Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
29 травня 2020 р. № 520/4179/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайської міської ради Харківської області, треті особи - Голова батьківської ради школи №4 ОСОБА_2 , Відділ освіти виконавчого комітету Первомайської міської ради про скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Первомайської міської ради Харківської області, треті особи - Голова батьківської ради школи №4 ОСОБА_2 , Відділ освіти виконавчого комітету Первомайської міської ради в якому просить суд: скасувати рішення Первомайської міської ради Харківської області 69 сесії 7 скликання від 28.02.2020 року №1490-69/7 "Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області".
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що оскаржене рішення було прийнято протиправно та незаконно, за численних порушень норм чинного законодавства України, без дотримання встановленої процедури, більш того, оспорюваним рішенням порушено права та інтереси членів територіальної громади м. Первомайський та інтереси трудового, учнівського та батьківського колективів Первомайської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4.
Ухвалою суду від 30.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі.
23.04.2020 представником Первомайської міської ради Харківської області до суду надано відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки вважає рішення законним та обґрунтованим та прийнятим відповідно до чинного законодавства, зазначає, що питання ліквідації навчальних закладів комунальної форми власності віднесено до виключної компетенції міської ради. Ліквідація навчального закладу призведе до економії місцевому бюджету. Вказує, що обов'язок по оприлюдненню рішення Первомайською міською радою був дотриманий, строки не були порушені, а тому правових підстав для визнання оскаржуваних рішень протиправними немає.
Представником позивача, 14.05.2020 було подано відповідь на відзив, в якій зокрема було зазначено, що за вказаним відповідачем посиланням не міститься проекту оскаржуваного рішення та на офіційному веб-сайті відповідача відсутній проект оскаржуваного рішення. Відповідач при прийнятті рішення не опублікував, у визначений законом строк: супровідний лист, пояснювальну записку та лист-погодження. Зазначає, що жодний висновок і рекомендація постійних комісій, перелічених представником відповідача у відзиві, не були оприлюднені відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування». Просить суд звернути увагу, на те, що за результатами громадських слухань, територіальна громада більшістю голосів з опитаних не підтримала рішення місцевої влади щодо реорганізації/ліквідації закладу (або закладів) загальної середньої освіти.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Первомайської міської ради №241 від 26.12.2018 «Про закріплення території обслуговування за закладами дошкільної і загальної середньої освіти м. Первомайський», за Первомайською ЗОШ №4 закріплено: будинки № 22 - 30, 40, 48-51 м-ну 1/2, буд. №№ 1, 2, 3, 5 - А, 7-А, 10, 11, 19 м- ну 4 м. Первомайський.
28 лютого 2020 Первомайською міською радою Харківської області прийнято Рішення №1490-69/7 «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області» (надалі - Рішення), яким передбачено припинення Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області шляхом її ліквідації.
З офіційного веб-сайту Відповідача за посиланням https://pervom-rada.gov.ua/info/page/4133 вбачається, що проекти рішень (у тому числі й проект рішення «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області»), що були призначені до розгляду з метою прийняття на 69 сесії Первомайської міської ради 7 скликання, яка відбулася 28.02.2020, були оприлюднені 16.01.2020 року, що підтверджується інформацією за вказаним посиланням та роздруківкою скрін-шоту з офіційного веб- сайту Відповідача, що додається до відзиву.
Проект оспорюваного рішення, супровідний лист, пояснювальна записка та лист-погодження були розроблені та подані до Первомайської міської ради Харківської області 16.01.2020, що підтверджується відміткою про реєстрацію №775/01-57 від 16.01.2020 на супровідному листі та записом №775 в Журналі реєстрації вхідних документів №01-57 (а.с. 140-143)/
Після реєстрації вказаного проекту рішення, проект оскаржуваного рішення був розглянутий на засіданнях таких постійних комісій:
1) постійної комісії міської ради з питань законності та правопорядку, що підтверджується протоколом №30 від 14.02.2020;
2) постійної комісії міської ради з питань економічного розвитку та промислового комплексу, що підтверджується протоколом №42 від 17.02.2020:
3) постійної комісії міської ради з питань депутатської діяльності, етики та місцевого самоврядування, що підтверджується протоколом № 52 від 17.02.2020;
4) постійної комісії міської ради з питань соціально-культурного розвитку, що підтверджується протоколом № 35 від 18.02.2020;
5) постійної комісії міської ради з питань бюджету, фінансів та комунальної власності, що підтверджується протоколом № 71 від 18.02.2020;
6) постійної комісії міської ради з питань ЖКГ, благоустрою, екології та земельних відносин, підтверджується протоколом № 54 від 24.02.2020.
Вказане підтверджується копіями протоколів (витягів з протоколів) засідань постійних комісій (а.с. 144-149).
Аналізуючи висновки всіх постійних комісій за результатами розгляду проекту оскаржуваного рішення відповідач виокремив наступні тези:
- більшість шкіл потребує великих матеріальних вкладень, але це неможливо забезпечити у зв'язку з дефіцитом міського бюджету;
- на утриманні у Первомайської міської Харківської області перебуває сім шкіл, кожна з яких заповнена учнями наполовину. Зараз у семи школах міста рахується тридцять вільних незаповнених аудиторій; наявне зменшення учнівського контингенту (в т.ч. першокласників), дефіцит педагогічних кадрів;
- наявна проблема високої вартості утримання одного учня, а також будівель і споруд шкіл, забезпечення їх належного технічного, санітарно-гігієнічного стану.
З огляду на це, за результатами розгляду проекту рішення у вищезазначених постійних комісіях було вирішено рекомендувати сесії міської ради затвердити проект рішення «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області».
Оскільки, питання про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області стосується реалізації та захисту прав і свобод громадян (жителів територіальної громади), задоволення їх інтересів у сфері освіти - необхідним є проведення громадських слухань з цього питання.
Розпорядженням міського голови м. Первомайський №09 «Про проведення громадських слухань» від 29.01.2020 відповідно до Положення про громадські слухання в місті Первомайський, затвердженого рішенням Первомайської міської ради від 30.06.2016 №207-13/7, керуючись ст.13, п. 20 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» ухвалено провести за ініціативою міського голови громадські слухання на тему: «Реорганізація/ліквідація закладів загальної середньої освіти міста 19 лютого 2020 року о 17:15 до 19:15 години у приміщенні ПК «Хімік» Велика зала за адресою: м.Первомайський, проспект 40 років Перемоги, 2. Вказаним розпорядженням утворено та затверджено склад організаційного комітету з проведення слухань.
Відповідач зазначає, що виконання положень статуту та розпорядження міського голови, 29.01.2020 о 18:17 годині на офіційному веб-сайті відповідача було опубліковано оголошення про проведення 19.02.2020 з 17.15 до 19.15 громадських слухань на тему: «Реорганізації/ліквідації закладів загальної середньої освіти міста» (роздруківка зі старої версії офіційного веб-сайту додається, оригінал наявний на старій версії офіційного веб-сайту, доступ до якого може бути наданий безпосередньо в судовому засіданні шляхом огляду доказів за їх місцезнаходженням).
На актуальній версії офіційного веб-сайту за посиланням https://pervom-rada.gov.ua/info/page/3936 оголошення про проведення громадських слухань опубліковано 16.02.2020.
Загальноміські громадські слухання на тему «Реорганізації/ліквідації закладів загальної середньої освіти міста» були проведені 19.02.2020 за ініціативою міського голови відповідно до розпорядження міського голови №09 від 29 січня 2020 року «Про проведення громадських слухань».
Основною метою даних громадських слухань було отримання зворотного зв'язку від громади, спільного обговорення та прийняття рішень з питань ліквідації або реорганізації закладів середньої освіти міста Первомайський.
З метою надання можливості всім учасникам громадських слухань висловити свою думку щодо предмета громадських слухань було організовано голосування шляхом анкетування, анкета була попередньо видана під час реєстрації.
Хід громадських слухань та їх результати були відображені у протоколі загальноміських громадських слухань від 19.02.2020 та протоколах лічильної комісії громадських слухань.
Відповідно до протоколу загальноміських громадських слухань від 19.02.2020 всього зареєстровано учасників громадських слухань членів територіальної громади міста в кількості 924 особи.
В ході слухань обрано секретаря та лічильну комісію для підрахунку та опрацювання результатів.
За регламентом головуючий Бакшеєв М.М. надав слово для виступу керівникам загальноосвітніх закладів.
ОСОБА_1, як директор Первомайської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, вважав дані слухання нелегітимними, суд третьої інстанції ще не виніс остаточного рішення щодо закриття ЗОШ №4. Закликав громадськість не підтримувати рішення про ліквідацію шкіл, бо вважає, що економії в цьому немає.
Після анкетування, о 19:15 члени лічильної комісії розкрили урни та почали підрахунок анкет в присутності керівників і працівників міської ради та її виконавчого комітету, представників правоохоронних органів міста, представників ЗОШ №1 і ЗОШ №4, представників ГО «Національні дружини».
Після підрахунку анкет, вони були прошиті та пронумеровані належним чином загальною кількістю - 883 шт.. Анкети без печаток в кількості трьох штук були долучені до протоколу лічильної комісії.
Питання 12 анкети щодо думки мешканців міста з питань ліквідації або реорганізації закладів середньої освіти міста Первомайський сформульовано наступним чином: «Чи готові Ви підтримати рішення місцевої влади щодо реорганізації/ліквідації закладу (або закладів) загальної середньої освіти?». Відповідно до протоколу №2 засідання лічильної комісії громадських слухань від 24.02.2020 відповідь «ТАК» надали 252 особи, «Ні» - 539, «Важко відповісти» - 80.
Після проведення громадських слухань були протоколи опубліковані 25.02.2020 на офіційному веб-сайті відповідача, за посиланням: https://pervom-rada.gov.ua/info/page/4384.
У відповідності до Протоколу №69 пленарного засідання 69 сесії Первомайської міської ради 7 скликання від 28.02.2020 (а.с. 160) головуючий - міський голова Бакшеєв М.М. перед проголошенням тексту проекту рішення, що є предметом позову, та початку голосування доповів щодо результатів проведених громадських слухань. За результатами голосування більшістю голосів щодо питання №7 черги денної 69 сесії 7 скликання Первомайської міської ради Харківської області прийнято рішення про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області.
Міська рада рішенням №1490-69/7 від 28.02.2020 вирішила припинити Первомайську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області шляхом її ліквідації.
Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права як члена територіальної громади м. Первомайський.
Дослідивши обставини справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тож адміністративний суд має з'ясувати, чи було рішення Первомайської міської ради Харківської області 69 сесії 7 скликання від 28.02.2020 року №1490-69/7 "Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області" прийняте, зокрема, у межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням встановленої процедури, а також, чи були таке рішення прийняте на законних підставах, на засадах розумності, добросовісності та пропорційності.
Повноваження Первомайської міської ради Харківської області та порядок їх реалізації у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про загальну середню освіту» (тут і далі - у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абзацу 2 пункту тридцятого частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 36 Закону України «Про освіту» та частини шостої статті 11 Закону України «Про загальну середню освіту» реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
Повноваження районних та обласних рад визначені статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в України». Зі змісту даної статті вбачається, що до виключних повноважень районної ради не відноситься вирішення питань про утворення чи ліквідацію навчальних закладів комунальної форми власності.
Разом з тим, відповідно до пункту 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради (селищної, сільської, міської).
Правовий статус, порядок утворення та основні засади діяльності освітнього округу і опорного закладу освіти визначаються Положенням про освітній округ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 532 (далі - Положення №532).
Відповідно до п.8, 9 цього Положення опорний заклад освіти та його філії діють на підставі установчих документів (статуту опорного закладу освіти, положення про філію), що розробляються відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", цього Положення, інших нормативно-правових актів і затверджуються засновником опорного закладу освіти.
Засновник утворює, ліквідовує, реорганізовує чи перепрофільовує (змінює тип) опорний заклад освіти та його філії (у тому числі шляхом реорганізації закладів освіти, що належать до сфери його управління) відповідно до вимог законодавства.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що рішення про ліквідацію та реорганізацію навчального закладу комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у віданні якої перебуває відповідний навчальний заклад.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб т фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Первомайська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області є комунальною організацією. Засновником є Первомайська міська рада Харківської області.
З огляду на зазначене, слід дійти висновку, що до повноважень Первомайської міської ради Харківської області віднесено вирішення питання щодо створення, реорганізації, та ліквідації навчальних закладів комунальної форми власності.
Досліджуючи правову процедуру прийняття оскаржуваного рішення, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до положень пункту 15.12. Регламенту Первомайської міської ради 7 скликання, затвердженого Рішенням 7 сесії 7 скликання Первомайської міської ради Харківської області від 11.02.2016 № 86-7/7 (далі - Регламент), зі змінами та доповненнями, затверджених Рішенням 29 серії 7 скликання Первомайської міської ради Харківської області від 27.04.2017 №508-29/7, копія якого додана до відзиву на позовну заяву від 23.04.2020, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Згідно з пунктом 15.14 Регламенту відповідно до ч. 3 ст. 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Відповідно до ч. 1 цієї статті, оприлюдненню підлягають не усі проекти, а лише проекти тих рішень, що підлягають обговоренню.
Відповідно до пункту 15.16 Регламенту Проекти рішень Ради, які підлягають обговоренню, відправляються на електронні адреси депутатів міської ради, оприлюднюються на офіційному веб-сайті Ради за адресою: pervom-rada.gоv.ua або у інший визначений Радою спосіб.
З офіційного веб-сайту відповідача за посиланням https://pervom-rada.gov.ua/info/page/4133 вбачається, що проекти рішень (у тому числі й проект рішення «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області»), що були призначені до розгляду з метою прийняття на 69 сесії Первомайської міської ради 7 скликання, яка відбулася 28.02.2020, були оприлюднені 16.01.2020 року, що підтверджується інформацією за вказаним посиланням та роздруківкою скрін-шоту з офіційного веб- сайту відповідача, що додається до відзиву, тобто з дотриманням встановлених вимог.
Щодо висновків постійних комісій з питань, що є предметом оскаржуваного рішення.
Частиною 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Згідно з частиною 10 статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до частини 13 статті 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Згідно з частиною 14 статті 46 Закону № 280/97-ВР не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Статтею 47 Закону № 280/97-ВР встановлено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно з пунктом 15.19 Регламенту проекти рішень Ради Міський голова або його заступник (у випадку, коли сесія Ради скликається депутатами у порядку, визначеному п.14.7 ст. 14 Регламенту, - уповноважена особа з числа депутатів, які ініціювали скликання сесії Ради) передають до юридичного відділу виконавчого апарату Ради для розгляду та встановлення відповідності його чинному законодавству. Якщо проект рішення відповідає чинному законодавству, начальник юридичного відділу візує його, а у випадку невідповідності проекту рішення чинному законодавству - надає висновок. Після цього проект рішення разом з іншими матеріалами передається відповідній профільний, суміжній та іншим постійним комісіям для подальшої роботи. У разі наявності вмотивованих зауважень від постійних комісій, за дорученням Міського голови юридичний відділ повторно розглядає проект рішення з урахуванням зауважень.
Відповідно до положень пункту 15.20. Регламенту профільними комісіями є комісії, до повноважень яких Положенням про постійні комісії Первомайської міської ради віднесено підготовку та розгляд питань у межах компетенції Ради. Суміжними комісіями є комісії, повноваження яких, згідно з Положенням про постійні комісії Первомайської міської ради, безпосередньо пов'язані з питаннями, що готуються профільною комісією на розгляд Ради. Профільна та суміжні комісії, в яких підлягають розгляду пропозиції до порядку денного, визначаються міським головою або Радою на пленарному засіданні відповідно до Положення про постійні комісії Ради.
Відтак, на виконання нормативних положень ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту, проект оскаржуваного рішення був розглянутий на засіданнях:
1) постійної комісії міської ради з питань законності та правопорядку, що підтверджується протоколом №30 від 14.02.2020;
2) постійної комісії міської ради з питань економічного розвитку та промислового комплексу, що підтверджується протоколом № 42 від 17.02.2020;
3) постійної комісії міської ради з питань депутатської діяльності, етики та місцевого самоврядування, що підтверджується протоколом № 52 від 17.02.2020;
4) постійної комісії міської ради з питань соціально-культурного розвитку, що підтверджується протоколом № 35 від 18.02.2020;
5) постійної комісії міської ради з питань бюджету, фінансів та комунальної власності, що підтверджується протоколом № 71 від 18.02.2020;
6) постійної комісії міської ради з питань ЖКГ, благоустрою, екології та земельних відносин, підтверджується витягом з протоколу №54 від 24.02.2020.
Копії протоколів (витягів з протоколів) досліджені судом.
За результатами розгляду питання про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області постійна комісія міської ради з питань законності та правопорядку не голосувала по 1 і 2 питанню до остаточного рішення суду, що підтверджується протоколом №30 від 14.02.2020. Отже, рекомендацій щодо затвердження проекту рішення в цій частині постійна комісія міської ради з питань законності та правопорядку не надала.
Постійна комісія міської ради з питань економічного розвитку та промислового комплексу, постійна комісія міської ради з питань депутатської діяльності, етики та місцевого самоврядування та постійна комісія міської ради з питань соціально-культурного розвитку рекомендували сесії міської ради затвердити проект рішення «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області».
Матеріалами справи підтверджується, що 18.02.2020 відбулось засідання постійної комісії міської ради з питань бюджету, фінансів та комунальної власності «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області»
Присутні члени комісії: Бакаєв М.І., Цимбалов Р.І., Спіров І.М., Пирожок О.І., Логвиненко О.О. Відсутні: Ясинський О.І.
За результатами слухання та голосування вирішено рекомендувати сесії міської ради затвердити проєкт рішення «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області». (з 5-ти присутніх депутатів: "за" - 2, "проти" - 3, "утримались" - 0).
Протокол засідання комісії складений та підписаний головою постійної комісії з питань бюджету, фінансів та комунальної власності Ясинським О.І., який фактично був відсутнім на засіданні.
Також суд зазначає, що комісія за результатами голосування більшістю фактично виступила проти затвердження проєкту рішення «Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області».
Відповідно до витягу з протоколу №54 від 24.02.2020 постійної комісії міської ради з питань ЖКГ, благоустрою, екології та земельних відносин, вбачається, що всього членів комісії - 6, присутні - 5, відсутні - Мітрохін В.М., Гоженко О.В. У голосуванні брали участь 4 члени комісії, що не відповідає загальній кількості присутніх.
Тобто, у суд не вбачає можливим встановити дійсну кількість присутніх членів комісії та, у наслідку, результати голосування.
З огляду на наведене, судом ставиться під сумнів зміст витягу з протоколу постійної комісії міської ради з питань бюджету, фінансів та комунальної власності №71 від 18.02.2020; витягу з протоколу постійної комісії міської ради з питань ЖКГ, благоустрою, екології та земельних відносин №54 від 24.02.2020 та бере до уваги відсутність в цілому погодження проекту постійної комісії міської ради з питань законності та правопорядку.
Отже, суд погоджується з твердженнями позивача про порушення відповідачем в частині попереднього розгляду проекту спірного рішення постійними комісіями ради, оскільки фактичне невиконання такого обов'язку підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
Щодо дотримання процедури громадських слухань та оголошення висновків громадських слухань на пленарному засіданні перед проголошенням проекту рішення.
Згідно з положеннями статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування України» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03 листопада 2010 року (далі - Порядок №996), консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.
При цьому, згідно пунктом 12 цього Порядку в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку. Такого правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 14.08.2018 №359/6814/17.
Оскільки ліквідація навчального закладу має безпосередній вплив на учасників навчально-виховного процесу вказаного закладу та інтереси територіальної громади, то оскаржуване рішення впливає на конституційні права жителів громади, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті такого рішення.
Як встановлено судом, розпорядженням міського голови м. Первомайський №09 «Про проведення громадських слухань» від 29.01.2020 відповідно до Положення про громадські слухання в місті Первомайський, затвердженого рішенням Первомайської міської ради від 30.06.2016 №207-13/7, ухвалено провести за ініціативою міського голови громадські слухання на тему: «Реорганізація/ліквідація закладів загальної середньої освіти міста».
Частиною 4 ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Відповідно до частини 6 статті 22 Статуту територіальної громади міста Первомайський, міський голова визначає місце та час проведення громадських слухань, Виконавчий комітет міської ради забезпечує організацію громадських слухань та доведення до членів територіальної громади не пізніш як за 10 днів, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до громадських слухань, інформації про місце та час їх проведення.
Відповідач зазначає, що на виконання положень статуту та розпорядження міського голови, 29.01.2020 о 18:17 годині на офіційному веб-сайті відповідача було опубліковано оголошення про проведення 19.02.2020 з 17.15 до 19.15 громадських слухань на тему: «Реорганізації/ліквідації закладів загальної середньої освіти міста».
На актуальній версії офіційного веб-сайту за посиланням https://pervom-rada.gov.ua/info/page/3936 оголошення про проведення громадських слухань опубліковано 16.02.2020, тобто з порушенням встановленого строку.
Відповідач зазначає, що дійсною та фактичною датою опублікування даного оголошення є 29.01.2020, а розбіжності обумовлені здійсненням нових налаштувань акаунта для розміщення веб-сторінок офіційного сайту Відповідача на виконання договору про надання послуг веб-хостингу та супроводження системи «БінгоОфіс» №6 від 24.01.2020. Внаслідок здійснення технічного оновлення версії веб-сайту, дати публікації/розміщення старих відомостей на веб-сайті, що були вчинені до такого оновлення та відображаються на сьогодні на актуальній версії веб-сайту, не співпадають з фактичними (реальними) датами публікації/розміщення відповідної інформації.
Суд не бере до уваги посилання відповідача про можливість вчасного розміщення оголошення тільки на старій версії офіційного веб-сайту 29.01.2020, оскільки з матеріалів справи вбачається, що актуальним сайтом, який дає змогу мешканцям громади дізнаватись інформацію щодо діяльності відповідача є: https://pervom-rada.gov.ua. Натомість, на публікацію проекту рішення, яка відбулась 16.01.2020 року технічні труднощі не вплинули. Відповідачем не доведено, що надання послуг веб-хостингу та супроводження системи «Бінго Офіс» цілком унеможливило здійснення публікації оголошення про громадські обговорення на актуальній версії сайту та не надано доказів вжиття ним заходів щодо належного повідомлення членів територіальної громади в інший спосіб не пізніш як за 10 днів до громадських слухань, інформації про місце та час їх проведення.
Таке порушення посягає на право та інтерес членів територіальної громади бути поінформованими та брати участь в громадських обговореннях щодо соціально важливих питань.
Судом встановлено, що 19.02.2020 відбулись громадські слухання, хід громадських слухань та їх результати були відображені у протоколі загальноміських громадських слухань від 19.02.2020 та протоколах лічильної комісії громадських слухань.
Відповідно до протоколу загальноміських громадських слухань від 19.02.2020 всього зареєстровано учасників громадських слухань членів територіальної громади міста в кількості 924 особи.
На питання №12 анкети щодо думки мешканців міста: «Чи готові Ви підтримати рішення місцевої влади щодо реорганізації/ліквідації закладу (або закладів) загальної середньої освіти?». Відповідно до протоколу №2 засідання лічильної комісії громадських слухань від 24.02.2020 відповідь «ТАК» надали 252 особи, «Ні» - 539, «Важко відповісти» - 80.
Суд приходить до висновку, що члени територіальної громади, які взяли участь в обговореннях не підтримали рішення місцевої влади щодо реорганізації/ліквідації закладу (або закладів) загальної середньої освіти.
У відповідності до Протоколу №69 пленарного засідання 69 сесії Первомайської міської ради 7 скликання від 28.02.2020 (а.с. 160) головуючий - міський голова Бакшеєв М.М. перед проголошенням тексту проекту рішення, що є предметом позову, та початку голосування доповів щодо результатів проведених громадських слухань: «...На минулому тижні були проведені громадські слухання, де 924 громадянина міста висловили свою думку щодо реорганізації/ліквідації закладів загальної середньої освіти міста (доповідь супроводжувалась відео презентацією). Зауважив присутнім про необхідність реорганізації освітньої мережі з декількох причин. Більшість шкіл потребує великих матеріальних вкладень, що неможливе у зв'язку з дефіцитом, міського бюджету. Постає питання, чи готове сьогодні місто дозволити собі утримувати сім шкіл, кожна з яких Д заповнена учнями наполовину. Зараз у 7-ми школах міста ми маємо тридцять порожніх аудиторій, а демографічна ситуація складається таким чином, що в майбутньому дітей, що підуть до 1 класу, стає все менше. До того ж, на сьогодні два загальноосвітні заклади вже майже рік існують на базі інших шкіл, де всім учням і вчителям вистачає міста. Оптимізація освітньої мережі надасть можливість заощадити кошти міського бюджету. Підводячи підсумок міський голова зауважив, що на сьогоднішній день освітній потенціал в місті лишається достатньо потужним і навіть якщо та модель, яка сьогодні працює у форматі п'яти шкіл лишиться, то всі заклади освіти матимуть робоче навантаження, де всім учням і вчителям вистачить міста. Безумовно скорочення освітньої мережі - це болюче питання, зрозуміло, що не всім подобаються зміни, але наше завдання покращити умови, в яких будуть навчатися діти та працювати педагоги. Але покращувати умови в форматі тієї масштабної системи освіти, яка складається з семи шкіл, немає фінансової спроможності».
Відповідно до пункту 30.2 Регламенту у разі, коли щодо проекту рішення або щодо питання, яке виноситься на розгляд Ради, проводилася експертиза, громадські слухання, консультації тощо після проголошення змісту питання, головуючий оголошує текст висновку експертизи, слухань, обговорень тощо, і тільки потім проголошує проект рішення та ставить питання на голосування.
Зі змісту доповіді голови міської ради вбачається, що до відома депутатів доведено лише факт проведення громадських слухань та не оголошено текст та висновки за результатами їх проведення.
На підставі вищевикладеного, вбачається що відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення, зокрема, порушено Регламент Первомайської міської ради Харківської області, затверджений рішенням від 11.02.2016 №86-7/7, ЗУ «Про місцеве самоврядування», чим порушено права членів територіальної громади бути належним чином та завчасно повідомленими про дату час та місце громадських слухань з соціальних питань та врахування їх думки при прийнятті рішення Первомайською міською радою Харківської області, яке безпосередньо впливає на конституційне право жителів територіальної громади на освіту.
Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що відповідно до приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
При цьому суд зазначає, що принцип пропорційності є складовою принципу верховенства права. Сам же принцип пропорційності має також три підпринципи: адекватність (міра адекватна для досягнення завчасно встановленої цілі, якщо бажаний результат може бути досягнуто тільки за умови звертання до цієї міри); необхідність (міра є законною з найменш можливими обмеженнями при умові досягнення легітимної цілі); пропорційність як сувора вимога (серйозність втручання та серйозність причин, які виправдовують це втручання, повинні бути пропорційними одна до іншої).
Європейський суд з прав людини в рішенні Handyside v. the United Kingdom від 07.12.1976, зазначив про те, що кожна "спеціальна процедура", "умова", "обмеження" чи "покарання", які покладені, повинні бути пропорційні легітимній меті, що переслідується.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що спірне рішення прийняте відповідачем без урахування думки жителів територіальної громади, суд вважає, що таке рішення прийняте не у спосіб та в порядку, що встановлені законом, порушує інтереси територіальної громади, а тому є протиправним.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, визанати протиправним та скасувати рішення Первомайської міської ради Харківської області 69 сесії 7 скликання від 28.02.2020 року №1490-69/7 "Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області".
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Первомайської міської ради Харківської області (пр-т 40 років Перемоги, 1, м.Первомайський, Харківська область, 64102, код ЄДРПОУ 26149691), треті особи - Голова батьківської ради школи №4 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Відділ освіти виконавчого комітету Первомайської міської ради (мікрорайон1/2, буд. 19а, кв. 89, м. Первомайський, Харківська область, 64102) про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Первомайської міської ради Харківської області 69 сесії 7 скликання від 28.02.2020 року №1490-69/7 "Про ліквідацію Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Первомайської міської ради Харківської області".
Стягнути з Первомайської міської ради Харківської області (проспект 40 років Перемоги, 1, м. Первомайський, Харківська область, 64102, код ЄДРПОУ 26149691) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору в розмірі 840, 40 грн. (вісімсот гривень 80 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов