ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 травня 2020 року м. Київ №826/11547/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Голов-ного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у включенні до грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача з 01.01.2018 надбавки за виконання особливо важких завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побу-тових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди згідно з довідками Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 30.10.2015 №305/607, від 13.04.2016 №305/328, від 30.05.2017 №305/379 і провести у зв'язку з цим перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018;
2) зобов'язати відповідача включити до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію станом на липень 2018р. наступні складові:
- надбавку за виконання особливо важких завдань;
- надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці;
- премію згідно з пп. 2 п. 25 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 згідно з довідкою Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 30.10.2015 №305/607;
- грошову допомогу на оздоровлення;
- матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою Фінансового управління Генерального штабу збройних сил України від 13.04.2016 №305/328;
- щомісячну грошову винагороду згідно з довідкою Фінансового управління Генераль-ного штабу ЗСУ від 30.05.2017 №305/379 та провести у зв'язку з цим перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018.
У зв'язку із тимчасовим відстороненням від здійснення правосуддя судді, в провадже-нні якої перебувала дана справа і не була ним розглянута, та згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вищевказана справа передана на розгляд судді Костенку Д.А.
Підставами позову зазначено ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", п. 7 постанови Кабі-нету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, приз-начення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", якими передбачено обчислення пенсій з урахуванням щомісячних додаткових видів грошо-вого забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), тому зазначені ним складові грошового забезпечення, які були враховані при обчисленні пенсії, підлягали врахуванню відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії у 2018р., що відповідачем вчинено не було.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, посилаючись на ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та дея-ких інших осіб" і те, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 грошова винагорода не є додатковим видом грошового забезпечення, тому не підлягає включенню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій підтримав свої попередні доводи, наведені у позовній заяві.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ) (а.с. 11).
У 2018р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 згідно з ч. 4 ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки Київського міського військового комісаріату про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислу-гу років за відповідною посадою, з якої було звільнено позивача. Розмір пенсії позивача з 01.01.2018 склав 6741,41 грн.
Представник позивача звернувся до відповідача із заявою від 05.06.2018 (вх. №К-2070), в якій просив включити до складу грошового забезпечення, з якого обчислено його пенсію станом на червень 2018р. наступні складові:
- надбавку за виконання особливо важких завдань;
- надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці;
- премію згідно з пп. 2 п. 25 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 згідно з довідкою Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 30.10.2015 №305/607;
- грошову допомогу на оздоровлення;
- матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою Фінансового управління Генерального штабу збройних сил України від 13.04.2016 №305/328;
- щомісячну грошову винагороду згідно з довідкою Фінансового управління Гене-рального штабу ЗСУ від 30.05.2017 №305/379 та провести у зв'язку з цим перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 (а.с. 12-13).
Листом від 19.06.2018 №23836/02/К-2070 відповідач повідомив про відповідність про-веденого перерахунку вимогам ч. 4 ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів Украї-ни від 21.02.2018 №103. Також зазначив, що ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побуто-вих питань, одноразова грошова винагорода, грошова допомога в разі звільнення з військової служби, тому їх не може бути зараховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону.
Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб".
Оцінюючи правомірність проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 без врахування зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення, суд зважає на таке.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошово-го забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції поста-нови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перерахо-вуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).
У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний харак-тер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом №2262 до 01.03.2018, з ураху-ванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Зважаючи на ч. 4 ст. 63 Закону №2262 і ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для врахування зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важких завдань, надбавка за робо-ту, яка передбачає допуск до державної таємниці, премія, грошова допомога на оздоров-лення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додат-кова грошова винагорода) при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018, оскільки умови проведення перерахунку пенсії та зміст довідки Київського місткового військового комісаріату врахування таких складових не передбачали.
Посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей" і ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпе-чення військовослужбовців, не доводить факт вчинення відповідачем протиправних дій при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018.
Оцінюючи правомірність відмови відповідача у задоволенні заяви представника позивача від 05.06.2018, суд зважає на таке.
Доводи позивача у цій частині зводяться до наявності у пенсійній справі довідок Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 30.10.2015 №305/607, від 13.04.2016 №305/328, від 30.05.2017 №305/379, які містять відомості про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, та які, як стверджує позивач, не були врахо-вані відповідачем при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Водночас, позивач стверджує, що до проведення перерахунку йому виплачувалась пенсія з урахуванням вказаних у довідках додаткових видів грошового забезпечення, що вказує на врахування відповідачем цих довідок.
Суд зауважує, що правова підстава врахування відповідачем вказаних довідок перед-бачена ч. 2 ст. 63 Закону №2262, якою передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перерахо-вується за нормами цього Закону.
Однак, даний порядок стосується питання правильності обчислення пенсії при її первинному. Водночас суть спору стосується не правильності обчислення пенсії позивача при її призначенні, а підстав та умов для проведення її перерахунку з 01.01.2018, підстави чого визначені ч. 4 ст. 63 Закону №2262. Щодо перерахунку пенсії суд зазначив раніше про відсутність у відповідача підстав для врахування зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення, оскільки законодавство, чинне на час виникнення спірних право-відносин, таких підстав не передбачало й у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 таких складових зазначено не було.
Отже, відповідач правомірно відмовив у задоволенні заяви його представника від 05.06.2018.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Водночас, у зв'язку з набранням 05.03.2019 цим рішенням законної сили та згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас, реалізація позивачем цього права позивача та його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. З огляду на викладене у суду відсутні передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України підстави для виходу за межі позовних вимог, оскільки це не стосується суті спору і не пов'язано із захистом права позивача при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2018 та при розгляді заяви від 05.06.2018.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
З огляду на відмову у задоволенні позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 20.07.2018 судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню на його користь з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко