07 травня 2020 року м. Дніпросправа № 280/4890/19
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Дурасової Ю.В.,
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2019 в адміністративній справі №280/4890/19 (головуючий суддя Сіпака А.В., повний текст складено 16.12.2019)
у справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року у заниженому розмірі: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 рік щомісячно 50% перерахованої пенсії, з 01.01.2019 року до теперішнього часу щомісячно 75% перерахованої пенсії;
- зобов'язати відповідача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розміри грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, частини 17 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахування її збільшення в розмірі 100% суми підвищення пенсії;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів з виплати сум пенсії у заниженому розмірі, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що йому виплачувалась пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З 01.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача в бік зменшення на підставі, зокрема пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У свою чергу, пункти 1, 2 зазначеної постанови були визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили. З огляду на викладене, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у заниженому розмірі: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% перерахованої пенсії, з 01.01.2019 до теперішнього часу щомісячно 75% перерахованої пенсії, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позов, зобов'язавши відповідача виплатити підвищення до пенсії в розмірі 100% з 01.01.2018 року на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 та нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2019 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу перерахованої пенсії за вислугу років з 05.03.2019 щомісячно 75% перерахованої пенсії.
Зобов'язано відповідача на підставі постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розміри грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, частини 17 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів з виплати сум пенсії у заниженому розмірі, передбаченою постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що позивач отримуючи пенсію, відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень. Суд першої інстанції також вказав, що оскільки, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018) набрало законної сили лише 05.03.2019, то враховуючи положення ст. 265 КАС України, до 05.03.2019 відповідач діяв в межах законодавства, а відтак у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 до 31.12.2018, та щодо виплати позивачу 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2019 по 05.03.2019 судом відмовлено. В той же час, суд першої інстанції відновив порушене право позивача на отримання у повному обсязі (100% суми підвищення пенсії) належних йому сум за період, починаючи з 01.01.2018.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та винести нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що відповідач діяв правомірно та у відповідності до законодавства. Вказує на те, що вимога щодо виплати 100% перерахованих суми є передчасною, оскільки відповідачем не здійснено перерахунку пенсії з розрахунку 100% суми підвищення. Посилається на рішення Верховного Суду від 06.08.2019 року у справі №160/3586/19, в якій зазначено, що лише з 05.03.2019 року виплаті підлягає 100% перерахованих сум пенсій, тому дії відповідача у період до 05.03.2019 року щодо проведення виплат пенсії в розмірі 50% та 75% відповідали законодавству України, оскільки чинними були норми Постанови КМУ №103 від 21.02.2018. Також вважає, що відсутні підстави для задоволення вимоги про компенсацію втрати частини доходів, оскільки порушення строку виплати пенсії не було.
До апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. 29.06.1987 позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII з урахуванням 33 років вислуги у розмірі 74% грошового забезпечення.
Згідно Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі позивача ТЗ 40386, на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, виплата якої з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно здійснюється у розмірі 50% від підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно здійснюється у розмірі 75% від підвищення; з 01.01.2020 щомісячно здійснюється у розмірі 100%.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, норми постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018, норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію з 29.06.1987 року за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням 33 років вислуги у розмірі 74% грошового забезпечення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача.
Так, матеріалами справи підтверджується, що станом на 01.12.2017 року розмір пенсії позивача (з надбавками) становив 3371,08грн. (а.с. 66).
При цьому, з 01.01.2018 року підсумок пенсії (з надбавками) склав 5377,93грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3371,08грн. та підвищення 2006,85грн. (50% від 4013,70грн.)) (а.с. 65).
Позивач вважає, що підвищення до його пенсії відповідач мав виплачувати не в розмірі 2006,85грн. (50% від 4013,70грн., а в розмірі 100%, т.т. в сумі 4013,70грн.
При цьому відповідач зазначає, що підвищення до пенсії в сумі 2006,85грн. (т.т. 50% від 4013,70грн.) виплачено у відповідності до постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018.
Водночас, позивач зазначає, що виплати підвищеного перерахунку пенсії йому слід здійснювати у 100 відсотковому розмір з 01.01.2018 на підставі постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704, а не в розмірі 50% та 75%, що передбачено нормами постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що:
- з 01.01.2019 року підсумок пенсії позивача (з набавками) склав 6407,91грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3371,08 та підвищення 3010,28грн. (75% від 4013,70грн.)) (а.с. 64);
- з 01.04.2019 року підсумок пенсії позивача (з набавками) склав 6407,91грн. (з урахуванням попередньої суми пенсії 3371,08 та підвищення 3010,28грн. (75% від 4013,70грн.)) (а.с. 63).
Щодо правомірності/не правомірності виплати позивачу відповідачем підвищення до пенсії в розмірі 50% та 75%, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхдне зазначити наступне.
Згідно зі ст.10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Приписами ч.2 ст.51 цього ж Закону встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції станом на 01.01.2018), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII).
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. При цьому визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій покладено на Кабінет Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку таких пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (далі - Порядок №45).
Слід взяти до уваги, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII викладено у новій редакції частину 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб":
"Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій".
З огляду на наведене, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження визначати порядок, умови, розмір перерахунку пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
24.02.2018 набула чинності постанова КМУ від 21.02.2018 № 103, якою були внесені зміни, зокрема і до п. 1, 2 Порядку №45, які викладені у новій редакції:
"Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, в силу п. 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку пенсії позивача, далі - постанова №704), зокрема, затверджено:
- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;
- схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4;
- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14;
- додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15;
- розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 вказаної постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Водночас, згідно з п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50%;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75%;
з 1 січня 2020 р. - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Аналізуючи вказані норми, суд першої інстанції обґрунтовано вказав на те, що з урахуванням п. 2 зазначеної постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 виплата позивачу сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01.01.2018, фактично зменшена та розстрочена на значний термін, що порушує право останнього на отримання всієї суми підвищеної пенсії.
Однак, норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не передбачають можливості розстрочення виплати сум підвищення щодо перерахованих пенсій у зменшеному розмірі.
Так, відповідно до ст. 11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а не в силу постанов КМУ).
Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 3 ст. 52 зазначеного закону, виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Водночас, частиною 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Отже, Кабінет Міністрів України - це орган виконавчої, а не законодавчої влади.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
При цьому, постанови Кабінету Міністрів України не можуть вносити зміни в Закони України, оскільки повноваженнями внесення змін в Закони України наділений лише орган законодавчої влади - Верховна Рада України.
Слід зазначити, що Закони України мають вищу юридичну силу ніж Постанова Кабінету Міністрів України.
В силу ч. 3 ст. 7 КАС України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, суд першої інстанції при розгляді даної справи обґрунтовано взяв до уваги рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (про визнання нечинним п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2018 №103) набрало законної сили 05.03.2019, тому, враховуючи положення ст. 265 КАС України, до вказано часу (05.03.2019 року) відповідач діяв в межах норм законодавства.
Зокрема, Велика палата Верховного Суду у постанові від 11 березня 2020 р. у справі № 160/3586/19 дійшла висновку, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Отже після 05 березня 2019 року - протиправними є дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії в іншому розмірі ніж 100% нарахованої суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року.
При цьому в період до 05 березня 2019 року відповідач правомірно діяв, застосовуючи норми Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 та виплачуючи підвищену пенсію в розмірі 50% та 75%.
Також Велика палата Верховного Суду у постанові від 11 березня 2020 (справа № 160/3586/19) зазначила, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з доводами апеляційної скарги про, те що сума підвищення у розмірі 100 % підлягає виплаті позивачу лише з 05 березня 2019 р., при цьому з цього ж часу (з 05 березня 2019 р.) відповідач має компенсувати позивачу частину доходів (підвищення до пенсії), які не були своєчасно виплачені.
Отже, до 05 березня 2019 р. відповідач діяв правомірно, виплачуючи позивачу підвищення до пенсії в розмірі 50% та 75%, оскільки чинними були пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2018 №103.
У зв'язку з тим, що судом першої інстанції при частковому задоволенні позовних вимог визначено провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 100% підвищення пенсії, при цьому не зазначено в рішенні, з якого часу відповідач має компенсувати позивачу частину доходів (підвищення до пенсії), які не були своєчасно виплачені, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції та зазначити, що в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню з 05 березня 2019 р. (не з 01.01.2018 року, як помилково визначено судом першої інстанції).
Отже, доводи апеляційної скарги частково спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому можуть бути підставою для його зміни.
З огляду на результати апеляційного розгляду справи, характер спірних відносин судові витрати розподілу не підлягають.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2019 - змінити в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 01.01.2018 виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат - та в цій частині рішення суду викласти і наступній редакції:
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплачувати ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів (підвищення до пенсії, яке не було своєчасно виплачено у розмірі 100% суми підвищення пенсії), починаючи з 05.03.2019.
В іншому, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Строки касаційного оскарження, з урахуванням п. 3 Розділу IV «Прикінцеві Положення» КАС України в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020, продовжуються на строк дії карантину.
Повний текст постанови виготовлено 14.05.2020.
Головуючий суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова