 липня 2008 року та від 01 серпня 2013 року, з Додатковими угодами.
Предметом вказаних договорів є програмне забезпечення Autodesk (продукти) та послуги щодо програмного забезпечення.
У період з 01 квітня 2012 року по 31 грудня 2014 року ТОВ "Софтпром" у відповідності до умов Дистриб'юторських договорів з компанією "Autodesk" від 15 липня 2008 року та 01 серпня 2013 року було придбано послуги щодо програмного забезпечення Autodesk.
Позивачем на підтвердження виконання договірних зобов'язань були надані копії актів виконаних робіт, датованих за період з квітня 2012 року по грудень 2014 року із номенклатурою "реєстрація кінцевих користувачів комп'ютерних программ".
Разом з тим, у періоді, що перевірявся, позивач мав господарські взаємовідносини з наступними фізичними особами - підприємцями:
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 ) укладено договір №9/12/2008 від 26.12.2008 року (з додатковими угодами) про надання послуг по консультуванню з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень в частині вибору ПЗ для конкретного користувача).
ФОП ОСОБА_1 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 5167770,0 грн. в т.ч.: ІІ кв.2012 року в сумі 322900,0 грн.; ІІІ кв.2012 року в сумі 511790,0 грн.; ІУ кв.2012 року в сумі 1184110,0 грн., за 2013 рік в сумі 3148970,0 грн., 2014 рік - 2556013,0 грн.: номенклатура "Послуги по консультуванню з питань інформатизації".
- ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_2 (іпн. НОМЕР_2 ) укладено договір №11/122008 від 26.12.2008 року про надання послуг по консультуванню з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень в частині вибору ПЗ для конкретного користувача; адаптування пакетів програм до специфічних потреб користувачів; надання послуг з системного аналізу, програмування та супроводу, а також інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації).
ФОП ОСОБА_2 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 6426635,0 грн. в т.ч.: ІV кв.2012 року в сумі 2908410,0 грн., за 2013 рік в сумі 2594325,0 грн., за 2014 рік в сумі 923900,0 грн.: номенклатура "Послуги по консультуванню з питань інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_3 ) укладено договір №5/12/2008 від 26.12.2008 року (з додатковими угодами) про надання послуг по консультуванню з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень в частині вибору ПЗ для конкретного користувача; адаптування пакетів програм до специфічних потреб користувачів; надання послуг з системного аналізу, програмування та супроводу, а також інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації).
Також укладено договір від 03.01.2013 року №03/13 EDU комерційного представництва (агентський договір) про надання послуг комерційного представництва (пошук потенційних контрагентів Компанії для укладення з ними договорів про надання послуг навчального центру; проведення переговорів з приводу залучення потенційних контрагентів до навчання на курсах, участі у тренінгах, семінарах; проведення інформаційних заходів щодо збільшення кількості клієнтів Навчального центру Компанії.
ФОП ОСОБА_3 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 4908025,0 грн. в т.ч.: за 2013 рік в сумі 2709735,0 грн., за 2014 рік в сумі 2198290,0 грн.: номенклатура "Інформаційно-консультаційні послуги в сфері інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_4 (іпн. НОМЕР_4 ) укладено договір №07/05/2013 від 07.05.2013 року (з додатковими угодами) про надання послуг у сфері інформаційних технологій та консультування з питань інформатизації, що передбачають проведення інформаційно-консультативних заходів, спрямованих на вивчення курсів користувачів спеціального програмного забезпечення (комп'ютерних систем) або іншої ІТ-тематики. ФОП ОСОБА_4 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 1109974,0 грн. в т.ч.: за 2013 рік в сумі 760657,0 грн., за 2014 рік в сумі 349047,0 грн.: номенклатура "Інформаційно-консультаційні послуги в сфері інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_5 ) укладено договір №10ІО/13 від 01.04.2013 року про надання інформаційно-консультаційних послуг з питань інформатизації, а саме: інформаційно-консультаційні послуги із впровадження системи оновлення операційних систем робочих станцій до версії "Windows 7" та офісних пакетів до "Microsoft Office 2010", а саме: 1. Проведення презентації "Прискорення досягнення успіху за допомогою оптимізованої настільної системи; 2. Проведення семінару щодо можливостей операційної системи "Windows 7" і рішень для неї: створення образу операційної системи; розгортання образу безпека робочих станцій; огляд рішення; сумісність програмного забезпечення; сумісність обладнання і т.д.
ФОП ОСОБА_5 складено акт виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 123584,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 123584,0 грн.: номенклатура "інформаційно-консультаційні послуги із впровадження системи оновлення операційних систем робочих станцій до версії "Windows 7" та офісних пакетів до "Microsoft Office 2010""
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_6 ) укладено договір №GA-10/10/14 від 10.10.2014 року про надання робіт по модифікації, тестуванню, технічній підтримці веб-сайту Замовника, а саме:
Перший етап: аналіз стану захисту Сайту від комп'ютерних вірусів та несанкціонованих доступів, масових несанкціонованих запитів;
Другий етап:: редагування графічної та програмної частини Сайту, виходячи із вказівок Замовника; створення сторінок з каталогом товарів та послуг, акцій, новин, подій; налаштування та перевірка належного функціонування Сайту в мережі Інтернет;
Третій етап: розробка та впровадження ефективної системи захисту Сайту від комп'ютерних вірусів та несанкціонованих доступів, масових несанкціонованих запитів;
Четвертий етап: технічна підтримка сайту протягом строку дії цього договору; доповнення Сайту конвентом, який сприятиме подальшому просуванню Сайту в мережі Інтернет, надання інших послуг.
ФОП ОСОБА_6 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 467742,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 467742,0 грн.
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_7 (іпн. НОМЕР_7 ) укладено договір №2/14 від 01.01.2014 року про надання послуг по обслуговуванню, налагодженню та ремонту техніки; наданню консультацій та вирішення інших технічних питань, що пов'язані з експлуатацією техніки та ПЗ; налаштування ПЗ; надання консультативної допомоги щодо використання ПЗ; технічна підтримка ПЗ; Проведення тестування ПЗ; надання рекомендацій щодо підбору і придбання техніки і ПЗ.
ФОП ОСОБА_7 складено акти виконаних робіт на загальну суму 709540,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 709540,0 грн.: номенклатура "Відновлення (обслуговування, налагодження) техніки, що належить Замовнику; надання консультацій та вирішення інших технічних питань, що пов'язані з експлуатацією техніки та ПЗ, налаштування ПЗ; надання консультативної допомоги щодо використання ПЗ; технічна підтримка ПЗ; Проведення тестування ПЗ; надання рекомендацій щодо підбору і придбання техніки і ПЗ".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_8 (іпн. НОМЕР_8 ) укладено договір №04/04/2014 від 04.04.2014 року про надання комплексу послуг по консультуванню з питань інформатизації та розроблення програмного забезпечення (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень в частині вибору ПЗ для конкретного користувача; адаптування пакетів програм до специфічних потреб користувачів; надання послуг з системного аналізу, програмування та супроводу, а також інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації).
ФОП ОСОБА_8 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 1116340,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 1116340,0 грн.: номенклатура "Послуги по консультуванню з питань інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_9 (іпн. НОМЕР_9 ) укладено договір №10/12/2008 від 26.12.208 року про надання комплексу послуг по консультуванню з питань інформатизації та розроблення програмного забезпечення (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень в частині вибору ПЗ для конкретного користувача; адаптування пакетів програм до специфічних потреб користувачів; надання послуг з системного аналізу, програмування та супроводу, а також інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації).
ФОП ОСОБА_9 складено акти виконаних робіт (наданих послуг) на загальну суму 187814,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 187814,0 грн.: номенклатура "Послуги по консультуванню з питань інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_10 (іпн. НОМЕР_10 ) укладено договір №3 від 23.05.2014 року про надання інформаційно-консультаційних послуг та договір №5 від 22.12.2014 року.
ФОП ОСОБА_10 складено акти виконаних робіт на загальну суму 98639,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 98639,0 грн.: номенклатура "Інформаційно-консультаційні послуги".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_11 (іпн. НОМЕР_11 ) укладено договір №КА-01/10/1 від 01.10.2014 року про надання комплексу послуг по консультуванню з питань інформатизації та розроблення програмного забезпечення (консультування Дилерів та Кінцевих користувачів Замовника щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів, в т.ч. ПАК та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб Кінцевих користувачів Програмного забезпечення та пошук найоптимальніших рішень для задоволення таких потреб; проведення інформаційно-консультативних заходів, спрямованих на вивчення політики ліцензування, ціноутворення та правил розповсюдження ПЗ, ПАК, встановлених Виробниками ПЗ, для кола осіб, визначених Замовником та/або Виконавцем самостійно для кола осіб, погоджених Замовником; підготовка вебінарів, презентацій ПЗ, ПАК, а також надання інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації; вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності, популярності ПЗ, ПАК і купівельних спроможностей Кінцевих користувачів задля сприяння збуту та розроблення нових видів товарів і послуг, форм розповсюдження ПЗ, ПАК, у т.ч. аналіз результатів та підготовка звітів; вчинення фактичних та, за погодженням з Замовником, юридичних дій, від імені Замовника, спрямованих на популяризацію, підвищення попиту та реалізацію Замовником ПЗ, ПАК серед Дилерів, у т.ч. через мережу Інтернет; проведення перемовин, інформаційних заходів щодо збільшення мережі Дилерів Замовника та збільшення обсягу розповсюдження Замовником ПЗ, ПАК; проведення спільних заходів та перемов з уповноваженими представниками Виробника ПЗ; надання інших послуг).
ФОП ОСОБА_11 складено акти виконаних робіт на загальну суму 113900,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 113900,0 грн.: номенклатура "Інформаційно-консультаційні послуги".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_12 (іпн. НОМЕР_12 ) укладено договір №3/14 від 06.05.2014 року про надання інформаційно-консультаційних послуг щодо дослідження ринку збуту та стимулювання продажів.
ФОП ОСОБА_12 складено акти виконаних робіт на загальну суму 539273,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 539273,0 грн.: номенклатура "Інформаційно-консультаційні послуги".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_13 (іпн. НОМЕР_13 ) укладено договір №23-01 від 01.10.2014 року про надання посередницьких послуг у торгівлі.
ФОП ОСОБА_13 складено акти виконаних робіт на загальну суму 331280,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 331280,0 грн.: номенклатура "надання посередницьких послуг у торгівлі".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_14 (іпн. НОМЕР_14 ) укладено договір №LA-15/05/14 від 15.05.2014 року про надання комплексу послуг по консультуванню з питань інформатизації та розроблення програмного забезпечення (консультування Замовника та/або визначених ним осіб щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів, в т.ч. ПАК та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб Кінцевих користувачів Програмного забезпечення, що розповсюджується Замовником та пошук найоптимальніших рішень для задоволення таких потреб; проведення інформаційно-консультативних заходів, спрямованих на вивчення політики ліцензування, ціноутворення та правил розповсюдження ПЗ, ПАК, встановлених Виробниками ПЗ, для кола осіб, визначених Замовником; підготовка вебінарів, презентацій ПЗ, ПАК, а також надання інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації; вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності, популярності ПЗ, ПАК і купівельних спроможностей Кінцевих користувачів задля сприяння збуту та розроблення нових видів товарів і послуг, форм розповсюдження ПЗ, ПАК, у т.ч. аналіз результатів та підготовка звітів; вчинення фактичних та, за погодженням з Замовником, юридичних дій, від імені Замовника, спрямованих на популяризацію, підвищення попиту та реалізацію Замовником ПЗ, ПАК серед Дилерів, у т.ч. через мережу Інтернет; проведення переговорів, інформаційних заходів щодо збільшення мережі Дилерів Замовника та збільшення обсягу розповсюдження Замовником ПЗ, ПАК; проведення спільних заходів та перемов з уповноваженими представниками Виробника ПЗ; надання інших послу).
ФОП ОСОБА_14 складено акти виконаних робіт на загальну суму 119615,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 119615,0 грн.: номенклатура "Послуги у сфері інформаційних технологій".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_15 (іпн. НОМЕР_15 ) укладено договір №06/14 від 01.06.2014 року про надання послуг з проведення інформаційно-консультаційних заходів, спрямованих на вивчення порядку впровадження та роботи із спеціальним ПЗ або іншої ІТ - тематики.
ФОП ОСОБА_15 складено акти виконаних робіт на загальну суму 213138,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 213138,0 грн.: номенклатура "Інформаційно-консультативні заходи".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_16 (іпн. НОМЕР_16 ) укладено договір №ОВ01/07/14 від 01.07.2014 року про надання послуг по перекладу матеріалів Замовника.
ФОП ОСОБА_16 складено акти виконаних робіт на загальну суму 86140,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 86140,0 грн.: номенклатуру "Послуги з перекладу текстів документів у сфері інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_17 (іпн. НОМЕР_17 ) укладено договір №ОD01/07/14 від 01.07.2014 року про надання послуг у сфері інформаційних технологій та консультування з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень; і т.д.).
ФОП ОСОБА_17 складено акти виконаних робіт на загальну суму 961529,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 961529,0 грн.: номенклатура "послуг у сфері інформаційних технологій та консультування з питань інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_18 (іпн. НОМЕР_18 ) укладено договір №040220014 від 04.02.2014 року про надання послуг у сфері інформаційних технологій та консультування з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень; і т.д.) та №1402-01 від 14.02.2014 року про надання послуг у сфері інформаційних технологій та консультування з питань інформатизації.
ФОП ОСОБА_18 складено акти виконаних робіт на загальну суму 291636,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 291636,0 грн.: номенклатура "Консультаційні послуги", "Послуги у сфері інформаційних технологій".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_19 (іпн. НОМЕР_19 ) укладено договір №2/12/2008 від 26.12.2009 року (з додатковими угодами) про надання послуг по консультуванню з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень; і т.д.).
ФОП ОСОБА_19 складено акти виконаних робіт на загальну суму 865207,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 865207,0 грн.: номенклатура "Послуги по консультуванню з питань інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_20 (іпн. НОМЕР_20 ) укладено договір №12/03/2009 від 02.03.2009 року про надання послуг по консультуванню з питань інформатизації (консультування щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб користувачів та пошук найоптимальніших рішень; і т.д.) та №1/14 від 01.01.2014 року по консультуванню з питань інформатизації та розроблення програмного забезпечення.
ФОП ОСОБА_20 складено акти виконаних робіт на загальну суму 303552,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 303552,0 грн.: номенклатура "Послуги по консультуванню з питань інформатизації".
- між ТОВ "Софтпром" та ФОП ОСОБА_21 (іпн. НОМЕР_21 ) укладено договір №ЯИ010714 від 01.07.2014 року про надання комплексу послуг по консультуванню з питань інформатизації та розроблення програмного забезпечення (консультування Дилерів та Кінцевих користувачів Замовника щодо типу та конфігурації комп'ютерних технічних засобів, в т.ч. ПАК та використання програмного забезпечення; аналіз інформаційних потреб Кінцевих користувачів Програмного забезпечення та пошук найоптимальніших рішень для задоволення таких потреб; проведення інформаційно-консультативних заходів, спрямованих на вивчення політики ліцензування, ціноутворення та правил розповсюдження ПЗ, ПАК, встановлених Виробниками ПЗ, для кола осіб, визначених Замовником та/або Виконавцем самостійно для кола осіб, погоджених Замовником; підготовка вебінарів, презентацій ПЗ, ПАК, а також надання інших спеціалізованих послуг у сфері інформатизації; вивчення потенціалу ринку, інформованості, прийнятності, популярності ПЗ, ПАК і купівельних спроможностей Кінцевих користувачів задля сприяння збуту та розроблення нових видів товарів і послуг, форм розповсюдження ПЗ, ПАК, у т.ч. аналіз результатів та підготовка звітів; вчинення фактичних та, за погодженням з Замовником, юридичних дій, від імені Замовника, спрямованих на популяризацію, підвищення попиту та реалізацію Замовником ПЗ, ПАК серед Дилерів, у т.ч. через мережу Інтернет; проведення перемовин, інформаційних заходів щодо збільшення мережі Дилерів Замовника та збільшення обсягу розповсюдження Замовником ПЗ, ПАК; проведення спільних заходів та перемов з уповноваженими представниками Виробника ПЗ; надання інших послу).
ФОП ОСОБА_21 складено акти виконаних робіт на загальну суму 276015,0 грн. в т.ч.: за 2014 рік в сумі 276015,0 грн.: номенклатура "Послуги у сфері інформаційних технологій".
Натомість, за змістом акту перевірки, контролюючий орган дійшов висновку, що вказані господарські операції не доводять зв'язок із господарською діяльністю підприємства, оскільки позивачем не надано підтверджуючих документів, які б давали змогу ідентифікувати конкретний зміст наданих послуг (робіт), оскільки в наданих актах здачі-приймання робіт не визначено зміст господарських операцій між суб'єктами господарювання.
Суд відхиляє як нормативно необґрунтовані вказані посилання відповідача на невідповідність наданих позивачем актів, на думку суду, відсутність в актах надання послуг зазначених контролюючим органом посилань жодним чином не може свідчити про відсутність господарських операцій, оскільки чинним законодавством не закріплено чіткої форми та змісту акта надання послуг, а відтак, сторони договірних відносин вправі складати акти виконаних послуг на власний розсуд. При цьому, така інформація міститься в інших наявних у позивача та наданих до суду під час розгляду справи документах.
Суд наголошує, сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.
Водночас, за результатами дослідження вказаних первинних документів суд дійшов висновку, що вони оформлені у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, та в повній мірі відображають зміст і характер вчинених господарських операцій.
Вказані документи не мають дефектів щодо форми, змісту або пошкодження, які б зумовили втрату ними юридичної сили і доказовості, тобто оформлені відповідно до чинного законодавства України, містять необхідні для цілей оподаткування відомості про зміст та обсяг розглядуваних операцій та засвідчують фактичний рух активів між задекларованими учасниками.
Матеріалами справи також підтверджується, що всі фінансово - господарські зобов'язання відображені в податковому обліку позивача, що не спростовано відповідачем.
Згідно з підпунктом 14.136 Податкового кодексу України підприємництво - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.
Економічний ефект від господарських операцій мав бути досягнутий шляхом надання послуг з підтримки програмного забезпечення, яке використовує у своїй господарській діяльності, і, яке є важливою складовою бізнес-процесів останнього.
Мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою щодо наявності розумної економічної причини (ділової мети) підчас здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність складається із сукупності господарських операцій платника податку (які є формою здійснення господарської діяльності), то розумна економічна причина має бути наявною в кожній господарській операції. Лише в такому разі та чи інша операція може вважатися вчиненою в межах господарської діяльності платника податків. І лише за таких умов платник податків має право на врахування у податковому обліку наслідків відповідних господарських операцій. Таким чином, лише господарські операції, здійснені за наявності розумних економічних причин (ділової мети) є такими, що вчинені в межах господарської діяльності.
Розглядувана позиція випливає зі змісту підпункту 14.1.231 Податкового кодексу України, відповідно до якого розумна економічна причина (ділова мета) - розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Сутність доктрини ділової мети полягає в тому, що передбачені податковим законодавством податкові вигоди поширюються лише на операції, які мають розумну економічну причину.
При вирішенні податкових спорів презюмується добросовісність платника податку, і, відповідно, обґрунтованість отриманої ним податкової вигоди (тобто зменшення податкового зобов'язання).
Однак податковий орган може довести, що отримана платником податку податкова вигода є необґрунтованою. Так, податкова вигода може бути необґрунтованою, зокрема, якщо для цілей оподаткування враховані операції не у відповідності з їх дійсною економічною метою чи враховані операції не обумовлені розумними економічними чи іншими причинами (метою ділового характеру). При цьому діловою метою діяльності платника податку може бути отримання економічного ефекту, однак податкова вигода не є самостійною діловою метою.
В ході розгляду справи судом встановлено, що господарські операції позивача обумовлені розумними економічними причинами та здійснені з метою отримання матеріальної вигоди.
Витрати здійснені позивачем в межах господарської діяльності платника податків, а висновки про зворотнє контролюючого органу спростовуються специфікою вказаних господарських операцій.
Так, як зазначає позивач, ТОВ «Софтпром» є дистриб'ютором програмного забезпечення на території України та за її межами в країнах СНД. Діяльність ТОВ «Софтпром» побудована таким чином, що він придбаває програмне забезпечення, послуги щодо програмного забезпечення, права на використання програмного забезпечення у власників виключних майнових авторських прав на програмне забезпечення (виробників) та розповсюджує їх на території України та за її межами.
ІТ-індустрія по всьому світові, зокрема, в частині реалізації програмного забезпечення, функціонує таким чином, що власники виключних майнових прав на програмне забезпечення (виробники) створюють кожен свою мережу розповсюдження програмного забезпечення (комп'ютерних програм). До такої мережі входить виробник (вендор), дистриб'ютори, реселери (дилери), яких може бути декілька ланок, та кінцеві користувачі. Дистриб'ютор, за загальним правилом, не може розповсюджувати програмне забезпечення напряму кінцевим користувачам, а повинен відшукати та налагодити свою мережу реселерів (дилерів), які будуть далі по ланцюгу розповсюджувати програмне забезпечення кінцевим користувачам.
При цьому, дилер, як правило, не має кваліфікованого персоналу, який знається на технічному супроводі, підборі відповідного виду програмного забезпечення та не може рекомендувати відповідне ПЗ, яке б за технічними параметрами могло бути використане на комп'ютерах кінцевого користувача та відповідало б його побажанням щодо досягнення поставленої мети. Тому дилер, отримавши від кінцевого користувача інформацію про технічні параметри, характеристики комп'ютерів та/або програмних комплексів кінцевого користувача, його побажання щодо функціональності ПЗ, звертається до ТОВ «Софтпром» з відповідними питаннями. ТОВ «Софтпром» співпрацює з кваліфікованими фахівцями у сфері інформаційних технологій та програмного убезпечення та звертається до них за відповідними послугами по підбору відповідного виду ПЗ для потреб кінцевого користувача.
Суд наголошує, що законодавством не встановлено конкретного переліку документів, які мають слугувати підставою для формування даних податкового обліку, складенням яких мають оформлюватися ті чи інші господарські операції, з огляду на різноманітність змісту та форм економічної діяльності та порядку її документування. Відповідність задекларованих платником операцій критерію документального підтвердження вимагає подання платником документів, які містять достатні відомості про зміст господарської операції, порядок її виконання та учасників; документи, якими має оформлюватися господарська операція, визначаються з урахуванням законодавчих вимог та звичаєвої практики щодо оформлення певного виду господарської операції.
З огляду на викладене, позивачем доведено, що здійснені ним господарські операції з контрагентами носять реальний характер, а придбані послуги використані в межах господарської діяльності або придбавались з такою метою.
З огляду на вищевикладене у сукупності, позовні вимоги щодо визнання податкового повідомлення-рішення від 01.07.2015 № 0003522205 протиправним та таким, що підлягає скасуванню є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
2. Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.07.2015 № 0003502205, яким позивачу за порушення вимог статті 33, пункту 46.1 статті 46, пунктів 49.1, 49.2 статті 49, пункту 50.1 статті 50, пункту 54.3 статті 54 розділу II Податкового кодексу України збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 240216,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 192 173,00 грн., за штрафними санкціями - 48 043,00 грн., суд зазначає наступне.
В силу положень п.46.1. ст.46 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Згідно п.49.1. ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.2. ст.49 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п.49.3. ст.49 ПК України податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
У відповідності до вимог п.203.1. статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У відповідності до п.50.1. ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
При цьому, платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Згідно з п. 54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п.6 Розділу VI. Порядок заповнення уточнюючого розрахунку Наказу Міністерства фінансів України від 23.09.2014р №966 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" чинного на момент виникнення спірних правовідносин, у разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи рядка 23. Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані лише у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу, оскільки форма декларації передбачає можливість подання уточнюючого розрахунку як додатка до неї лише за один звітний період, помилки якого виправляються.
З акту перевірки вбачається, що перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.04.2012 по 31.12.2014 встановлено його заниження на загальну суму 192173 грн., в тому числі періодам: червень 2012 року в сумі 162 грн., липень 2012 року - 182011 грн.
Так, 30 листопада 2012 року товариство з обмеженою відповідальністю "Софтпром" подало до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві "Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок" до поданої Декларації з ПДВ за травень 2012 року. Самостійне виправлення помилки шляхом надання уточнюючого розрахунку мало безпосередній вплив на визначення податкового зобов'язання в наступних податкових періодах, оскільки впливало на суму податкового кредиту (залишку від'ємного значення).
В подальшому, позивачем подані уточнюючі розрахунки за періоди червень 2012 року (вх.№9029631441 від 21.05.2013) та липень 2012 року (вх.№9029633686 від 21.05.2013) до декларацій з ПДВ з відповідні періоди у травні 2013 року. Тобто, уточнюючи показники за період червень і липень 2012 року позивач фактично визнав неправильність визначення ПДВ, яка підлягає сплаті в бюджет.
Разом з тим, у відповідності до показників, наданих позивачем з урахуванням уточнень, відповідач під час перевірки визначив заниження суми податкових зобов'язань з ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за червень 2012 року в сумі 162 грн., за липень 2012 року - в сумі 192011,00 грн. За результатами такого порушення було нараховано штрафні санкції у розмірі 48043 грн. 00 коп.
Відповідно до п.123.1. ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Щодо посилань позивача, що контролюючим органом не враховано задекларовані показники в рядку 25 згідно уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за травень 2012 року, судом досліджена вказана декларація, та вбачається, що остання врахована контролюючих органом та задекларовані позивачем показники відображені в акті перевірки.
Враховуючи вищевикладене, обґрунтованим є висновок контролюючого органу про порушення ТОВ "Софтпром" ст.33, п.46.1 ст.46, п.п.49.1., п.49.2 ст.49 , п.50.1. ст.50, п. 54.3 ст.53 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) та розділу VІ наказу Міністерства фінансів України від 23.09.2014, № 966 "Про затвердження форм і Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість".
3. Щодо податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 01 липня 2015 року №0003512205 стосовно порушення позивачем вимог п.2.8 розділу 2, п.3.4, 3.5 розділу ІІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004р (зі змінами та доповненнями, далі - Положення № 637).
Відповідно до п. 2.8 Положення № 637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Відповідно до п.п 5.2 Положення №637, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи;
Пунктом 1.2 Положення № 637 визначено, що ліміт залишку готівки в касі це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час; каса це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; касова книга це документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.
Відповідно згідно до ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. № 436/95 зі змінами та доповненнями (далі - Указ № 436/95), за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
З матеріалів справи вбачається, згідно довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпром" (вих.№183 від 02.06.2015), в період з 01.04.2012р. по 31.12.14р. "ліміт залишку готівки в касі не встановлювався та дорівнював 0 грн" (а.с. 2 Т.8)
Крім того, в матеріалах справи містяться копії видаткових ордерів № 103 від 05.07.2012р (а.с.4 Т.8), №127 від 09.08.2012р (а.с.6 Т.8), які свідчать про наявність в касі готівкових коштів в сумі 450 000,00 грн. та 560 000,00 грн. відповідно. Дані видаткові ордери містять всі обов'язкові реквізити, засвідчені підписами всіх необхідних відповідальних осіб, які виконували обов'язки у спірний період. Так у зазначених документах наявні підписи трьох матеріально-відповідальних осіб - касира - ОСОБА_22 , головного бухгалтера ОСОБА_25. та керівника - ОСОБА_23 . Проте відсутній підпис одержувача коштів.
Разом з тим, в матеріалах справи містяться також копії аркушів сторінок касової книги, в якій відображено вищезазначені видаткові ордери (а.с. 3,5 Т.8).
Під час перевірки було складено опис (а.с.1 Т.8) отриманих копій документів відповідно до вимог п. 85.7 ст. 85 ПК України "Отримання копій документів оформляється описом". Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи органу державної податкової служби, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.
Твердження позивача щодо неможливості розгляду даних доказів, як належних та допустимих, суд не приймає, оскільки відповідно до п.п. 3.1 Розділу III. Інформативні додатки до акта (довідки) документальної перевірки, опис отриманих копій документів є додатком до акта перевірки, тому чітко визначених правил щодо його оформлення не існує. Єдина вимога - ґрунтовний перелік документів з номерами та датами.
Крім того, суд не приймає до уваги твердження позивача щодо існування розбіжностей між найменуванням установи та представниками податкового органу, які безпосередньо здійснювали перевірку, оскільки на першому аркуші акта перевірки №3064/26-58-22-05-17/30471319 в розділі 1.Вступна частина містяться відомості про головного державного ревізора-інспектора відділу контролю за проведенням розрахункових операцій Головного управління ДФС у м. Києві ОСОБА_24 (особа, що склала опис), який на час виникнення спірних правовідносин був наділений правом проводити документальну планову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Софтпром» на підставі направлення від 12.05.2015р. Дана інформація була також доведена до відома позивача, оскільки вищевказаний акт перевірки був завірений печаткою ТОВ "Софтпром".
У свою чергу, відповідно до пункту 114.1 статті 114 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу, пунктом 102.1 якої передбачено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем їх фактичного подання.
На підставі зазначеного, посилання позивача про те, що до спірних правовідносин мають бути застосовані строки, передбачені статтею 250 ГК України є помилковими.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що загальна сума перевищення ліміту залишку готівки в касі товариства з обмеженою відповідальністю "Софтпром" становила 1010000,00 грн., у зв'язку з чим нарахування відповідачем штрафних санкцій у розмірі 2020000,00 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 01.07.2015 №0003512205 є правомірним.
Інші доводи сторін не спростовують висновки суду.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищенаведене у сукупності, враховуючи вимоги, встановлені частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Софтпром» підлягає частковому задоволенню шляхом скасування податкового повідомлення - рішення державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві від 01.07.2015 № 0003522205.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Софтпром» задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 01.07.2015 № 0003522205.
4. В решті позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян