Рішення від 01.06.2020 по справі 308/5166/20

Справа № 308/5166/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2020 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючої судді - Зарева Н.І.,

за участю секретаря судового засідання - Віраг Е.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород адміністративну справу за позовною заявою військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до громадянки Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1 (HGUYEN ТНІ XING) ІНФОРМАЦІЯ_2 , про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із позовом до громадянки Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1 (HGUYEN ТНІ XING) про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Позов мотивує тим, що 29 травня 2020 року о 13 год. 05 хв. ОСОБА_1 виявлена та затримана в складі групи осіб прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на ділянці відповідальності віпс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ВПС «Ужгород» в районі 218 прикордонного знаку близько 700 м. до державного кордону України, при спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку.

Документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України або дають право на виїзд за межі території України, передбачені п.п. 16-19 та 20 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» у відповідача відсутні. Вказану особу було затримано відповідно до ст. 263 КУпАП.

За таких обставин, позивач просить затримати громадянку Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1 (HGUYEN ТНІ XING), з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, однак, подав заяву, в якій просив розглянути позов без його участі, та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, при цьому подала заяву, згідно з якою позовні вимоги їй доведено на зрозумілій їй мові, однак, у зв'язку карантинними заходами просить позов розглянути без її участі.

Адвокат подав заяву, відповідно до якої просить провести розгляд справи без його участі.

Враховуючи ту обставину, що розгляд даного позову відбувається в період, коли Постановою КМ України від 11.03.2020року № 211 (із змінами та доповненнями) по всій території України із 12.03.2020 року введено карантин та ряд інших обмежувальних заходів з метою запобіганню поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID 19, що визнана ВОЗ пандемією короновірусної інфекції, суд розглянув дану адміністративну справу без участі учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що 29 травня 2020 року, о 13 год. 05 хв., ОСОБА_1 (HGUYEN ТНІ XING) виявлена та затримана в складі групи осіб прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на ділянці відповідальності віпс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ВПС «Ужгород» в районі 218 прикордонного знаку близько 700 м. до державного кордону України при спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку.

Документи, що посвідчують особу та підтверджують законність перебування на території України, у відповідача відсутні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до протоколу про адміністративне затримання від 29 травня 2020 року, затримана на строк до трьох діб з метою встановлення особи.

З матеріалів справи слідує, що 01 червня 2020 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземця або осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до положень ст.ст. 9, 29 Загальної декларації прав людини ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.

У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання недозволеному в'їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Частиною 3 статті 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.

Відповідно до ч. 4 ст. 30 вище зазначеного Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки Вєтнам про реадмісію громадян обох держав» від 03.09.2008 р. було ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки Вєтнам про реадмісію громадян обох держав, підписану 25.09.2007 р. в м. Нью-Йорку.

Процедура реадмісії громадян Вєтнаму визначена ст. 4 цієї Угоди. Оскільки відповідач був прийнятий державою України на підставі ст. 3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб, то він підлягає видворенню за процедурою, визначеною ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки Вєтнам про реадмісію громадян обох держав від 25.09.2007 р., ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки Вєтнам про реадмісію громадян обох держав».

Окрім зазначеного, процедура застосування реадмісії передбачена наказом МВС України № 158 від 16.02.2015 р., яким затверджено Інструкцію про порядок дій органів внутрішніх справ та органів охорони державного кордону з реалізації положень Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб, у якій зазначається "… проведення заходів реадмісії з будь якою договірною Стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру ідентифікації особи, обмін інформацією між сторонами, та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу".

Беручи до уваги те, що відповідачка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань (незаконний перетин державного кордону з України в Словацьку Республіку поза пунктом пропуску), остання коштів для виїзду з території України не має, працевлаштуватись на території України не має змоги, будь-які документи, що посвідчують особу, підтверджують законність її перебування на територію України або дають право на виїзд за межі території України, передбачені п.п. 16-19 та 20 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» у відповідачки відсутні, а також те, що вона не відноситься до осіб, якій надано статут біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, суд прийшов до висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню, у зв'язку з чим відповідачку слід затримати з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.

Керуючись ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 271, 272, 289, 297 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Затримати громадянку Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1 (HGUYEN ТНІ XING), ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, протягом десятиденного строку із дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Н.І. Зарева