Рішення від 29.05.2020 по справі 826/5054/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2020 року м. Київ № 826/5054/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укргазпромбанк» Ожго Є.В., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб,

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укргазпромбанк» Ожго Є.В., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укргазпромбанк» Ожго Є.В щодо невнесення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві «Укргазпромбанк» (ПАТ «Укргазпромбанк») за рахунок Фонду за договором банківського вкладу №F-USD-10015, право вимоги на який відступлено на користь ОСОБА_1 на підставі договору про відступлення права вимоги від 08.08.2014,

-зобов'язати Уповноважену особу фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укргазпромбанк» Ожго Є.В надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 , як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Укргазпромбанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №F-USD-10015, право вимоги на який відступлено на користь ОСОБА_1 на підставі договору про відступлення права вимоги від 08.08.2014;

-зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 до загального реєстру вкладників для здійснення виплати коштів за вкладами в ПАТ «Укргазпромбанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №F-USD-10015, право вимоги на який відступлено на користь ОСОБА_1 на підставі договору про відступлення права вимоги від 08.08.2014.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 08.08.2014р між ОСОБА_2 та ПАТ «Укргазпромбанк» було укладено договір банківського вкладу «Процентне літо» №F-USD-10015. На виконання умов договору ОСОБА_2 вніс у банк кошти в розмірі 80 000 доларів США. 7 лютого 2015 року між позивачем та ОСОБА_2 було укладено Договір відступлення прав вимоги, відповідно до умов якого позивачу було передано право вимоги до ПАТ «Укргазпромбанк» щодо повернення частини вкладу за договором банківського вкладу №F-USD-10015 від.0808.2014р. в розмірі 8574,50 доларів США. У травні 2015 року він звернувся до банку про повернення частини вкладу, однак вимога банком не була виконана. У зв'язку з початком процедури ліквідації ПАТ «Укргазпромбанк» його також не було включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. На думку позивача, відмова у здійсненні виплати є безпідставною, оскільки суперечить вимогам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та порушує його право на отримання гарантованої суми вкладу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 березня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в судовому засіданні.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 березня 2016 року зупинено провадження у справі до вирішення Конституційним Судом України питання конституційності Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2020 провадження в адміністративній справі поновлено, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

15.12.2017р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, виклавши його в новій редакції.

Так, відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач 1 представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в запереченнях на адміністративний позов зазначив, що виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр на підставі переліку вкладників, складеного та наданого Уповноваженою особою Фонду. Оскільки позивача не було включено Уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, тому Фонд не мав правових підстав включення їх до Загального реєстру та виплату відшкодування. Крім того, Фонд звернув увагу суду, що вкладником за договором банківського вкладу №F-USD-10015 від 08.08.2014 є ОСОБА_2 , а не позивач. Оскільки гарантії Фонду щодо здійснення виплати відшкодування сум вкладів за рахунок коштів Фонду надаються виключно вкладнику, а не кредитору банку, вимоги якого задовольняються у порядку черговості, визначеному у ст.52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Просив у позові відмовити.

Відповідач-2 Уповноважена особа фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укргазпромбанк» Ожго Є.В своїми правами на подання заперечень на адміністративний позов не скористався, а тому суд відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України вирішує спір за наявними матеріалами у справі

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд вирішив продовжити розгляд справи без участі представників сторін у порядку письмового провадження.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, зазначає наступне.

Судом установлено, що 08.08.2014 між ПАТ «Укргазпромбанк» та ОСОБА_2 було укладено Договір банківського вкладу (депозиту) «Процентне літо» №F-USD-10015(а.с.8).

Пунктом 1.1 Договору передбачено, що Банк приймає від вкладника грошові кошти, у розмірі визначеному договором та зобов'язаний виплатити вкладнику вклад та нараховані проценти по вкладу, на умовах встановлених цим договором. У рамках діючого договору під словом «Вклад» розуміються грошові кошти, розміщені Вкладником при відкритті вкладного (депозитного) рахунку.

У розділі 2 Договору передбачено, що вкладник розміщує по 08.02.2015 на вкладному (депозитному) рахунку кошти у розмірі 80000 (вісімдесят тисяч) доларів США, з процентною ставкою - 10,75%.

Відповідно до вказаного договору банк відкриває вкладнику вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_1 .

Згідно платіжного доручення в іноземній валюті або банківських металах від 08.08.2014 №2490, на вкладний рахунок № НОМЕР_1 ОСОБА_2 внесені грошові кошти у сумі 80000 доларів США, з призначенням платежу: «Залучення коштів на депозит, угода №F-USD-10015 від 08.08.2014. Операція не пов'язана із здійсненням підприємницької та інвестиційної діяльності».

Крім цього, судом установлено, що 07.02.2015 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір відступлення права вимоги, згідно з умовами якого ОСОБА_2 передав ОСОБА_1 право вимоги до ПАТ «Укргазпромбанк» за договором банківського вкладу (депозиту) №F-USD-10015 від 08.08.2014 щодо повернення частини вкладу у розмірі 8574,50 доларів США, що на день укладення договору за курсом Національного банку України еквівалентно 198328,18 грн.(а.с.10)

29.05.2015 позивач повідомив ПАТ «Укргазпромбанк» про укладення між ним та ОСОБА_2 . Договору відступлення права вимоги (а.с.11).

Крім того, 29.05.2015 ОСОБА_1 звернувся до ПАТ «Укргазпромбанк» із заявою про повернення частини вкладу, внесеного на підставі договору банківського вкладу (депозиту) №F-USD-10015 від 08.08.2014 у розмірі 8574,50 доларів США, яка відповідачем залишена без задоволення (а.с.12)

На підставі постанови Правління Національного банку України від 07.04.2015 №217 «Про віднесення ПАТ «Укргазпромбанк» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду 07.04.2015 прийнято рішення №70 про запровадження з 08.04.2015 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Укргазпромбанк».

В подальшому, виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 06.07.2015 №128 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Укргазпромбанк» до 07.08.2015 включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Укргазпромбанк» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ожгу Євгена Вікторовича до 07.08.2015 включно.

Згідно з даним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Укргазпромбанк» з 15.09.2015 до 14.09.2017, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «Укргазпромбанк», визначені статтями 37, 38, 48, 51 Закону України №4452-VI провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ожгу Євгена Вікторовича строком на 2 роки з 15.09.2015 до 14.09.2017 включно.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 14.09.2015 №602 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укргазпромбанк» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 14.09.2015 №168 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укргазпромбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Позивача не було включено до переліку вкладників ПАТ «Укргазпромбанк»,які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Позивач, вважаючи протиправними рішення відповідачів щодо невнесення його до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі, гарантованих державою, звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Нормативно-правовим актом, який регулює правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, яким визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків, є Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI).

Частиною першою статті 3 Закону №4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

У статті 2 Закону №4452-VI визначено, що вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Статтею 27 Закону №4452-VI регулюється порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами. Так, згідно частин першої, другої статті 27 Закону №4452-VI, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

При цьому, у відповідності до частини шостої цієї статті, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону №4452-VI.

Згідно частини п'ятої статті 27 Закону №4452-VI, протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

У відповідності до пунктів 3, 4 розділу ІІІ Положення №14, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Пунктом 6 розділу ІІІ Положення №14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Згідно пунктів 2, 4 розділу IV Положення №14, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує загальний реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону №4452-VI Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

За змістом частини першої статті 35 Закону №4452-VI здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу.

Гарантії Фонду є гарантіями держави, передбаченими Законом №4452-VI; ля виконання Фондом відповідних зобов'язань можуть залучатися бюджетні кошти; рішення та дії Фонду чи уповноваженої особи Фонду щодо включення вкладника до переліку осіб, яким необхідно здійснити виплату відшкодування сум вкладів за рахунок коштів Фонду, є рішеннями та діями суб'єкта владних повноважень, який реалізує делеговані державою повноваження по виведенню з ринку неплатоспроможних банків (статті 2, 25).

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що держава гарантує фізичним особам - вкладникам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів Фонду у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється Фонду відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

Закон №4452-VI пов'язує виникнення права на відшкодування суми коштів за вкладом разом з нарахованими на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних відсотками з настанням таких обставин: 1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних; 2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу за договором, укладеним до вказаної дати; 3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше 10 грн; 4) включення уповноваженою особою Фонду фізичної особи до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування; 5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, відповідно до складеного уповноваженою особою Фонду переліку вкладників; 6) опублікування Фондом оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр», «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет, що здійснюється не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що право на відшкодування коштів за рахунок Фонду мають виключно вкладники банку, тобто фізичні особи, які вступили у правовідносини із банком безпосередньо на підставі договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або є власниками депозитних іменних сертифікатів.

При цьому, жодних виключень з вказаного правила законодавством не передбачено.

Таким чином, лише набуття фізичною особою статусу вкладника банку є правовою підставою для включення її Уповноваженою особою до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Суд установлено, що вкладником ПАТ «Укргазпромбанк», за договором банківського вкладу (депозиту) №F-USD-10015 від 08.08.2014 є ОСОБА_2 , а не позивач.

Стороною позивача не надано суду доказів, які підтверджують, що позивач є вкладником банку, оскільки дані обставини не доведені в силу положень ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України. А за договором відступлення права вимоги від 07.02.2015 позивач міг набути правовий статус кредитора ПАТ «Укргазпромбанк»,, а не вкладника у розумінні статті 2 Закону №4452-VI, що виключає наявність правових підстав для отримання ним гарантованої суми відшкодування за рахунок Фонду та вказує на можливість звернення ним вимог в порядку черговості, згідно статті 52 Закону №4452-VI.

Правовідносини, що виникли, за своєю суттю є відступленням права вимоги, що не надає достатніх і необхідних правових підстав для визнання особи вкладником банку і набуттям нею права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу за рахунок Фонду.

З огляду на це, суд зазначає, що позивач не є вкладником банку у розумінні чинного законодавства, а виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, відсутності витрат відповідача на залучення свідків та проведення експертизи, підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 3, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська