Ухвала від 02.06.2020 по справі 540/1060/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 червня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/1060/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом депутата Херсонської міської ради ОСОБА_1 до Херсонського міського голови Миколаєнка Володимира Васильовича, Херсонської міської ради про визнання дій і бездіяльності протиправними та протиправним і нечинним рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визнати дії і бездіяльність протиправними та протиправним і нечинним рішення.

Ухвалою від 07.05.2020 року по справі відкрито спрощене провадження по справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

28.05.2020 року на адресу суд від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву.

28.05.2020 року від відповідача-1 надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

01.06.2020 року від позивача надійшло заперечення проти клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

Дослідивши матеріали справи та заяву про залишення позову без розгляду, судом встановлено, що відповідач мотивує заяву тим, що відповідно до п.2 ч.2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Оскільки позивачі оскаржують дії, що відбулися 20.12.2019 року на пленарному засіданні сесії Херсонської міської ради, а зазначена позовна заява подана 04.05.2020 р., що виходить за межі, визначені адміністративним судочинством на звернення до суду для суб'єкта владних повноважень.

Однак, суд зазначає, що відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Згідно пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Повноважень та правовий статус депутатів місцевих рад визначаються Законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до статті. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради - представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Статтею 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначені загальні положення прав депутата місцевої ради у раді та її органах згідно до якої депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень. Кожний депутат місцевої ради у раці та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат місцевої ради, який не входить до складу відповідного органу ради, може брати участь у його роботі з правом дорадчого голосу. Депутат місцевої ради має право: 1) обирати і бути обраним до органів відповідної ради; 2) офіційно представляти виборців у відповідній раді та її органах; 3) пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; 4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; 5) вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; 6) вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; 7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою; 8) порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування; 9) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; 10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь- якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території; 11) порушувати в раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних раді органів, підприємств, установ, організацій; 12) виступати з обгрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки; 13) ознайомлюватися з текстами виступів у стенограмах чи протоколах засідань ради та її органів до їх опублікування; 14) оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення; 15) об'єднуватися з іншими депутатами місцевої ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до регламенту ради. 3. Депутат місцевої ради може передати головуючому тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому він бере участь. Порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради.

Так, суд зазначає, що депутати місцевих рад не наділені владними управлінськими функціями, а тому не відносяться до категорії суб'єктів владних повноважень з приводу реалізації компетенції у сфері управління. Крім того, депутати місцевої ради не є посадовими чи службовими особами органу місцевого самоврядування, а є членами відповідної ради, як колегіального органу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 у справі №826/8777/18 (провадження №11-420апп18) та у постанові Верховнго Суду від 26.04.2019 року № 806/782/16 (адміністративне провадження №К/9901/11756/18).

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивачем не пропущено визначений ч.2 ст. 122 КАС України строк звернення до адміністративного суду, у зв'язку із чим в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду слід відмовити.

Керуючись ст. 167, 243, 248 КАС України,

ухвалив:

В задоволенні заяви Херсонського міського голови Миколаєнка Володимира Васильовича, про залишення позову без розгляду - відмовити.

Копію ухвали надіслати сторонам по справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя Д.К. Василяка