П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
27 травня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/3684/19
Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М.Г.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м.Одеса
Повний текст судового рішення складений 23.10.2019р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного підприємства «Орандж-Фрут» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Орандж-Фрут» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, -
20.06.2019р. приватне підприємство (надалі - ПП) «Орандж-Фрут» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 06.06.2019р. №4281 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Орандж-Фрут»; визнання протиправними дій з проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі наказу від 06.06.2019р. №4281.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний наказ про проведення перевірки є протиправним, оскільки позивачу в порушення Податкового кодексу України він не вручений належним чином, а тому вчинені в подальшому посадовими особами відповідача дії з проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі даного наказу є протиправними.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2019р. у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції, при вирішенні справи норм матеріального права та просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ПП «Орандж-Фрут» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.07.2017р. №15561020000063192, перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області з 25.07.2017р. та займається наступними видами діяльності: Код КВЕД 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами. /а.с.26-27/
Планом-графіком проведення документальних перевірок на 2019 рік передбачено проведення у шостому місяці поточного року документальної планової перевірки ПП «Орандж-Фрут» у період з 25.07.2017р. по 31.03.2019р. тривалістю 10 днів. /а.с.102/
Наказом Головного управління в Одеській області від 06.06.2019р. №4281, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України та плану-графіка на 2019р. проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, призначено проведення з 19.06.2019р. документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ПП «Орандж-Фрут» за період з 25.07.2017р. по 31.03.2019р. тривалістю 10 робочих днів. /а.с.52/
06.06.2019р. Головним управлінням ДФС в Одеській області направлено ПП «Орандж-Фрут» повідомлення №249/15-32 про проведення, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України та наказу від 06.06.2019р. №4281, з 19.06.2019р. документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. /а.с.53-56/
19.06.2019р. Головним управлінням ДФС в Одеській області видані направлення №№4262/14-04, 4263/14-01, 4263/14-01, 4264/14-01, 4265/14-01, 4266/14-01 на перевірку ПП «Орандж-Фрут».
У направленні від 19.06.2019р. №4262/14-01 директором ПП «Орандж-Фрут» зазначено про відмову у допуску податківців до проведення перевірки у зв'язку з її незаконністю. /а.с.57-63/
Того ж дня, посадовими особами Головного управління ДФС в Одеській області та директором ПП «Орандж-Фрут» складено акт №60/15-32-14-01 про відмову податковій у допуску до проведення планової виїзної документальної перевірки ПП «Орандж-Фрут» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 25.07.2017р. по 31.03.2019р. /а.с.64/
Не погоджуючись із наказом податкового органу про проведення документальної планової виїзної перевірки та діями посадових осіб щодо її проведення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п.61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п. 75.1 ст. 75 ПК України).
Згідно з пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, зокрема, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно з п.77.4 ст.77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до п.77.6 ст.77 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з п.81.2 ст.81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.
У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.
Отже, податковим законодавством встановлено, що документальна планова перевірка передбачається у плані-рафіку проведення планових перевірок на поточний рік та призначається рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом. Крім того, документальна виїзна перевірка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Водночас, відповідно до абз.2 п.77.4 ст.77 та п.42.2 ст.42 ПК України право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
При цьому, у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, планом-графіком проведення перевірок на 2019 рік передбачено проведення у шостому місяці поточного року документальної планової перевірки ПП «Орандж-Фрут» у період з 25.07.2017р. по 31.03.2019р. тривалістю 10 днів, а тому Головним управління ДФС в Одеській області правомірно винесено наказ від 06.06.2019р. №4281.
При цьому, ПП «Орандж-Фрут» не надано до суду жодних доказів протиправності оскаржуваного наказу про призначення перевірки.
Водночас, посилання апелянта на те, що станом на початок перевірки у відповідача відсутнє належне вручення ПП «Орандж-Фрут» наказу про її проведення, жодним чином не впливає на правомірність його прийняття.
Оскільки, наказ Головного управління від 06.06.2019р. №4281 прийнятий в порядку встановленому п.77.1 ст.77 ПК України, тобто на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до оскаржуваного наказу, перевірка позивача повинна була проводитись з 19.06.2019р.
Як вбачається з фіскального чеку ПАТ «Укрпошта» від 07.06.2019р., реєстру вихідної кореспонденції відповідача зі штампом поштового відділення від 07.06.2019р.; списку №36 ф.103 згрупованих поштових відправлень: рекомендованих листів, зі штампом поштового відділення від 07.06.2019р., оскаржуваний наказ про призначення перевірки та повідомлення від 06.06.2019р. №249/15-32 були надіслані ПП «Орандж-Фрут» рекомендованим листом з повідомленням про вручення 07.06.2019р., тобто раніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки, а тому податковим органом дотримано строк, встановлений абз.2 п.77.4 ст.77 ПК України про своєчасне надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. /а.с.54-56/
Згідно з даними офіційного веб-сайту ПАТ «Укрпошта» вищезазначений рекомендований лист прийнятий поштовим відділенням 07.06.2019р., 08.06.2019р. - відправлення у точці видачі/доставки, 10.06.2019р. - відправлення не вручене під час доставки, 19.06.2019р. - відправлення вручено. /а.с.125-126/
Апелянт вважає, що численні процесуальні порушення під час проведення перевірки свідчать про протиправність дій Головного управління ДФС в Одеській області з проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі наказу Головного управління ДФС в Одеській області № 4281 від 06.06.2019р.
Тобто, фактично позивач просить визнати протиправними дії відповідача з проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі наказу відповідача №4281 від 06.06.2019 року.
Однак, згідно акту від 19.06.2019р. №60/15-32-14-01 ПП «Орандж-Фрут» відмовило у допуску посадових осіб Головного управління ДФС в Одеській області до проведення планової виїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 25.07.2017р. по 31.03.2019р. Даний акт також підписаний директором ПП «Орандж-Фрут». /а.с.64/
Крім того, під час розгляду справи судом першої інстанції свідки відповідача та позивача підтвердили фактичні обставини, викладені в акті від 19.06.2019р. № 600/15-32-14-01 щодо не допуску відповідача до проведення перевірки.
На виконання вимог ч.1 ст.77 КАС України позивачем не надано жодного доказу фактичного проведення такої перевірки та її правових наслідків для позивача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог про визнання протиправними дій з проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі наказу від 06.06.2019р. №4281.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права та вирішив справу по суті правильно, рішення суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу приватного підприємства «Орандж-Фрут» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.