П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 травня 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/1969/19
Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Косцової І.П., Скрипченка В.О.,
при секретарях Ішханяні Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 20 рудня 2019 року (м. Херсон, дата складання повного тексту рішення - 26.12.2019р.) по справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимог, рішення, -
23.09.2019 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, в якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.08.2019 року №0024791306 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються за результатами річного декларування за податковим зобов'язанням у сумі 6235 105,51 грн. та за штрафними санкціями у сумі - 158 776,38 грн. та №0024801306 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору за податковим зобов'язанням у сумі 52 925,46 грн. та за штрафними санкціями у сумі - 13 231,37 грн.;
- визнати протиправною та скасувати вимогу від 28.08.2019 року №Ф-0002701306 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 171 920,1 грн.
- визнати протиправним та скасувати рішення від 28.08.2019 року №0006191306 про застосування штрафних санкцій у сумі 42036,72 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірні рішення податкового органу є неправомірними, оскільки вони ґрунтуються на необґрунтованих та помилкових висновках перевірки.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2019 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 28.08.2019 року №0024791306 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються за результатами річного декларування в частині основного податкового зобов'язання у розмірі 627421,07 грн. та штрафних санкцій у розмірі 156855,27 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 28.08.2019 року №0024801306 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору в частині основного податкового зобов'язання у розмірі 52 285,09 грн. та штрафних санкцій у розмірі 13 071,28 грн. Визнано протиправною та скасовано вимогу від 28.08.2019 року №Ф-0002701306 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску на загальну суму 171920,1 грн. Визнано протиправним та скасовано рішення від 28.08.2019 року №0006191306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальну суму 42036,72 грн. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, представник ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі 27.04.2020 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 року та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи були своєчасно та належним чином повідомлені.
В зв'язку з вказаними вище обставинами, враховуючи встановлений на всій території України «особливий» режим «карантину», а також з метою запобігання поширенню як на території України, так і приміщеннях 5ААС, респіраторної хвороби «COVID-19», спричиненої «коронавірусом SARS-CoV-2» та убезпечення як сторін по справі, так і працівників суду від вищевказаної особливо небезпечної інфекційної хвороби, апеляційний суд розглянув справу у відкритому судовому засіданні без участі сторін та за наявними у справі матеріалами (доказами).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач ОСОБА_1 зареєстрований як ФОП 03.11.2004р. та перебуває на обліку в Херсонському управлінні ГУ ДФС України в Херсонській області, АР Крим та м.Севастополі.
Основним видом господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 є КВЕД 49.41- «Вантажний автомобільний транспорт» (в т.ч. оренда вантажних автомобілів).
У період з 24.06.2019 року по 15.07.2019 року посадовими особами ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року, за результатами якої складено Акт від 22.07.2019 року №402/21-22-13-05/ НОМЕР_1 .
Так, у вказаному вище акті перевірки встановлено наступні порушення ФОП ОСОБА_1 вимог діючого законодавства, а саме:
1) п.63.3 ст.63 ПК України - підприємцем до ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м.Севастополі (Херсонське управління) не подано повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20 - ОПП за перевіряємий період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року;
2) п.177.10 ст.177 ПК України, «Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність» (затв. наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013р. №481), т.б. встановлено неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, в тому числі не заповнення інформації у гр.1-9;
3) пп.16.1.2. п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.177.2, п.177.4, п.177.10 ст.177 ПК України, а саме за перевіряємий період з 01.07.2017 року по 31.12.2018 року платником податків занижено податок на доходи фізичних осіб всього у сумі 635 105,51 грн., в т.ч.: по декларації про майновий стан і доходи від підприємницької діяльності за 2017 рік на 261975,2 грн., по декларації про майновий стан і доходи від підприємницької діяльності за 2018 рік на 373130,31 грн.;
4) пп.16.1.2 п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.177.2, п.177.4, п.177.10 ст.177 та пп.1.2, 1.3, 1.4 п.16.1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПК України, т.б. за перевіряємий період з 01.07.2017 року по 31.12.2018 року платником податків занижено військовий збір всього у сумі 52925,46 грн., в тому числі: по декларації про майновий стан і доходи від підприємницької діяльності за 2017 рік на 21831,27 грн., по декларації про майновий стан і доходи від підприємницької діяльності за 2018 рік на 31094,19 грн.;
5) ст.51, пп.70.16.1 п.70.16 ст.70, пп.176.2 ст.176 ПК України, п.3 «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (затв. наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015р. №4), платником подано з недостовірними відомостями та з помилками податкові звіти про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку на доходи з фізичних осіб та невірно відображено відомості щодо нарахованого доходу у поданих податкових розрахунках за формою 1-ДФ за період 3 квартал 2017 року, 1, 2 та 4 квартали 2018 року, в результаті чого у розділі І занижено суму нарахованих доходів на 2467,72 грн., у розділі ІІ невірно відображено відомості про нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, що привело до заниження сум нарахованих доходів які є базою оподаткування військовим збором на 544,40 грн. та заниження обчисленого самостійно військового збору на 7,31 грн.;
6) п.177.11 ст.177 ПК України, платником не відображено інші доходи з джерел їх походження з України у податковій декларації про майновий стан і доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, оподатковані податковим агентом та включаються до «Загальної суми річного доходу» за: 2017 рік всього у сумі 400727 грн. - доходи за ознакою 105.109 (рядки 10.2, 10.9, 10 та 12 розділу II); 2018 рік всього у сумі 320000 грн. - доходи за ознакою 109 (рядки 10.9, 10 та 12 розділу II). На заниження податкових зобов'язань вказані помилки не вплинули.
7) п.2 ч.1 ст.7, ч.2 ст.9 розділу III Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», т.б. занижено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування всього на 171920,1 грн., в тому числі: за 2017 рік занижено суму єдиному внеску на 76527 грн.; за 2018 рік - на 95393,1 грн.;
8) абз.9 ч.5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.8 розділу ІІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (затв. наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449), розділу III «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14.04.2015 року за №435, т.б. платником занижено суму нарахованого єдиного внеску, який нараховується на додаткову базу нарахування на суми нарахованої заробітної плати, яка не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, всього на 426,15 грн., в тому числі за жовтень 2018 року на 426,15 грн.;
9) п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.200.4 ст.200 ПК України, т.б. ФОП ОСОБА_1 завищено суму податку, що підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року на загальну суму 14670 грн., у тому числі за: вересень 2017 року на 13120 грн.; жовтень 2017 року на 13120 грн.; листопад 2017 року на 13120 грн.; грудень 2017 року на 13120 грн.; січень 2018 року на 13120 грн.; лютий 2018 року на 13120 грн.; березень 2018 року на 13120 грн.; квітень 2018 року на 13120 грн.; травень 2018 року на 13120 грн.; червень 2018 року на 13120 грн.; липень 2018 року на 14120 грн.; серпень 2018 року на 14120 грн.; вересень 2018 року на 14120 грн.; жовтень 2018 року на 14670 грн.; листопад 2018 року на 14670 грн.; грудень 2018 року на 14670 грн.;
10) пп.16.1.6 п.16 ст.16, п.30.1 та п.30.6 ст.30, п.46.1 ст.46, пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України, п.1 та п.3 «Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг» від 27.12.2010р. №1233, платником не подано звіти про суми податкових пільг за І, ІІ, ІІІ, IV квартали 2017-2018 років.
11) ст.44 ПК України, т.б. платником податків не забезпечено зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених Податковим кодексом України за 2017-2018 роки.
28.08.2019 року, у зв'язку з виявленими порушеннями та на підставі вказаного вище акту перевірки, уповноваженою особою відповідача винесено:
- податкове повідомлення-рішення №0024791306 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються за результатами річного декларування на загальну суму 793881,89 грн., з яких за податковим зобов'язанням 635105,51 грн. (18% від 3528363,9 грн.) та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (25%) 158776,38 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0024801306 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору на суму 66156,83 грн., з яких за податковим зобов'язанням 52925,46 грн. (1,5% від 3528363,90 грн.) та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (25%) 13231,37 грн.;
- вимогу №Ф-0002701306 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 171920,10 грн. (22% від суми доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, за 2017-2018 роки, а саме різниця між заявленою в податкових деклараціях 387435 грн. та встановленою за результатами перевірки 1168890 грн., що становить 781455 грн.)
- рішення №0006191306 про застосування штрафних санкцій у сумі 42036,72 грн.
Не погоджуючись з такими діями та з рішеннями податкового органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості та доведеності вимог та, відповідно, з часткової неправомірності дій та спірних рішення відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Як передбачено приписами пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Як визначено п.54.1 ст.54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до приписів пп.162.1.1 п.162.1 ст.162 ПК України, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
А у відповідності до приписів п.163.1 ст.163 ПК України, об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Як вбачається зі змісту вимог п.176.1 ст.176 ПК України, платники податку зобов'язані, зокрема:
а) вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку. Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку; в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
В свою чергу, порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, безпосередньо визначено ст.177 розділу ПК України.
Так, згідно п.177.1 ст.177 ПК України, доходи фізичних осіб-підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в п.167.1 ст.167 Кодексу.
У відповідності до п.177.2 ст.177 ПК України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.
При цьому, перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, а також витрати, які не включаються до складу витрат, підприємця наведений у п.177.4 ст.177 ПК України.
Одночасно, статтею 177 ПК України передбачено, що фізичні особи-підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.
Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому цим Кодексом.
У разі якщо фізична особа-підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.
Фізичні особи-підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма ж цієї Книги обліку доходів і витрат та Порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.
Фізичні особи-підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 цього Кодексу, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.
Таким чином, з вищезазначених норм ПКУ вбачається, що річна податкова декларація фізичної особи-підприємця має бути підтверджена належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, які є підставою для формування податкового обліку платника податків.
В свою чергу, відповідно до ст.109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (ст.110 ПК України).
Згідно з п.111.2 ст.111 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
Як передбачено положеннями п.123.1 ст.123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених пп.54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25% суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Так, як встановлено з матеріалів справи та вже зазначалось вище, у відповідності до змісту спірного Акту перевірки від 22.07.2019р. №402/21-22-13-05/ НОМЕР_1 та розрахунку до оскаржуваних рішень, судами обох інстанцій в судових засіданнях фактично було встановлено, що останні фактично було прийнято у зв'язку з не включенням позивачем до складу валового доходу дохід в сумі 42691,33 грн., отриманий у грошовій формі від «нерезидента» на виконання контрактів від 20.10.2017р. №1 та від 20.11.2017р. №2 про перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні, та включення до складу валових витрат 2017-2018 років витрати подвійного призначення (на ремонт вантажних автомобілів, реконструкцію, технічне обслуговування, комплектуючі (запчастини в асортименті, тощо)) у сумі 3485672,57 грн., в тому числі за 2017 рік - 1412726,42 грн., за 2018 рік - 2072946,15 грн. (спірні вимога від 28.08.2019 року № Ф-0002701306 та рішення від 28.08.2019 року № 0006191306, в свою чергу, є похідними рішеннями).
Так, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, між ФОП ОСОБА_1 та Filiala PAT SA «Consocivil» (Moldova) 20.10.2017 року було укладено контракт №1, а 20.11.2017 року ще один контракт №2, щодо перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні.
Як свідчать матеріали справи, на виконання умов вказаних контрактів, позивачем 25.10.2017 року та 27.11.2017 року було здійснено транспортні перевезення, в результаті чого отримано дохід в загальній сумі 1600 USD, що (на момент виникнення спірних правовідносин) становить 42691,33 грн.
Разом з тим, як вбачається з наданих позивачем декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік від 08.02.2018 року та за 2018 рік від 11.02.2019 року, у рядку 10.6 відомості щодо доходів, отриманих за межами України - відсутні.
До того ж, представник позивача в свої письмових поясненнях та у судовому засіданні суду 1-ї інстанції підтвердив, що у 2017 році дохід у сумі 42691,33 грн. від нерезидента за перевезення автомобільним транспортом у міжнародному сполученні враховано у загальну суму, однак, зазначену суму доходу у декларації не виокремлено та не зазначено.
Таким чином, оскільки дохід у сумі 42691,33 грн. фактично не було включено ФОП ОСОБА_1 до загальної суми доходів, що наведено у декларації про доходи за 2017 рік, то, відповідно, судова колегія приходить до аналогічного, що і суд 1-ї інстанції висновку, про правомірність визначення відповідачем ФОП ОСОБА_1 податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 7684,44 грн. (42691,33 грн.х18%).
Отже, за таких обставин, у відповідності до зазначених вище приписів ст.109,111,123 ПК України, застосування до ФОП ОСОБА_1 спірних штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 25% від суми 7684,44 грн., а саме 1921,11 грн., теж є правомірним.
Так, як загально відомо, згідно із п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір, платниками якого є особи, визначені п.162.1 ст.162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування в/збором є доходи, визначені ст.163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5% від об'єкта оподаткування, визначеного пп.1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною пп.1.3 цього пункту.
Отже, зі змісту вищезазначеного вбачається, що оскільки позивачем було занижено загальний річний дохід у 2017 році на 42691,33 грн., то відповідно, також є правомірним і визначення ФОП ОСОБА_1 податкових зобов'язань з військового збору в сумі 640,37 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 25% в сумі 160,09 грн., які визначені в податковому повідомленні-рішенні від 28.08.2019 року №0024801306, що, в свою чергу, вірно було встановлено і судом 1-ї інстанції.
Що ж стосується висновку контролюючого органу про заниження податку на доходи фізичних осіб та військового збору у зв'язку з тим, що ФОП ОСОБА_1 начебто завищено валові витрати за 2017-2018 роки на загальну суму 3 485 672,57 грн., за рахунок включення до складу витрат, пов'язаних з провадженням господарської діяльності, витрати на утримання основних засобів подвійного призначення - вантажних автомобілів, в тому числі витрати на проведення поточного ремонту, то судова колегія з цього приводу зазначає наступне.
Так, як встановлено з матеріалів справи, у власності позивача фактично перебувають 44 транспортні засоби, які у період 2017-2018 роки постійно використовувались у господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 , а саме у перевезенні вантажів, що підтверджується договорами перевезення, зокрема, між позивачем та ПП «Гілея-Інвест» від 04.01.2017 року №2, ФОП ОСОБА_2 від 01.05.2017 року №16, актами здачі-прийняття робіт (послуг), додатками до актів виконаних робіт, реєстрами документів.
Поняття термінів, пов'язаних з автомобільним транспортом визначено Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344-ІІІ.
Відповідно до вимог ст.1 вказаного Закону України №2344-ІІІ, автомобіль - колісний транспортний засіб, який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими дорогами і використовується для перевезення людей та (чи) вантажів, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт.
Автомобільний транспортний засіб - колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій.
При цьому, автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.
Автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно.
Напівпричіп - причіп, вісь (осі) якого розміщено позаду центра мас транспортного засобу (за умови рівномірного завантаження) і який обладнано зчіпним пристроєм, що забезпечує передачу горизонтальних і вертикальних зусиль на інший транспортний засіб, що виконує функції тягача.
Таким чином, напівпричіп за своїм призначенням не виконує функції щодо перевезення людей чи вантажів та виконує функції тягача. Вказане свідчить про протиправність висновків контролюючого органу щодо віднесення напівпричепів до основних засобів подвійного призначення.
Разом з тим, стаття 1 Закону України №2344-ІІІ не містить визначення терміну «сідловий тягач».
Проте, згідно з Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), затвердженої Законом України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 року №584-VII, «сідловий тягач» належить до товарної позиції трактори колісні для напівпричепів (код 8701 20). При цьому трактор не відноситься ні до вантажних, ні до легкових автомобілів.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, судова колегія зазначає, що висновок контролюючого органу про віднесення «сідлових» тягачів до вантажних автомобілів не відповідає дійсності оскільки ґрунтується на чинному законодавстві.
До того ж, аналогічне підтверджується і наданим позивач Висновком експерта від 04.11.2019р. №АВе-297, щодо визначення коду УКТЗЕД за наданими документами (свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів в кількості 44 шт.), яким, в свою чергу встановлено:
- вантажний сідловий тягач MAN 19.403, реєстраційний № НОМЕР_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 , Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4 серії НОМЕР_5 , 1997 р.в. може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувались за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF95 ХF430, реєстраційний № НОМЕР_6 , ідентифікаційний № НОМЕР_7 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_8 , 2003 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувались за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF XF105.460, реєстраційний № НОМЕР_9 , ідентифікаційний № НОМЕР_10 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_11 , 2006 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF95 XF430, реєстраційний № НОМЕР_12 , ідентифікаційний № НОМЕР_13 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_14 , 2001 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF XF105.460, реєстраційний № НОМЕР_15 , ідентифікаційний № НОМЕР_16 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_17 , 2006 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач VOLVO FH12, реєстраційний № НОМЕР_18 , ідентифікаційний № НОМЕР_19 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_20 , 2002 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF FTG НОМЕР_21 430, реєстраційний № НОМЕР_22 , ідентифікаційний № НОМЕР_23 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_24 , 2003 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF95 XF430, реєстраційний № НОМЕР_25 , ідентифікаційний № НОМЕР_26 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_27 , 2001 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF FT CF 85.460, реєстраційний № НОМЕР_28 , ідентифікаційний № НОМЕР_29 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_30 , 2009 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF XF105.510, реєстраційний № НОМЕР_31 , ідентифікаційний № НОМЕР_32 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_33 , 2009 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF СF 85.410, реєстраційний № НОМЕР_34 , ідентифікаційний № НОМЕР_35 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_36 , 2009 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувались за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF XF 105.410, реєстраційний № НОМЕР_37 , ідентифікаційний № НОМЕР_38 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_39 , 2010 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний сідловий тягач DAF CF85.460, реєстраційний № НОМЕР_40 , ідентифікаційний № НОМЕР_41 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_42 , 2007 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8701 Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): 8701 10 00 00 - трактори, що керуються водієм, який іде поряд: 8701 20 - трактори колісні для напівпричепів: 8701 20 90 00 - що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України.
- вантажний бортовий тентований напівпричіп SCHMITZ, реєстраційний № НОМЕР_43 , ідентифікаційний № НОМЕР_44 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_45 , 2000 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий тентований напівпричіп KOGEL SNS124, реєстраційний № НОМЕР_46 , ідентифікаційний № НОМЕР_47 , Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4 серії НОМЕР_48 , 1996 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий тентований напівпричіп SCHMITZ 24/ НОМЕР_49 , реєстраційний № НОМЕР_50 , ідентифікаційний № НОМЕР_51 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_52 , 2004 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий тентований напівпричіп SCHMITZ S01, реєстраційний № НОМЕР_53 , ідентифікаційний № НОМЕР_54 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_55 , 2004 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий тентований напівпричіп SCHMITZ, реєстраційний № НОМЕР_56 , ідентифікаційний № НОМЕР_57 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_58 , 2000 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий тентований напівпричіп KRONE ADP24, реєстраційний № НОМЕР_59 , ідентифікаційний № НОМЕР_60 , Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4 серії НОМЕР_61 , 1988 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий тентований напівпричіп SCHMITZ, реєстраційний № НОМЕР_62 , ідентифікаційний № НОМЕР_63 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_64 , 2001 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізована цистерна напівпричіп FELDBINDER 334SAPP, реєстраційний № НОМЕР_65 , ідентифікаційний № НОМЕР_66 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_67 , 2001 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 31 00 00 - причепи-цистерни та напівпричепи-цистерни за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізована цистерна напівпричіп харчова FELDBINDER EUT 48.3, реєстраційний № НОМЕР_68 , ідентифікаційний № НОМЕР_69 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_70 , 2002 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 31 00 00 - причепи-цистерни та напівпричепи-цистерни за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізована цистерна напівпричіп харчова SPITZER SF-2737-2P, реєстраційний № НОМЕР_71 , ідентифікаційний № НОМЕР_72 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_73 , 2002 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 31 00 00 - причепи-цистерни та напівпричепи-цистерни за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізована цистерна напівпричіп SPITZER SF-2437-2P, реєстраційний № НОМЕР_74 , ідентифікаційний № НОМЕР_75 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_76 , 2000 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 31 00 00 - причепи-цистерни та напівпричепи-цистерни за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- причіп самоскид INTER CARS, реєстраційний № НОМЕР_77 , ідентифікаційний № НОМЕР_78 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_79 , 2005 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп самоскид STAS S3-SA336K, реєстраційний № НОМЕР_80 , ідентифікаційний № НОМЕР_81 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_82 , 2001 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп самоскид BELAU TX34CS, реєстраційний № НОМЕР_83 , ідентифікаційний № НОМЕР_84 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_85 , 2001 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп самоскид JANMIL NW-1S, реєстраційний № НОМЕР_86 , ідентифікаційний № НОМЕР_87 il НОМЕР_88 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_89 , 2009 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізований напівпричіп самоскид KASSBOHRER SB27, реєстраційний № НОМЕР_90 , ідентифікаційний № НОМЕР_91 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_92 , 2005р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші - інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізований напівпричіп самоскид KASSBOHRER SB27, реєстраційний № НОМЕР_90 , ідентифікаційний № НОМЕР_91 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_92 , 2005 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізований напівпричіп самоскид WIELTON NW38FN, реєстраційний № НОМЕР_93 , ідентифікаційний № НОМЕР_94 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_95 , 2007 р.в, може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізований напівпричіп самоскид JANMIL NW-1S, реєстраційний № НОМЕР_96 , ідентифікаційний № НОМЕР_97 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_98 , 2007 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізований напівпричіп самоскид JANMIL NW, реєстраційний № НОМЕР_99 , ідентифікаційний № НОМЕР_100 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_101 , 2007 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- спеціалізований напівпричіп самоскид MEGA MNW, реєстраційний № НОМЕР_102 , ідентифікаційний № НОМЕР_103 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_104 , 2007 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп самоскид INTER CARS, реєстраційний № НОМЕР_105 , ідентифікаційний № НОМЕР_106 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_107 , 2007 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп самоскид SCFIMITZ SKI24/8.5-S/A, реєстраційний № НОМЕР_108 , ідентифікаційний № НОМЕР_109 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_110 , 1998 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп самоскид GRAS GS443, реєстраційний № НОМЕР_111 , ідентифікаційний № НОМЕР_112 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_113 , 2008 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- напівпричіп фургон FRUEHAUF, реєстраційний № НОМЕР_114 , ідентифікаційний № НОМЕР_115 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_116 , 2000 р.в., може відповідати коду УКТЗЕД: 8716 Причепи та напівпричепи; - інші причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; 8716 39 - інші: інші 8716 39 80 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний бортовий автомобіль MAN 19.414, реєстраційний № НОМЕР_117 , ідентифікаційний № НОМЕР_118 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_119 , 1999 р.в., повна маса 18000 кг може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 22 - з повною масою транспортного засобу понад 5 т, але не більш як 20 т: інші: 8704 22 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний самоскид MAN 8.185, реєстраційний № НОМЕР_120 , ідентифікаційний № НОМЕР_121 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_122 , 2004 р., повна маса 7500 кг, може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 22 - з повною масою транспортного засобу понад 5 т, але не більш як 20 т: - інші: 8704 22 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- автомобіль фургон MERSEDES-BENZ 313CDI, реєстраційний № НОМЕР_123 , ідентифікаційний № НОМЕР_124 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_125 , 2005 р.в., повна маса 3800 кг., пас. місць 2, може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 21 - з повною масою транспортного засобу не більш як 5 т: інші: з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 2 500 см3: 8704 21 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний автомобіль фургон DAIMLER CE1RYSLER 812D-KA, реєстраційний № НОМЕР_126 , ідентифікаційний № НОМЕР_127 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_128 , 1999 р.в. повна маса 7490 кг., може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 22 - з повною масою транспортного засобу понад 5 т, але не більш як 20 т: інші: 8704 22 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний автомобіль фургон DAIMLER CHRYSLER, реєстраційний № НОМЕР_129 , ідентифікаційний № НОМЕР_130 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_131 , 2000 р.в. повна маса 7490 кг, може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 22 - з повною масою транспортного засобу понад 5 т, але не більш як 20 т: інші: 8704 22 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний автомобіль фургон MERSEDES-BENZ 814, реєстраційний № НОМЕР_132 , ідентифікаційний №WDB6703531 НОМЕР_133 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_134 , 2002 р.в. повна маса 7490 кг, може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 22 - з повною масою транспортного засобу понад 5 т, але не більш як 20 т: інші: 8704 22 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України;
- вантажний автомобіль фургон MERSEDES-BENZ 614D, реєстраційний № НОМЕР_135 , ідентифікаційний № НОМЕР_136 , Свідоцтво про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_137 , 1999 р., повна маса 7490 кг, може відповідати коду УКТЗЕД: 8704 Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: - інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): 8704 22 - з повною масою транспортного засобу понад 5 т, але не більш як 20 т: інші: 8704 22 99 00, що використовувалися за товарною номенклатурою Митного тарифу України.
До того ж, також слід вказати, що позивачем на підтвердження понесених ним витрат на обслуговування транспортних засобів (їх дату, суму та спрямування) було надано до суду 1-ї інстанції видаткові накладні (щодо придбання шин, свічей запалювання, гальмівних колодок, дисків колісних, акумуляторів, мастильних фільтрів та ін.) та акти виконаних робіт (щодо шино монтажних послуг, послуг діагностики та ін.), а відповідачем, в свою чергу, ні в акті перевірки, ні в письмових поясненнях не заперечувалась сума понесених витрат та факт її документального підтвердження.
Таким чином, у зв'язку з вищенаведеним, судова колегія приходить до висновку про протиправність висновків ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополя про завищення ФОП ОСОБА_1 витрат за 2017 - 2018 роки за рахунок включення до витрат вартості придбання запасних частин, акумуляторів, на сервісне обслуговування та ремонт вантажних автомобілів, витрати на придбання шин, шиномонтаж та, як наслідок, визначення податкового зобов'язання на підставі таких висновків.
Що ж стосується посилань апелянта на приписи «Правил експлуатації колісних транспортних засобів» (затв. наказом Міністерства інфраструктури України від 26.07.2013р. №550) та на листи ДФС України №1880/Т/99-99-13-01-02-14/ІПК і МФУ №11220-16-10/22320 від 22.08.2018 року, то судова колегія, як і суд 1-ї інстанції, не може взяти їх до уваги, оскільки останні не є нормативно-правовими актами, які визначають правила оподаткування фізичних осіб підприємців, що перебувають на загальній системі оподаткування.
Таким чином, судова колегія вважає, що і суд 1-ї інстанції дійшов обґрунтованого висновку про правомірне включення ФОП ОСОБА_1 до складу витрат, пов'язаних з провадженням господарської діяльності, вартості придбаних запасних частин для сідловин тягачів та напівпричепів, у зв'язку з чим, податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі від 28.08.2019р. №0024791306 - в частині визначення податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 627421,07 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 156855,27 грн. та №0024801306 - в частині визначення податкового зобов'язання з військового збору в сумі 52285,09 грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 13071,28 грн., є протиправними та підлягають скасуванню.
Також, судова колегія погоджується і з висновками суду 1-ї інстанції щодо протиправності Вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 28.08.2019р. №Ф-0002701306 на суму 171920,1 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.08.2019р. №0006191306 на суму 42036,72 грн. з оглядну на наступне.
Так, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464-VI визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
У відповідності до ч.1 ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI, єдиний внесок нараховується, для платників, зазначених у п.4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 ч.1 ст.4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (ч.3 ст.7 Закону № 2464-VI).
Положеннями ч.5 ст.8 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у ст.4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст.7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
При цьому, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч.2 ст.9 Закону №2464-VI).
Згідно з ч.3 ст.9 Закону №2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464-VI, платники єдиного внеску, зазначені у п.4 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Частиною 4 ст.25 Закону №2464-VI передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відповідно до п.11 ч.3 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 % суми донарахованого єдиного внеску.
Так, як встановлено судами обох інстанцій з матеріалів справи, спірна Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 28.08.2019р. №Ф-0002701306 фактично була сформована на підставі картки особового рахунку платника податків - ФОП ОСОБА_1 , відомості у яку внесено на підставі висновків контролюючого органу, викладених у акті перевірки від 22.07.2019р. №402/21-22-13-06/ НОМЕР_1 , згідно з якими, позивачем нібито занижено суму єдиного внеску з сум доходу, на який нараховується єдиний внесок за період з 01.01.2017 року по 31.12.2018 року на загальну суму 171920,1 грн.
В свою чергу, рішенням про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.08.2019р. №0006191306 до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 42036,72 грн., виходячи із суми донарахованого єдиного внеску у розмірі 171920,1 грн.
Окремо, судова колегія зауважує, що суд 1-ї інстанції неодноразово зобов'язував ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надати до суду чіткий і конкретний розрахунок суми донарахованих за оскаржуваними рішеннями зобов'язаннями в розрізі порушень, проте, вказана вимога суду належним чином виконана не була.
Таким чином, оскільки в матеріалах справи наявні лише розрахунок ППР від 28.08.2019р. №0024791306 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, та №0024801306 про збільшення суми грошового зобов'язання, та , відповідно, відсутні розрахунок суми донарахованих за оскаржуваними рішеннями зобов'язаннями в розрізі порушень, які, в свою чергу, не були надані відповідачем ні до суду першої інстанції, на відповідні запити, ні до суду апеляційної інстанції, та також беручи до уваги, що окремі донарахування ЄСВ, які наведені в акті перевірки (щодо заниження бази оподаткування за жовтень 2018р. у сумі 1937,06 грн.) позивач фактично не оспорює, то у судів відсутня компетенція і можливість виокремити суму, яка підлягає скасуванню.
Отже, враховуючи те, що обчислення єдиного внеску фактично є «похідним» від встановленого порушення контролюючим органом у акті перевірки та збільшення позивачу грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за порушення положень ст.167, ст.168, п.п.177.2, 177.4 ст.177 ПК України, то відповідно, оскаржувані Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 28.08.2019р. №Ф-0002701306 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.08.2019р. №0006191306 також підлягають скасуванню, як неправомірні.
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі - залишити без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 20 рудня 2019 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 27.05.2020р.
Головуючий у справі
суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов
Судді: І.П. Косцова
В.О. Скрипченко