Справа № 351/793/20
Номер провадження №1-в/351/20/20
27 травня 2020 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Снятин подання начальника Снятинського відділення поліції Косівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області підполковника поліції ОСОБА_3 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше судимого Апеляційним судом в Івано-Франківській області 18.09.2008 року за ст. 115 ч.1, 15 ч.2-115 ч.2 п.1, 185 ч.1, 263 ч.2, 70 КК України до покарання у виді тринадцяти років позбавлення волі, -
Начальник Снятинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області підполковник поліції ОСОБА_5 звернувся до суду із поданням в якому просить продовжити адміннагляд щодо ОСОБА_4 .
В обгрунтування клопотання зазначено, що 29 травня 2019 року Рівненським районним судом громадянину ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік.
Однак після встановлення йому адміністративного нагляду громадянин ОСОБА_4 належних висновків не зробив та на шлях виправлення не став. Ніде не працює, веде антигромадский спосіб життя , вчиняє адміністративні правопорушення.
06.12.2019 року громадянин ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду” та накладено стягнення Снятинським районним судом у вигляді штрафу в сумі 51 грн, та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду.
12.12.2019 року громадянин ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду” та накладено стягнення Снятинським районним судом у вигляді штрафу в сумі 51 грн, та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду.
10.01.2020 року громадянин ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду” та накладено стягнення Снятинським районним судом у вигляді штрафу в сумі 51 грн, та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду.
06.12.2019 року громадянин ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду” та накладено стягнення Снятинським районним судом у вигляді штрафу в сумі 51 грн, та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду.
03.01.2020 року відносно гр. ОСОБА_4 складено адміністративний протокол за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду ” та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду, а також 29.11.2019 року на нього складено адміністративний протокол за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду ” та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду, також 27.12.2019 року на нього складено адміністративний протокол за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду ” та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду. які під час розгляду у Снятинському районному суді були об'єднані та гр. ОСОБА_4 було накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 85 грн.
17.01.2020 року громадянин ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 187 ч. 1 КУпАП „Порушення правил адміністративного нагляду” та накладено стягнення Снятинським районним судом у вигляді штрафу в сумі 51 грн, та попереджено про можливість продовження йому адміністративного нагляду.
ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечив щодо встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Представник Снятинського ВП у судовому засіданні подання підтримав.
Суд дослідивши матеріали подання та додані до нього матеріали встановив, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, за місцем проживання характеризується негативно, регулярно порушує встановлений адміністративний нагляд за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, що свідчить про його небажання стати на шлях виправлення.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Однією із підстав встановлення адміністративного нагляду за особами звільненими з місць позбавлення волі, згідно вимог ст. 4 вищевказаного Закону, являються матеріали органів Національної поліції.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 6 вказаного Закону у разі, коли є підстави вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено, у визначеному цим Законом порядку, на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Беручи до уваги зазначене та те, що засуджений на заходи профілактичного характеру з боку органів внутрішніх справ не реагує, систематично вчиняє адміністративні правопорушення суд приходить до висновку, що він продовжує бути небезпечним для суспільства і рахує за доцільне продовжити йому адміністративний нагляд.
Таким чином суд вважає за доцільне продовжити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 встановивши йому такі обмеження: Заборонити вихід з жилого будинку з 22.00 год. до 06.00 год. Заборонити виїзд за межі району без дозволу ОВС. Заборонити відвідування кафе, барів де продаються спиртні напої на розлив.
На підставі наведеного та ст.ст. 3 п. "в", 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", керуючись ст. 539 КПК України суд,
Подання начальника Снятинського відділення поліції Косівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області підполковника поліції ОСОБА_3 , щодо продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задоволити частково.
Продовжити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців, застосувавши такі обмеження:
1. Заборонити вихід з жилого будинку з 22.00 год. до 06.00 год.
2. Заборонити виїзд за межі району без дозволу ОВС.
3.
3. Заборонити відвідування кафе, барів де продаються спиртні напої на розлив.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Снятинський районний суд протягом семи днів з дня її проголошення.
Головуючий: ОСОБА_1