П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
28 травня 2020 р.м.ОдесаСправа № 1540/4433/18
Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача -Стас Л.В.,
суддів: Шеметенко Л.П., Турецької І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
У серпні 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач/скаржник) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФ України в Одеській області) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просив суд:
1) Визнати протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо:
- неврахування при перерахунку з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 20% від посадового окладу; надбавки за знання та використання 2-х і більше іноземних мов в розмірі 25% посадового окладу; премії в розмірі 10% від посадового окладу;
- зменшення основного розміру пенсії з 86 % до 70 % грошового забезпечення;
- виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії.
2) Зобов'язати ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 20% від посадового окладу; надбавки за знання та використання 2-х і більше іноземних мов в розмірі 25% посадового окладу; премії в розмірі 10% від посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що йому з 2002 року призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 86% грошового забезпечення.
В квітні 2018 року ГУПФ України в Одеській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Додаткові види грошового забезпечення, які Позивач отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби і які до 01 січня 2018 року враховувались при обчисленні та подальших перерахунках пенсії, до перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року не увійшли, що підтверджується перерахунком пенсії. Крім того, Відповідачем протиправно зменшено основний розмір пенсії з 86 % до 70 % грошового забезпечення та, після проведеного перерахунку, виплату пенсії Відповідач здійснює лише з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року при перерахунку пенсії ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років з 86 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення.
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок і виплату належної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Справу розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нове - про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 вказав, що суд першої інстанції прийняв оскаржуване рішення виключно на підставі підзаконних актів, а саме: постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року та №45 від 2008 року, ігноруючи при цьому вимоги Конституції України та вказаних законів.
Наголосив на тому, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували наявність складної соціально-економічної ситуації в державі, обмеженість її соціально-економічних можливостей.
Відповідач, ГУПФ України в Одеській області, у відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що при перерахунку пенсії позивачу управління керувалося виключно чинним законодавством України, а тому підстав для визнання протиправними дій управління відсутні. З урахуванням викладеного просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення - залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до приписів ст. 311 КАС України справу розглянуто у письмовому провадженні.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з листопада 2002 року призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 86% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01 жовтня 2017 року (а.с. 10).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідачем 27 березня 2018 року було проведено перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2018 року, з урахуванням 70% грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Підсумок перерахованої пенсії (з надбавками) склав 9 830,60 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 4 672,81 грн. та підвищення 2 578,90 грн. (50% від 5 157,79 грн.) (а.с. 9).
Не погодившись з вищевикладеним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частково задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем дотримано норм законодавства, якими встановлений порядок, умови та розміри перерахунку пенсії, оскільки ГУПФ України в Одеській області проведено перерахунок пенсії на підставі Постанови №103, Довідки Одеського обласного військового комісаріату від 21 березня 2018 року та відповідно до Порядку №45, виходячи із зазначеного у довідці розміру грошового забезпечення за відповідною посадою «НАЧ. ВІДДІЛЕННЯ РАДІОЕЛЕКТРОННОЇ РОЗВІДКИ РОЗВІД УПРАВЛІННЯ» з урахуванням посадового окладу в сумі 5640 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3560 грн. До такого ж висновку дійшов суд при розгляді питання виплати пенсії з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії, зазначивши, що відповідачем дотримано норм законодавства при винесенні оскаржуваного рішення.
При цьому, суд першої інстанції задовольнив позов в частині визнання протиправним дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення, зазначивши, що внесені законами зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції частково правильним та таким, що частково відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ) та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VІ).
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).
Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24 лютого 2018 року) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103 від 21 лютого 2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однак, колегія суддів зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем, на виконання Постанови №103, на підставі Довідки Одеського обласного військового комісаріату від 21 березня 2018 року та відповідно до Порядку №45, 04 квітня 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу виходячи із зазначеного у довідці розміру грошового забезпечення за відповідною посадою «НАЧ. ВІДДІЛЕННЯ РАДІОЕЛЕКТРОННОЇ РОЗВІДКИ РОЗВІД УПРАВЛІННЯ» з урахуванням посадового окладу в сумі 5 640 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1 480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3 560 грн. (а.с. 23).
За результатом перерахунку, пенсія позивача була збільшена з 4 672,81 грн. до 9 830,60 грн., що не потребує застосування ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ в частині збереження розміру раніше призначеної пенсії.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі Довідки Одеського обласного військового комісаріату від 04 квітня 2018 року, відповідно до Порядку №45, з урахуванням норм Закону №2262-ХІІ, якими встановлений порядок, умови та розміри перерахунку пенсій.
При цьому, колегія суддів зазначає, що ГУПФ України в Одеській області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, таким чином він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що вимога позивача про визнання протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 20% від посадового окладу; надбавки за знання та використання 2-х і більше іноземних мов в розмірі 25% посадового окладу; премії в розмірі 10% від посадового окладу, не підлягає задоволенню.
До вказаного висновку колегія суддів дійшла з урахуванням практики Верховного Суду викладеної в постанові від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19), яка набрала законної сили 19 лютого 2020 року на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду.
Окрім того, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо задоволення позову в частині визнання протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 86 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не міг перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом №3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції Закону №3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Крім того, відповідно до Закону України від 27 березня 2014 року №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України», який набрав чинності 01 квітня 2014 року було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (на підставі якої позивачеві обраховується пенсія), де цифри « 80» замінили на цифри « 70» (максимальний розмір пенсії).
Разом з тим, суд зазначає, що внесені законами зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, тому при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначала розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
До вказаного висновку колегія суддів дійшла з врахуванням практики Верховного Суду наведеної в постанові від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 та в постанові від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправним дії відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, який не діяв на момент призначення пенсії.
Втім, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову про виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, з огляду на наступне.
Згідно вищевикладених норм законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
В силу приписів статті 63 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 є чинними.
Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
У зв'язку з чим, колегія суддів вважає протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 саме з 05 березня 2019 року.
Як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.
У зв'язку з чим колегія суддів зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".
З огляду на зазначене, суд апеляційної інстанції вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії виникло з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262-XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині здійснення перерахунку пенсії та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Верховний Суд дійшов аналогічного висновку у зразковій справі №160/3586/19 від 06 серпня 2019 року (провадження №Пз/9901/12/19), зазначивши, що висновки у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій відповідачів щодо зменшення розміру пенсії позивачів за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року), яка набрала законної сили 11 березня 2020 року на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду.
Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів до уваги не приймає, оскільки вони не спростовують висновків суду першої інстанції з якими погоджується колегія суддів.
Статтею 317 КАС України встановлено, що підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при винесенні вказаного рішення порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні позову щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, з 05 березня 2019 року, на підставі ст.. 317 КАС України підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про задоволення позову в цій частині.
Частиною 6 ст.139 КАС України встановлено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.3 вказаної статті при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 від 04 грудня 2002 року ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, докази понесення витрат ГУПФ України в Одеській області в матеріалах справи відсутні, таким чином відповідно до вимог ст.139 КАС України перерозподіл судових витрат не передбачено.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року скасувати в частині відмови у задоволенні позову щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
У вказаній частині ухвалити постанову, якою визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2018 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення складений 28.05.2020 року.
Головуючий суддя Стас Л.В.
Судді Шеметенко Л.П. Турецька І.О.