Іменем України
27 травня 2020 року
Київ
справа №0840/3165/18
провадження №К/9901/1287/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Данилевич Н. А., Шевцової Н. В.
розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Комунарського районного відділу у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду, ухвалене 26 вересня 2018 року у складі головуючого судді - Лазаренка М.С., та постанову Третього апеляційного адміністративного суду, прийняту 20 грудня 2018 року у складі колегії суддів: головуючого судді - Прокопчук Т.С., суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,
І. Суть спору
1. У серпні 2018 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернулася до суду з позовом до Комунарського районного відділу у місті Запоріжжі Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (надалі також - відповідач), у якому просила:
1.1. визнати протиправним рішення відповідача оформлене листом від 27 липня 2018 року №2312-90 про відмову прийняти від позивача заяву та відповідні документи для оформлення і видачі їй вперше паспорта громадянина України;
1.2. зобов'язати відповідача прийняти від позивача заяву та відповідні документи для оформлення і видачі їй вперше паспорта громадянина України.
2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що відповідно до статті 3 Закону України «Про громадянство України» вона є громадянином України, з лютого 2011 року постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відміткою про реєстрацію в посвідці на постійне проживання для іноземних громадян. Відповідач протиправно відмовив їй у видачі паспорту громадянина України, посилаючись на те, що вона зареєстрована за місцем проживання у Російській Федерації.
3. Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначав, що з огляду на зміст оскаржуваного листа, останній за своєю суттю не є рішенням про відмову в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_1 в розумінні п. 100 Порядку № 302, тобто не є тим розпорядчим документом, з прийняттям якого виникають певні правові наслідки. З огляду на те, що позивач у 1994 році зняла з реєстрації місце проживання на території України та вибула до Російської Федерації на постійне проживання і з 20 квітня 1996 має на території РФ зареєстроване місце постійного проживання, отже є особою, яка має постійне місце проживання за межами України. Враховуючи викладене, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
4. ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Жмеринка Вінницької області.
5. В період з 17 листопада 1989 року по 11 листопада 1991 року постійним зареєстрованим місцем проживання позивачки була адреса АДРЕСА_2 , з 14 листопада 1991 року по 12 лютого 1994 року адреса
АДРЕСА_3 6 . Водночас, з паспорта громадянина Російської Федерації № НОМЕР_6 від 08 грудня 2006 року, виданого УВД Центрального округа г. Краснодара Краснодарского края на ім'я ОСОБА_1 видно, що позивач раніше отримувала паспорти громадянина Російської Федерації, а саме: паспорт серії НОМЕР_2 від 10 лютого 1994 року, паспорт серії НОМЕР_7 від 04 вересня 2002 року, паспорт серії НОМЕР_8 від 16 жовтня 2013 року; сама позивач з 20 квітня 1996 року згідно штампа в паспорті зареєстрована за адресою
АДРЕСА_8. 7 . До матеріалів справи приєднана посвідка на постійне проживання для іноземних громадян Серії НОМЕР_5 від 25 березня 2009 року на ім'я позивача як громадянки Росії, в якій є відмітки про наявність реєстрації місця проживання ОСОБА_1 з 11 січня 2007 року по 27 січня 2011 року за адресою АДРЕСА_6 , а з 03 лютого 2011 року - за адресою
АДРЕСА_7 . Дія посвідки на постійне проживання для іноземних громадян Серії НОМЕР_5 від 25 березня 2009 року ОСОБА_1 скасована наказом голови Державної міграційної служби України № 193 від 21 липня 2016 року, що підтверджено довідкою Комунарського районного відділу у м. Запоріжжі Управління Державної міграційної служби в Запорізькій області №2312-5572 від 22 жовтня 2016 року, так як ОСОБА_1 визнана громадянкою України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про громадянство України» в редакції 2001 року.
8.1. На момент проголошення незалежності України (24.08.1991) ОСОБА_1 постійно проживала на території України, а відтак в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про громадянство» ОСОБА_1 визнається громадянином України.
9. При цьому, позивачем після проголошення незалежності України не було отримано паспорт громадянина України, тобто на момент виникнення спірних правовідносин у позивача відсутній документ, який підтверджував громадянство України ОСОБА_1 .
10. У липні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Комунарського РВ у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області з заявою про отримання паспорта громадянина України вперше.
11. З матеріалів справи також вбачається, що постановою апеляційного суду Запорізької область від 05 червня 2018 року рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя скасовано в частині встановлення факту реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 .
11.1. Отже, з наведеного вбачається, що у позивача залишилось зареєстрованим місце проживання у Російській Федерації ( АДРЕСА_8 ), про що заначено у паспорті громадянина РФ ОСОБА_1 .
12. У листі №2312-90 від 27 липня 2018 року Комунарським РВ у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області, з посиланням на приписи п.20 Постанови КМУ № 302, п.5.2 р.V Порядку оформлення і видачі паспорту громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 320 від 13 квітня 2012 року, статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зазначено, що оскільки ОСОБА_1 за місцем проживання зареєстрована в Російській Федерації, їй рекомендовано звернутись за місцем постійного проживання з заявою про зняття з реєстрації або до закордонної дипломатичної установи України на території Російської Федерації для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, який буде підставою для оформлення паспорта громадянина України.
13. Вважаючи даний лист рішенням про відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України, позивач звернулась до суду з вимогою щодо визнання його протиправним та вимогою покласти на відповідача зобов'язання прийняти від неї заяву та відповідні документи для оформлення та видачі їй вперше паспорта громадянина України.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
14. Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 26 вересня 2018 року, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року, у задоволенні позову відмовив.
15. Рішення суду першої інстанції мотивовано правомірністю дій відповідача, а також тим, що наданий позивачу відповідачем лист №2312-90 від 27 липня 2018 року не є рішенням про відмову у видачі паспорта громадянина України, цей лист носить рекомендаційний характер щодо необхідності усунення недоліків поданих позивачем документів для отримання паспорта, та не порушує права позивача. Враховуючи відсутність факту усунення недоліків в частині повноти надання належних документів за приписами Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25 березня 2015 року, вимога щодо покладання на відповідача зобов'язання прийняти від позивача заяву та відповідні документи для оформлення та видачі вперше паспорта громадянина України не заснована на законі.
16. Суд апеляційної інстанції підтримав позицію окружного суду щодо відсутності підстав для задоволення позову.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції
17. Позивач подав касаційну скаргу, в якій посилається на неправильне застосування судами першої й апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права.
18. У касаційній скарзі позивач наполягає на тому що відповідно до статті 3 Закону України «Про громадянство України» вона є громадянином України, з лютого 2011 року постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відміткою про реєстрацію в посвідці на постійне проживання для іноземних громадян. Відповідач протиправно відмовив їй у видачі паспорту громадянина України, посилаючись на те, що вона зареєстрована за місцем проживання у Російській Федерації.
19. У касаційній скарзі позивач просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення яким позов задовольнити в повному обсязі.
20. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, в якому, наполягаючи на безпідставності останньої, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
V. Оцінка Верховного Суду
21. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
22. 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».
23. За правилом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
24. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
25. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
26. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
27. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство» (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на таких принципах: єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України.
27.1. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
28. Згідно з положеннями пункту першого частини першої статті 5 Закону України «Про громадянство» документом, що підтверджує громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України.
29. В свою чергу, за приписами пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про громадянство» громадянами України є: усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.
30. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок № 302).
31. Відповідно до п.п.10, 19 вказаного Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС.
32. Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС, зокрема, у разі набуття особою громадянства України;
оформлення особі паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями;
оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку особі, яка надала рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
повернення на проживання в Україну особи, яка постійно проживала за кордоном.
33. За правилами п.20 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.
34. Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта за місцем фактичного проживання в Україні.
35. Відповідно до п.7 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто, до якої (заяви-анкети) вноситься інформація про особу, на ім?я якої оформляється паспорт, згідно вимог п.14 цього ж Порядку.
36. Пункт 16 Порядку № 302 надає ДМС право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв?язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта.
37. У разі відсутності в ДМС інформації про належність особи до громадянства України територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту належності особи до громадянства України, у тому числі шляхом надіслання до МЗС запитів щодо набуття особою громадянства України, перебування на постійному/тимчасовому консульському обліку (п. 18 Порядку № 302).
38. Згідно абз.1 п.24 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
39. Перелік документів, які подаються заявником для оформлення паспорту, зазначений в п.35 вказаного Порядку.
40. Абзацами 2, 3 пункту 24 Порядку №302 встановлено, що у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб?єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
41. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв?язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
42. Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім?я якої оформляється паспорт (п.38 Порядку № 302).
43. Відповідно до п. 42 Порядку № 302 стосовно осіб, які досягли 16-річного віку та місце проживання яких не зареєстровано, проводиться перевірка щодо оформлення на ім?я особи паспорта громадянина України зразка 1994 року за даними обліку територіального підрозділу ДМС за попереднім зареєстрованим місцем проживання особи, а за його відсутності - за фактичним місцем проживання законних представників особи. Якщо зазначені територіальні підрозділи ДМС розташовані в межах одного територіального органу ДМС, перевірка проводиться тільки за даними обліку такого територіального органу ДМС.
44. У разі оформлення паспорта особі, яка постійно проживала за кордоном та повернулася на проживання в Україну, територіальний підрозділ ДМС проводить перевірку факту оформлення документів для виїзду на постійне проживання за кордон та в разі потреби надсилає запити до МЗС, закордонної дипломатичної установи з метою отримання інформації про таку особу, необхідної для її ідентифікації та зняття з постійного консульського обліку. До запиту додається заява особи в довільній формі про зняття з консульського обліку.
45. Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
46. Відповідно до п.44 Поряду № 302 за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі свідоцтва про народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС.
47. Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.
48. Пунктом 100 наведеного вище Порядку № 302 (в редакції на момент виникнення спірних відносин) встановлені підстави для відмови в оформленні та видачі паспорта, а саме: територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв?язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
49. У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови (абз.1 п.101 Порядку № 302).
50. Відповідно до п.п.115-117 Порядку № 302 рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
51. ДМС, територіальний орган ДМС має право переглянути рішення, прийняте відповідно територіальним органом ДМС або територіальним підрозділом ДМС, і за наявності підстав зобов?язати його скасувати попереднє рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта і прийняти нове рішення на підставі раніше поданих документів.
52. Інформація про результати розгляду скарги доводиться до відома заявника в установлений законодавством строк.
53. Отже наведені норми Порядку № 302 свідчать, що існує певна процедура оформлення органами ДМС паспорта, яка включає розгляд заяви-анкети, приймання документів від заявника, ідентифікацію особи та перевірку факту належності особи до громадянства України і прийняття відповідного рішення.
54. При цьому за результатами перевірки повноти поданих заявником, законодавчо визначених, документів, відповідності їх оформлення вимогам законодавства під час їх прийняття від заявника, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, може відмовити в їх прийняті у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, про що заявник інформується із зазначенням підстав такої відмови (за бажанням заявника - в письмовому вигляді).
55. В такому випадку заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв?язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
56. Подання ж особою документів і інформації, необхідних для оформлення і видачі паспорта, не в повному обсязі, відповідно до п.100 Порядку № 302, є підставою для прийняття територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС рішення про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке може бути оскаржено у встановленому порядку.
57. Таким чином, відмова в прийнятті документів (усно або в письмовому вигляді) і відмова в оформленні чи видачі паспорта (шляхом прийняття відповідного рішення) не є тотожними ані за їх підставами та формою, ані за наслідками.
58. У відповідності до п.120 Порядку провадження заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції на момент виникнення спірних відносин) особам, які проживають в Україні і стосовно яких прийнято рішення про встановлення їх належності до громадянства України відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 3 Закону (Закон України «Про громадянство»), управління, відділи (сектори) міграційної служби в районі, районі у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення видають відповідні документи, які підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України.
59. Особам, які постійно проживають за кордоном і стосовно яких прийнято рішення про встановлення їх належності до громадянства України відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 3 Закону, дипломатичні представництва чи консульські установи України видають відповідні документи, що підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, свідоцтво про належність до громадянства України.
60. Згідно з наведеним вище п.20 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.
61. Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб?єкта за місцем фактичного проживання в Україні.
62. В свою чергу у пп.3 п.35 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта подає паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном).
VІІ. Висновки за результатом розгляду касаційної скарги
63. Надаючи аналіз наведеним нормам діючого законодавства, враховуючи встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, щодо відсутності правових підстав для задоволення позову.
64. Так, судами встановлено, що на заяву ОСОБА_1 про видачу паспорта, подану у липні 2018 року, відповідач надав відповідь листом від 27 липня 2018 року № 2312-90, в якому фактично роз?яснив заявнику (позивачу) відповідні положення законодавства України з рекомендацією вчинити певні дії для отримання паспорта України.
65. Отже, з огляду на зміст вказаного листа вбачається, що він за своєю суттю не є рішенням про відмову в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_1 в розумінні п.100 Порядку № 302, тобто не є тим розпорядчим документом, з прийняттям якого виникають певні правові насідки.
66. Крім того, враховуючи що постановою апеляційного суду Запорізької область від 05 червня 2018 року рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя скасовано в частині встановлення факту реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 , у позивача залишилось зареєстрованим місце проживання лише у Російській Федерації ( АДРЕСА_8 ), про що також зазначено у паспорті громадянина РФ ОСОБА_1
67. Таким чином, зважаючи на той факт, що місце проживання ОСОБА_1 в Україні на час її звернення з заявою про видачу паспорта України було знято з реєстрації, твердження відповідача, що для отримання паспорта громадянина України місце проживання ОСОБА_1 в Російській Федерації підлягає зняттю з реєстраційного обліку, позивач має звернутись за місцем постійного проживання з заявою про зняття з реєстрації або до закордонної дипломатичної установи України на території Російської Федерації для оформлення паспорта громадянина України для виїзд за кордон, який буде підставою для оформлення паспорта громадянина України, не суперечать приписам чинного законодавства, а тому суди дійшли обґрунтованого висновку що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
68. Отже, оскаржувані судові рішення ґрунтуються на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суди під час розгляду справи не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи чи є обов'язковою підставою для скасування судового рішення.
69. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VІІI. Судові витрати
70. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати не розподіляються.
Керуючись пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX, статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2018 року, та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від у 20 грудня 2018 року у справі №0840/3165/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.
Головуючий М. І. Смокович
Судді Н. А. Данилевич
Н. В. Шевцова