ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
31 травня 2020 року м. Київ № 640/11858/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Рябого І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "КСМ-Трейд"
до про Міністерства оборони України визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
за участю:
від позивача - Москаленко А.С.;
від відповідача - Ніколова В.М.
Товариство з обмеженою відповідальністю "КСМ Трейд" (далі - ТОВ "КСМ Трейд") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства оборони України від 28.05.2020 № 75/185/6 щодо результатів переговорів за переговорною процедурою закупівлі мастильних засобів (09210000-4) (моторні оливи);
- зобов'язати тендерний комітет Міністерства оборони України відмінити процедуру № UA-2020-04-15-006894-b на закупівлю мастильних засобів (09210000-4) (олива моторна АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042ВТ або еквівалент).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне є незаконним, оскільки при прийнятті останнього відповідачем не було враховано наявність рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20, яким визнано незаконними та скасовано окремі положення оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони за процедурою закупівлі № UA-2020-04-15-006894-b та зобов'язано відповідача внести до такого оголошення відповідні зміни. На переконання позивача, ненадання останнім підтверджуючого документа на перевірку показника "миючі властивості на установці ПЗВ", не може бути підставою для відхилення пропозиції відповідачем. Стверджує, що позивачем у тендерній документації надано паспорт якості № 47, який містить фізико-хімічні показники оливи моторної Газтрейд Гарант М-4042 ВТ та вказівку, що останні підтверджені протоколом випробувань від 21.01.2020 № 01-2101-20. Пояснив, що цей показник не є обов'язковим при постачанні даної продукції іншим постачальникам, але оскільки замовник вимагає паспорт якості за всіма показниками, визначеними нормативними документами, ТОВ "КСМ Трейд" було визначено цей показник розрахунковим методом згідно з паспортом виробника присадки № 3904 від 10.12.2019, яка саме і визначає цю властивість оливи.
Ухвалою суду від 29.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/11858/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судове засідання на 31.05.2020.
Представник позивача у судовому засіданні 31.05.2020 позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 31.05.2020 заперечувала проти позову та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві. Пояснила, що рішення суду у справі № 640/9113/20 оскаржено Міністерством оборони України до суду апеляційної інстанції, відтак останнє не набрало законної сили та не повинно було бути виконано відповідачем. Вважає, що позивачем не наведено жодної підстави, з наявністю якої Закон пов'язує можливість для відхилення процедури закупівлі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, вислухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Протоколом від 28.05.2020 № 75/185/6 відхилено пропозиції щодо закупівлі оливи моторної два лоти ТОВ "КСМ-Трейд" за лотами 1 і 2 у зв'язку з неусуненням учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів на підставі пункту 7 частини першої статті 4 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних мотивів.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 12.05.2016 N 1356-VIII "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" (далі - Закон N 1356-VIII) цей Закон застосовується Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами (далі - замовники), які здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг (далі - товари, роботи і послуги) для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану, якщо вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Згідно з частинами першою та третьою статті 3 Закону N 1356-VIII у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом.
Для проведення відбору учасників замовник оприлюднює оголошення про проведення відбору через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Уповноваженого органу.
Частиною четвертою вказаної статті Закону N 1356-VIII визначено, що в оголошенні про проведення відбору обов'язково зазначаються:
1) найменування замовника, його код ЄДРПОУ, місцезнаходження, електронна адреса та посилання на офіційний веб-сайт замовника;
2) найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на момент проведення закупівлі;
3) технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі";
4) очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість;
5) кількість товару та місце його поставки; місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяг; строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) дата і час закінчення періоду подання цінових пропозицій;
7) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях (не менше 1 відсотка очікуваної вартості товару, роботи, послуги) та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки (у разі їх обрання замовником);
8) перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв (у разі їх обрання замовником);
9) розмір та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення цінової пропозиції (у разі якщо замовник вимагає його надати);
10) розмір, строк, вид та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (у разі якщо замовник вимагає його надати);
11) прізвище, ім'я та по батькові, посада та адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;
12) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі", вимоги, встановлені статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;
13) необхідність подання одиниці товару (у разі якщо замовник вимагає її надати);
14) тривалість рамкової угоди та перелік предметів закупівлі (у разі наміру замовника укласти рамкову угоду);
15) у разі закупівлі робіт - інформація відповідно до вимог пункту 17 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі";
16) інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі.
Так, 15.04.2020 Міністерство оборони України оприлюднило оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони за № UA-2020-04-15-006894-b на закупівлю мастильних засобів (09210000-4) (олива моторна АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042ВТ або еквівалент).
Пунктом 3.2 розділу 3 "Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" оголошення передбачено:
"Для підтвердження відповідності цінової пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам замовника учасник у складі цінової пропозицій повинен надати:
1) Сканований гарантійний лист, в якому учасник гарантує поставити замовнику товар у необхідній кількості та в установлені строки, а також повинна бути зазначена інформація про виробника товару (його адреса) та посилання на номер процедури закупівлі, що оприлюднена на веб-порталі Уповноваженого органу.
2) Сканований оригінал або копія документа виробника (паспорт, декларація, тощо) щодо якості продукції, яка пропонується до постачання, за всіма показниками визначеними нормативними документами (ДСТУ, ГОСТ, ТУ, тощо).
В разі відсутності в документі виробника (паспорт, декларація, тощо) щодо якості продукції, показника (показників), передбачених нормативними документами, учасник надає сканований оригінал або копію сертифіката відповідності на товар що пропонується до постачання разом зі сканованим (сканованими) протоколом (протоколами) або копії (копій) протоколу (протоколів) випробувань акредитованої лабораторії, який (які) зазначені в сертифікатах відповідності, за показниками якості, які не зазначені в документі виробника (паспорт, декларація, тощо).
3) Cкановану копію протоколу стендових випробувань оливи, виданого виробнику оливи, яка пропонується до постачання, в двигуні типу 6ТД-2 (6ТД-2Е) потужністю 1200 к.с. в обсязі гарантійного наробітку 300 годин, виданий спеціалізованим підприємством, що здійснює випробування та дослідження в галузі двигунобудування;
4) У разі якщо учасник не є виробником товару, то він у складі пропозиції повинен надати сканований гарантійний лист від виробника товару учаснику процедури закупівлі, в якому виробник повинен підтвердити можливість поставити учаснику необхідну кількість товару, що закуповується, в установлені строки. Лист повинен бути адресований учаснику та містити посилання на номер процедури закупівлі, що оприлюднена на веб-порталі Уповноваженого органу.
У випадку надання пропозицій стосовно постачання еквіваленту оливи моторної АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042ВТ (ТУ У 23.2-00152365-229:2006) учасник у складі пропозиції, крім документів зазначених вище, повинен надати:
підтверджуючі документи щодо внесення вказаної оливи в конструкторську документацію двигунів в якості основної марки та в хіммотологічні карти;
підтверджуючі документи, щодо допуску до застосування оливи в Збройних Силах України (витяг з наказу Міністерства оборони України або копія спільного рішення (вказівки) управлінь, які відають замовленням та експлуатацією ОВТ і начальником ЦУЗПММ).
Копії паспорту якості та сертифікату на товар, що пропонується до постачання повинні бути викладені/або мати переклад на українській мові.
Учасник переговорів може надати копії і інших документів, які на його думку стосуються технічних та якісних характеристик предмету закупівлі".
Не погодившись з умовами оголошення, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просив суд:
- зобов'язати тендерний комітет Міністерства оборони України внести зміни до оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони за процедурою закупівлі № UA-2020-04-15-006894-b по предмету закупівлі: мастильні засоби (09210000-4) (моторні оливи), а саме, виключити вимогу щодо надання протоколу стендових випробувань, викладену в підпункті 3 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі" та додаткові вимоги замовника щодо еквіваленту, які викладені в абазацах-7-9 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі" (сторінка 4 оголошення);
- визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 15 квітня 2020 року № 75/185/1 про затвердження оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі: мастильні засоби (09210000-4) (моторні оливи) в частині вимог викладених в підпункті 3 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі", а також додаткових вимог замовника щодо еквіваленту, які викладені в абзацах 7-9 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" (сторінка 4 оголошення).
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20 задоволено адміністративний позов ТОВ "КСМ-Трейд": визнано протиправним та скасовано рішення тендерного комітету Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 15 квітня 2020 року № 75/185/1, про затвердження оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі: мастильні засоби (09210000-4) (моторні оливи) в частині вимог викладених в підпункті 3 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі", а також додаткових вимог замовника щодо еквіваленту, які викладені в абзацах 7-9 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" (сторінка 4 оголошення); зобов'язано тендерний комітет Міністерства оборони України внести зміни до оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони за процедурою закупівлі № UA-2020-04-15-006894-b по предмету закупівлі: мастильні засоби (09210000-4) (моторні оливи), а саме, виключити вимогу щодо надання протоколу стендових випробувань, викладену в підпункті 3 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі" та додаткові вимоги замовника щодо еквіваленту, які викладені в абазацах-7-9 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі" (сторінка 4 оголошення).
У матеріалах справи міститься копія зазначеного рішення з відміткою про набрання останнім законної сили 12.05.2020.
Представник відповідача у судовому засіданні наголошувала на тому, що вказане судове рішення не набрало законної сили та наразі оскаржується в Шостому апеляційному адміністративному суді. Відповідно, вважає, що висновки, викладені у рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20, не могли бути враховані під час прийняття спірного рішення.
З даного приводу суд зазначає наступне.
Так, частиною четвертою статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення.
Як вбачається з комп'ютерної програми "ДСС" Окружного адміністративного суду міста Києва, Міністерством оборони України лише 12.05.2020 було подано апеляційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20.
Так, ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20 та призначено справу до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні на 26.05.2020.
Згідно протоколу судового засідання від 26.05.2020 Шостим апеляційним адміністративним судом оголошено перерву до 02.06.2020.
Відповідно до частини четвертої статті 300 Кодексу адміністративного судочинства України якщо апеляційна скарга подана з пропуском визначеного цим Кодексом строку, суд у випадку поновлення строку на апеляційне оскарження зупиняє дію оскаржуваного рішення в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.
Матеріалами справи та представником відповідача підтверджено, що Шостим апеляційним адміністративним судом не було зупинено дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20, відтак, з огляду на положення частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, таке рішення є обов'язковим для відповідача.
З інформації, розміщеної у системі ProZorro (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-04-15-006894-b), вбачається, що остаточна тендерна пропозиція Позивача для участі в переговорній процедурі закупівлі була сформована 13.05.2020 о 16.46 та в своєму складі містила рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20 та відповідні пояснення щодо відсутності документів передбачених 3 пунктом 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі", а також додаткових документів щодо еквіваленту, передбачених в абзацах 7-9 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі".
Поряд з цим, згідно витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів переговорів за переговорною процедурою закупівлі мастильних засобів (09210000-4) (моторні оливи) від 28.05.2020 №75/185/6 під час проведення переговорів з ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" останнім надано документи, за виключенням:
- копії протоколу стендових випробувань оливи, виданого виробнику оливи, яка пропонується до постачання, в двигуні типу 6ТД-2 (6ТД-2Е) потужністю 1200 к.с. в обсязі гарантійного наробітку 300 годин, виданий спеціалізованим підприємством, що здійснює випробування та дослідження в галузі двигунобудування.
- учасником надано пропозиції стосовно постачання еквіваленту оливи моторної АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042, а відповідно до вимог оголошення не надано:
підтверджуючі документи щодо внесення вказаної оливи в конструкторську документацію двигунів в якості основної марки та в хіммотологічні карти;
підтверджуючі документи, щодо допуску до застосування оливи в Збройних Силах України (витяг з наказу Міністерства оборони України або копія спільного рішення (вказівки) управлінь, які відають замовленням та експлуатацією ОВТ і начальником ЦУЗПММ).
Також тендерним комітетом зазначено, що відсутній документ, який підтверджує закінчення терміну дії договору, тому що в наданому аналогічному договорі від 20.02.2017 № 037-17, відповідно до пункту 11.1. дія договору зазначена до 31.12.2017, але відповідно до цього ж пункту дія договору автоматично продовжується на наступний рік на тих же умовах, якщо жодна із Сторін не заявила (письмово) про намір розірвати договір за 10 днів до закінчення строку його дії. Паспорт виробника не відповідає вимогам керівних документів, а саме не зазначено номеру резервуару, номера акту відбору проб, підпису керівника лабораторії. За висновками 10 Хіммотологічного центру Міністерства оборони України пропозиція ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" за лотами 1- 2 відповідає за фактичними показниками, як еквівалент заявленому предмету закупівлі, з наступним зауваженням, щодо надання підтверджуючого документу на перевірку показника "миючі властивості на установці ПЗВ".
ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" пропонує здійснити постачання оливи моторної два лоти, а саме:
за лотом 1: моторні оливи (09211100-2) (Олива моторна АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042ВТ або еквівалент) а саме: олива моторна ГАЗТРЕЙД ГАРАНТ М-4042ВТ за ТУ У 19.2-40930702-001:2017 у кількості 300 т за ціною 102797,92 грн. з ПДВ на загальну вартість товару 30839376,00 грн. з ПДВ з терміном постачання 90 календарних днів з дати підписання договору;
за лотом 2: моторні оливи (09211100-2) (Олива моторна АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042ВТ або еквівалент) а саме: олива моторна ГАЗТРЕЙД ГАРАНТ М-4042ВТ за ТУ У 19.2-40930702-001:2017 у кількості 350 т за ціною 99940,6743 грн. з ПДВ на загальну вартість товару 34 979 236,00 грн. з ПДВ з терміном постачання 90 календарних днів з дати підписання договору.
ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" погодився на зменшення ціни в результаті чого ціна становитиме:
за лотом 1: 102720,00 грн з ПДВ за одну тону на загальну вартість товару 30816000,00 грн. з ПДВ.
за лотом 2: 99936,00 грн з ПДВ за одну тону на загальну вартість товару 34977600,00 грн. з ПДВ.
Також, представником ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" погоджено умови проекту договору.
На цьому ж засіданні тендерного комітету вирішено, ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" у термін до 13-00 26.05.2020 (включно) оприлюднити документи до яких були зроблені зауваження, а також документи які не були оприлюднені, відповідно до вимог оголошення, заповнену форму "Цінова пропозиція" (додаток 1 Оголошення про проведення відбору учасників) за результатами переговорів.
ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" в установлені терміни оприлюднив на електронному майданчику:
заповнену форму "Цінова пропозиція" (додаток 1 Оголошення про проведення відбору учасників) за результатами переговорів;
додаткову угоду про закінчення терміну дії аналогічного договору;
паспорт виробника за встановленою формою.
Тендерним комітетом зазначено, що інші документи, відповідно до вимог оголошення на відбір учасників, а саме:
копії протоколу стендових випробувань оливи, виданого виробнику оливи, яка пропонується до постачання, в двигуні типу 6ТД-2 (6ТД-2Е) потужністю 1200 к.с. в обсязі гарантійного наробітку 300 годин, виданий спеціалізованим підприємством, що здійснює випробування та дослідження в галузі двигунобудування;
підтверджуючі документи щодо внесення вказаної оливи в конструкторську документацію двигунів в якості основної марки та в хіммотологічні карти;
підтверджуючі документи, щодо допуску до застосування оливи в Збройних Силах України (витяг з наказу Міністерства оборони України або копія спільного рішення (вказівки) управлінь, які відають замовленням та експлуатацією ОВТ і начальником ЦУЗПММ);
підтверджуючий документ на перевірку показника "миючі властивості на установці ПЗВ" (наданий паспорт на присадку не є документом на перевірку показника "миючі властивості на установці ПЗВ"), - в установлені терміни не оприлюднені.
Указані обставини стали підставою для висновку, що учасником переговорів ТОВ "КСМ-ТРЕЙД" не усунені в установлені терміни недоліки, виявлені при проведенні переговорів.
При цьому, представником відповідача у судовому засіданні визнавалось, що такі недоліки відсутні та позивачем надано усі необхідні документи, якщо враховувати набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20 законної сили. Проте, відповідач при прийнятті зазначеного рішення виходив з тієї обставини, що вказане рішення не набрало законної сили.
Враховуючи викладене в обґрунтування спірного рішення, суд констатує, що відповідачем не прийнято до уваги рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20, яке набрало законної сили на момент подання та розкриття тендерних пропозицій, а також на момент проведення переговорів та прийняття рішення про відхилення тендерної пропозиції.
Статтею 129-1 Конституції України гарантовано, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
За змістом частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Як уже було зазначено судом, при відкритті апеляційного провадження Шостим апеляційним адміністративним судом не було зупинено дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20, відтак невнесення відповідачем змін до оголошення про проведення відбору учасників для проведення переговорної процедури закупівлі для потреб оборони за процедурою закупівлі №UA-2020-04-15-006894-b по предмету закупівлі: мастильні засоби (09210000-4) (моторні оливи), а саме, виключення вимоги щодо надання протоколу стендових випробувань, викладену в підпункті 3 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі" та додаткових вимог замовника щодо еквіваленту, які викладені в абазацах-7-9 пункту 3.2 розділу 3 "Технічні якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі" (сторінка 4 оголошення), є самостійною підставою для скасування спірного рішення.
У судовому засіданні представник позивача зазначив, що порушення, які виникли під час проведення оскаржуваної процедури закупівлі, а саме: незаконне відхилення тендерної пропозиції позивача не можливо усунути на даній стадії процедури закупівлі у зв'язку з технічними особливостями роботи системи Прозорро та виходячи з того, що на даний час набрав чинності Закон України "Про публічні закупівлі" у новій редакції. Оскільки відповідач не виконав рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20, на даний час неможливо усунути порушення.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII в редакції, чинній станом на час оголошення процедури закупівлі замовник відміняє торги в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 19.09.2019 № 114-IX Закон України "Про публічні закупівлі" викладено в новій редакції.
Згідно пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень наведеного Закону цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня його опублікування, крім розділу VI, який вводиться в дію через 12 місяців з дня його опублікування.
Таким чином, враховуючи дату опублікування Закону № 114-IX - 19.10.2019, вказаний Закон уведено в дію з 19.04.2020, а Міністерство оборони України оприлюднило оголошення15.04.2020.
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень наведеного Закону встановлено, що процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до введення в дію цього Закону, завершуються відповідно до порядку, що діяв до введення в дію цього Закону.
Таким чином та оскільки суд дійшов висновку, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2020 у справі № 640/9113/20 набрало законної сили 12.05.2020, що підтверджується матеріалами справи, вбачаються обґрунтованими посилання позивача у даній частині позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КСМ-Трейд" (04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 15-А, ідентифікаційний код: 37333587) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, ідентифікаційний код: 00034022) від 28.05.2020 № 75/185/6 щодо результатів переговорів за переговорною процедурою закупівлі мастильних засобів (09210000-4) (моторні оливи).
Зобов'язати тендерний комітет Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, ідентифікаційний код: 00034022) відмінити процедуру № UA-2020-04-15-006894-b на закупівлю мастильних засобів (09210000-4) (олива моторна АЗМОЛ ГАРАНТ М-4042ВТ або еквівалент).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, ідентифікаційний код: 00034022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КСМ-Трейд" (04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 15-А, ідентифікаційний код: 37333587) 4204,00 грн сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено у дводенний строк за правилами, встановленими статтями 282, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя В.П. Катющенко