Справа № 216/742/20
Провадження 2/216/2311/20
іменем України
(заочне)
25 травня 2020 року
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Сидорак В.В.,
секретар судового засідання Балі А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих сум субсидій, -
Стислий виклад позиції позивача.
Начальник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради Гугуєва С. звернулася до суду з позовною заявою, в якій просила суд стягнути з ОСОБА_1 на користь УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради державну соціальну грошові кошти в розмірі 3541,05 грн., виплачені надміру у вигляді житлової субсидії. Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована у квартирі АДРЕСА_1 (до 31 січня 2019 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ). Перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та отримала субсидію з 01.01.2019 по 30.04.2019 включно. 10 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради із заявою про призначення житлової субсидії. Відповідно до поданих декларацій про майновий стан та доходи сім'ї, яка звертається за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 задекларувала власні доходи у вигляді пенсії. Інформація про доходи надавалась відповідачем з 01.04.2018 по 31.12.2018. Згідно з поданими документами, відповідачу призначено субсидію з грудня 2018 року по квітень 2019 року. У травні 2019 року управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради отримано повідомлення ТОВ "Житлосервіс - КР", в якому зазначено список осіб, які отримували житлову субсидію в управлінні праці та соціального захисту населення та були зняті з місця реєстрації проживання. Відповідно до наданої інформації ОСОБА_2 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , знято з місця реєстрації 31.01.2019. У зв'язку з виявленням обставин, що істотно впливають на призначення житлової субсидії, ОСОБА_3 виписано повідомлення про припинення надання житлової субсидії з пропозицією повернути надміру перераховану субсидію в сумі 3541,05 грн. за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 до 20 червня 2019 року, яке отримано власноручно онуком відповідачки ОСОБА_4 . У 2019 року відповідачці неодноразово було зателефоновано та наголошено про необхідність погашення повернення надміру виплачених коштів субсидії. Станом на 13 січня 2020 року ОСОБА_5 надміру перерахованої суми субсидії в добровільному порядку не повернуто.
В зв'язку з чим начальник управління праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у місті ради була вимушена звернутися до суду з позовом.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
12.02.2020 - ухвала про залишення позовної заяви без руху.
11.03.2020 - надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору
12.03.2020 року - ухвала про відкриття провадження та про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, ОСОБА_6 - головний державний соціальний інспектор управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради надіслала суду заяву з проханням розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала повністю, наполягала на їх задоволенні, не заперечувала щодо заочного розгляду справи.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, про час і місце судового засідання повідомлялася належним чином, про що в матеріалах справи мається лист - повідомлення про розгляд справи, який повернувся до суду, причини своєї неявки суд не повідомила. На підставі наявних у справі доказів та зі згоди представника позивача, суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенню ст. 280 ЦПК України.
У зв'язку із здійсненням розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Встановлені судом фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, з посиланнями на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України, ст.4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.12, 13, 81 ЦПК України,суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На обліку в управлінні праці соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що на даний час зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , а до 31 січня 2019 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою № 1 від 10.01.2019 року (а.с. 14) та довідками № 26264 від 10.07.2019 року, № 6063 від 09.07.2019 (а.с. 12, 13).
10 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою для призначення житлової субсидії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (а.с. 7).
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива (далі Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Відповідно до п. 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 року за № 848, зі змінами, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або за два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.
Відповідно до пункту 13 вказаного Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до поданих декларацій про майновий стан та доходи сім'ї, яка звертається за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 задекларувала власні доходи у вигляді пенсії. Інформація про доходи надавалась відповідачем з 01.04.2018 по 31.12.2018 (а.с. 8).
Згідно з поданими документами, відповідачу призначено субсидію з грудня 2018 року по квітень 2019 року.
У травні 2019 року управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради отримано повідомлення ТОВ "Житлосервіс - КР", в якому зазначено список осіб, які отримували житлову субсидію в управлінні праці та соціального захисту населення та були зняті з місця реєстрації проживання. Відповідно до наданої інформації ОСОБА_2 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , знято з місця реєстрації 31.01.2019.
Відповідно до акта проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 16.05.2019 року, виявлено, що відповідач ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , подала невірну інформацію про реєстрацію, внаслідок чого їй були надмірно виплачені грошові кошти в сумі 3541,05 грн. за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року (а.с.11).
Таким чином, суд вважає, що у зв'язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради було здійснено надмірну виплату виплачену надміру у вигляді житлової субсидії, в розмірі 3541,05 грн.
Відповідно до п. 10 Положення Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Станом на 13 січня 2020 року ОСОБА_5 надміру перерахованої суми субсидії в добровільному порядку не повернуто.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно п. 12 Положення виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Оскільки відповідачем вимога Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.
Таким чином, суд вважає, що у зв'язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради було здійснено надмірну виплату коштів у вигляді житлової субсидії, в розмірі 3541,05 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зіст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 2102 грн.
Керуючись ст.ст.12-13,76 -79, 81, 141, 256, 263, 265, 280- ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих сум субсидій - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, юридична адреса м. Кривий Ріг, вул. С. Перовської, буд.16а, код ОКПО 05411280, р/р НОМЕР_2 ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпро, МФО 805012, грошові кошти в розмірі 3541 (три тисячі п'ятсот сорок одну) грн. 85 коп., виплачені надміру у вигляді житлової субсидії.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, юридична адреса м. Кривий Ріг, вул. С. Перовської, буд.16а, код ОКПО 05411280, р/р НОМЕР_2 ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпро, МФО 805012, 2102 (дві тисячі сто дві гривні) 00 коп. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Центрально - Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги рішення суду, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Сторони провадження:
позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, юридична адреса м. Кривий Ріг, вул. С. Перовської, буд.16а, код ОКПО 05411280, р/р НОМЕР_2 ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпро, МФО 805012;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Суддя В.В. Сидорак