Справа № 560/2316/20
іменем України
02 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося до адміністративного суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якому просить скасувати постанову від 02.04.2020 № ВП 61139066 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 №560/2874/19, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2019, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок ОСОБА_1 з 01.04.2019 з врахуванням пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, з урахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 1497,00 грн.
Оскільки розмір пенсії (1497,41 грн.) після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (2127,41 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у попередньому розмірі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважає, що оскаржена постанова є протиправною, оскільки рішення суду виконано пенсійним органом у повному обсязі та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, тому відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Разом з тим, суд зазначає, що згідно з пунктом 8 частини 3 статті 2 КАС України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи судом.
За змістом частини 1 статті 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Розгляд справи впродовж розумного строку є складовою права на справедливий суд, задекларованого статтею 6 Європейської конвенції з прав людини.
Відповідно до частини 4 статті 287 адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Разом з тим, законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширення на території України коронавірусу COVID-19" та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р "Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV" встановлений обов'язок органів державної влади вживати обмежувальні заходи з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання.
Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що немає перешкод для розгляду справи, з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання, а також те, що по даній справі судом не визнавалася обов'язкова участь сторін, а тому враховуючи зазначене та обмежений строк розгляду даної категорії справ, суд вбачає за можливе розглянути справу без участі сторін в порядку письмового провадження.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 20.05.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19, яке набрало законної сили 17.12.2019 згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII.
На виконання вказаного рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом 30.01.2020 видано виконавчий лист.
На підставі заяви стягувача головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №61139066 від 04.02.2020 з примусового виконання виконавчого листа у справі №560/2874/19.
На виконання постанови про відкриття виконавчою провадження від 04.02.2020 на адресу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшло повідомлення №2200-0803-5/5063 від 18.02.2019, в якому вказано, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2019 головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області 20.01.2020 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII..
Основний розмір пенсії без надбавок після перерахунку склав 1497,00 грн.
Оскільки розмір пенсії (1497,41 грн.) після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (2127,41 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у попередньому розмірі.
Разом з тим, окремою ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.03.2020 у справі № 560/2874/19, вирішено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області по адміністративній справі №560/2874/19 задовольнити. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200864388 від 20.01.2020 "Про перерахунок пенсії". Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по адміністративній справі №560/2874/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Направити цю окрему ухвалу сторонам і Пенсійному фонду України для вжиття відповідних заходів щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/2874/19 від 21.10.2019, і усунення порушень закону та прав позивача - стягувача ОСОБА_1 . Встановити судовий контроль за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, про що постановити окрему ухвалу. Встановити строк для подання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 на протязі 30 календарних днів з дати набрання законної сили даної ухвали.
02.04.2020 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/2874/19 на підставі статті 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" Управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100,00 гривень.
Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження".
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 16 частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (частина 8 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження").
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження").
Згідно з частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Враховуючи вищевказане суд вважає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Суд зазначає, що за своєю природою штраф - це міра адміністративної відповідальності. Штрафи представляють собою грошові стягнення, тобто є обтяженням майнового характеру для учасників виконавчого провадження. При цьому, штрафи можуть накладатися лише за винні дії чи бездіяльність.
Також суд звертає увагу на те, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником, та які не залежали від його волевиявлення.
Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, на виконання рішення суду останнім 20.01.2020 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII. Основний розмір пенсії без надбавок після перерахунку склав 1497,00 грн. Оскільки розмір пенсії (1497,41 грн.) після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (2127,41 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено у попередньому розмірі.
Суд спростовує доводи позивача щодо повного виконання рішення суду від 21.10.2019 по адміністративній справі №560/2874/19, оскільки вказаний факт невиконання даного рішення підтверджено та встановлено окремою ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.03.2020 у справі № 560/2874/19, яка набрала законної сили з моменту її проголошення та якою вирішено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області по адміністративній справі №560/2874/19 задовольнити. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200864388 від 20.01.2020 "Про перерахунок пенсії". Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року по адміністративній справі №560/2874/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Направити цю окрему ухвалу сторонам і Пенсійному фонду України для вжиття відповідних заходів щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/2874/19 від 21.10.2019, і усунення порушень закону та прав позивача - стягувача ОСОБА_1 . Встановити судовий контроль за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, про що постановити окрему ухвалу. Встановити строк для подання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19 на протязі 30 календарних днів з дати набрання законної сили даної ухвали.
Суд встановив, що відповідно до ухвали від 27.04.2020 суд прийняв звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №560/2874/19 та вказав, що поданий відповідачем звіт свідчить про фактичне виконання вимог рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19, з урахуванням ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.03.2020.
Разом з тим, суд вважає, що прийняття судом звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №560/2874/19 хоча і свідчить про фактичне виконання вимог рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 по справі №560/2874/19, однак настало таке виконання лише після винесення окремої ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.03.2020, якою визнано дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200864388 від 20.01.2020 "Про перерахунок пенсії" протиправним та скасовано, що вказує на невиконання позивачем рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №560/2874/19 станом на дату прийняття спірної постанови Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про накладення штрафу від 02.04.2020 ВП №61139066.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином не доведені, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до присів статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови про накладення штрафу від 02.04.2020 ВП №61139066 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 червня 2020 року
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43316784)
Головуючий суддя В.В. Матущак