27 травня 2020 року м. Дніпросправа № 340/82/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Щербака А.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 (суддя суду першої інстанції Жук Р.В.), прийняте за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в м. Кропивницькому в адміністративній справі № 340/82/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
11 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення з 01.01.2018 року перерахунку пенсії після отримання уточнюючої довідки ОВК з правильним посадовим окладом та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року в зв'язку з отриманням від військкомату нової довідки з розміром його грошового забезпечення №ФГ27876 від 18.07.2019.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В квітні 2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії у відповідності до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». В липні 2019 року на адресу Головного управління ПФУ в Кіровоградській області надійшла від Кіровоградського облвійськкомату уточнююча довідка № ФГ 27876 від 18.07.2019 з правильним посадовим окладом позивача у розмірі 3660,00 грн. замість 3260,00 грн, проте відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у не проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 після отримання уточнюючої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФГ27876 від 18.07.2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року в зв'язку з отриманням від Кіровоградського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення №ФГ27876 від 18.07.2019.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позовні вимоги заявлені із пропуском шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом; підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визнані в судовому порядку нечинними. Також відповідач зазначає, що індивідуальні перерахунки пенсій, пов'язані з уточненням розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюється виключно на підставі документів поданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств, з яких особу було звільнено. З цих доводів, вважає свої дії у спірних відносинах правомірними, а висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення адміністративного позову необґрунтованими.
Дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та одержує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувало позивачу пенсію з 01.01.2018 у відповідності до постанови КМУ № 103 на підставі довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату від 27.11.2018 року №ФГ27876 про розмір грошового забезпечення, що вираховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
18 липня 2019 року Кіровоградський обласний військовий комісаріат видав нову довідку №ФГ27876 про розмір грошового забезпечення, що вираховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.
Листом від 18.07.2019 № 2723 Кіровоградський обласний військовий комісаріат направив нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якому зазначив, що надану раніше довідку про грошове забезпечення позивача вважати недійсною (а.с.29, зворот).
Відповідачем перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки від 18.07.2019 №ФГ27876 не здійснено.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо перерахунку його пенсії відповідно до нової довідки від 18.07.2019 № ФГ27876.
Листом від 03.12.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило у перерахунку пенсії позивача та зазначило, що на даний час відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно наданої довідки, оскільки постановою Шостого апеляційного суду від 05 березня 2019 року (дата набрання рішенням законної сили) залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Іншого порядку перерахунку та виплати на даний час не передбачено.
Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком. З огляду на те, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшла належним чином оформлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у нездійсненні позивачу відповідного перерахунку.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (надалі Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на службі в податковій міліції.
Згідно з ч.18 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як підтверджується матеріалами справи, відповідачем у березні 2018 року з 01.01.2018 проведений перерахунок пенсії позивача у зв'язку з поданням Кіровоградським обласним військовим комісаріатом довідки від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України із застосуванням положень постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 та №103 від 21.02.2018 (а.с. 105-106).
Зокрема в згаданій довідці, розмір посадового окладу за відповідною посадою визначений на рівні 3260 грн та надбавка за вислугу років (45%) - 1926 грн.
22.07.2019 до відповідача надійшла довідка Кіровоградського обласного військового комісаріату від 18.07.2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, станом на 01.03.2018, де посадовий оклад склав 3660 грн і надбавка за вислугу років (50%) - 2340 грн.
У супровідному листі до вказаної довідки, ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначає, що подає довідку на виконання розпорядження начальника управління Департаменту фінансів Міністерства оборони України та просить раніше видану довідку вважати недійсною.
Фактичними обставинами справи підтверджується, що нова остання довідка була видана Кіровоградським обласним військовим комісаріатом із зазначенням відповідних розмірів посадового окладу за посадою та надбавки за вислугу років, тобто мало місце виправлення розмірів вказаних показників до розмірів встановлених законодавством, з боку органу, який видає довідки для перерахунку пенсії.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до п. 1 наведеного вище Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 року, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На підставі ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (набрала чинності 24.02.2018), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 704 від 30.08.2017, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначені умови, порядок та розміри вказаного перерахунку.
Пунктом 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Тобто, вказаним пунктом визначено порядок виплати сум підвищення перерахованої пенсії, згідно якого виплата пенсії фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років).
Згідно ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Пункти 1, 2 постанови КМУ №103 були визнані протиправними і нечинними у судовому порядку рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, а відтак, враховуючи наведені вище положення процесуального закону, починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно - правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині, втратив чинність.
Разом з цим, колегія суддів апеляційної інстанції зауважує, що відповідачем ще у березні 2018 року з 01.01.2018 проведений перерахунок пенсії позивача з урахуванням постанови КМУ №103 з підстав підвищення та зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за відповідною посадою позивача.
Отже, втрата чинності пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 з 05.03.2019 не має наслідок позбавлення права позивача на раніше проведений перерахунок з урахуванням положень цієї постанови.
Водночас з довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату від 18.07.2019 видно, що органом виправлені конкретні показники та зазначені у розмірах, встановлених законодавством та станом на 01.03.2018.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не доведено, що Кіровоградський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України є неналежним органом, що має право видавати позивачу довідки про розмір грошового забезпечення.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів апеляційної інстанції враховує, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій, тому погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим із дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують правомірності висновків суду, тому підстави для зміни або скасування судового рішення в межах доводів апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 в адміністративній справі № 340/82/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду.
Постанова в повному обсязі складена 27.05.2020 року.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.А. Щербак