Справа № 761/12201/20
Провадження № 3/761/3841/2020
22 травня 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак Микита Анатолійович розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає по АДРЕСА_1 .
за ст. 44-3 КУпАП України, -
07.04.2020 року ОСОБА_1 о 17 год. 30 хв. за адресою: м. Київ, пл. Львівська, 8 торгувала кавою в магазині «Молоко від Фермера», чим порушила постанову КМУ №12 від 11.03.2020 р. зі змінами та розпорядження № 12 КМДА п.1.12, п. 3.29 від 04.04.2020 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст .44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 судове засідання. не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.
Адвокат Дмитрієв Володимир Валерійович в судовому засіданні пояснив, що з викладеними в протоколі обставинами не погоджується, свою вину його підзахисна не визнає, оскільки вона не порушувала жодних обмежень встановлених Постановою КМУ №211 від 11.03.2020р. та Розпорядженням КМДА №12 від 04.04.2020р. Після введення обмежувальних заходів у сфері торгівлі, в магазині не здійснюється продаж готової їжі та готових напоїв для споживання їх на місці. Притогування кавових напоїв здійснюється виключно на замовлення адресної доставки.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що дану справу слід закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Так, відповідно до п. п. 8 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 року, заборонено до 24 квітня 2020 р. робота суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, тощо), торгівельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності. Фітнес-центрів, закладів культури, торгівельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування, за умови забезпечення персоналу (зокрема захист обличчя т очей) та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, перебування в приміщенні не більше одного відвідувача на 10 кв. метрів торговельної площі, а також дотримання інших санітарних та про ти епідемічних заходів; торговельної діяльності та діяльності з надання послуг громадського забезпечення персоналу ( зокрема захист обличчя та очей) та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.
Відповідно до ст .29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності. Відповідно до ст.8 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» фінансування профілактичних і протиепідемічних заходів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, а у випадках, передбачених законом, - за рахунок коштів підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, а також коштів фізичних осіб.
Поряд із цим, в матеріалах справи відсутні, докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 після введення обмежувальних заходів здійснювала продаж кави в магазині «Молоко від Фермера» за адресою: м. Київ, пл. Львівська, 8.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч.3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підставі ст.ст. 247, 280,283,284КУпАП суддя, -
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.44-3КУпАП закрити за відсутністюв її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва.
СУДДЯ М.А. РИБАК