27 травня 2020 рокуЛьвівСправа № 1.380.2019.005752 пров. № А/857/4185/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Носа С.П., Шевчук С.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 березня 2020 року (ухвалене головуючим-суддею Кедик М.В. у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,
У листопаді 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» (далі - ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс», позивач, товариство) звернулося в суд із зазначеним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області, відповідач) №1264 від 16.10.2019 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» подало апеляційну скаргу, в якій через неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права просить його скасувати та прийняти постанову, якою задовольнити позов.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що відповідач протиправно видав оспорюваний наказ. Згідно ст.77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у платі-графіку проведення планових документальних перевірок. Водночас у розділі ІІІ-V Порядку формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015 (далі - Порядок №524) не передбачається можливість коригування у поточному році вже сформованого та затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків. Крім того, таке коригування суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно ч.1 ст.5 якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Згідно п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» зареєстроване як юридична особа 21.09.2007, основний вид діяльності за КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря. Товариство перебуває на обліку в Головному управлінні ДФС у Львівській області.
На виконання плану-графіку ГУ ДФС у Львівській області було видано наказ №6156 від 22.10.2018 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018, який позивач оскаржив в судовому порядку.
Однак рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 по справі №1340/5484/18, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2019, у задоволенні позову було відмовлено.
У подальшому, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст.75, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком документальних перевірок на 2019 рік, відповідачем прийнято наказ №1264 від 16.10.2019 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс», яким призначено проведення документальної виїзної перевірки з 29.10.2019 тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.07.2016 по 30.09.2019.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ДПС України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, наділена повноваженням щодо формування, внесення змін та затвердження плану-графіку перевірок, а тому оспорюваний позивачем наказ прийнято ГУ ДПС у Львівській області на підставі обов'язкового до виконання плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, який затверджений головою ДПС України. Суд першої інстанції зазначив, що приймаючи наказ про проведення планової документальної перевірки платника податків, відповідач не уповноважений перевіряти обґрунтованість включення такого платника податків до плану-графіка проведення планових документальних перевірок. Достатньою умовою для прийняття такого наказу є наявність платника податків у відповідному плані-графіку, а тому ГУ ДПС у Львівській області, видаючи оспорюваний наказ, діяло на підставі чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Проте, колегія суддів вважає, що таких висновків суд першої інстанції прийшов з неповним з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи та неправильним застосуванням норм матеріального права, виходячи з наступних міркувань.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За змістом п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Відповідно до п.77.1 ст.77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 77.4 статті 77 ПК України передбачено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Згідно дефініції, наведеної у п.п.14.1.164 п.14.1 ст.14 ПК України, план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно п.77.2 ст.77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз.3 п.77.2 ст.77 ПК України).
Так, згідно п.1 Порядку №524, оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС.
Згідно п.2 цього Порядку, формування (коригування) планів-графіків територіальних органів ДФС України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України.
Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи Управління документами плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка)
Відповідно до п.5 розділу І Порядку №524, план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Як убачається з матеріалів справи, управлінням податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області, враховуючи особливості контрольно-перевірочної роботи управління, пов'язаних в тому числі із виконанням судових рішень та ефективного проведення документальних перевірок платників податків, подано доповідну записку про коригування плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків у жовтні 2019 року. У зв'язку з чим управління просить погодити включити до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік (жовтень) ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» (рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 по справі №1340/5484/18, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2019 відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування наказу №6156 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Енергія-Тепловодосервіс» від 22.10.2018).
Однак, з оспорюваного наказу не вбачається, що така перевірка проводиться на підставі рішення суду від 13.02.2019 по справі №1340/5484/18.
Крім того, оспорюваним наказом передбачено проведення перевірки за період діяльності з 01.07.2016 по 30.06.2019.
Поряд з цим, у справі №1340/5484/18 оскаржувався наказ №6156 від 22.10.2018, який стосувався проведення перевірки за інший період діяльності, зокрема, за період з 01.01.2015 по 30.09.2018.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що у розділах ІІІ-V Порядку №524 не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.
Водночас, таке «коригування» суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», частиною першою статі 5 якого передбачено, що внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Оскільки згідно чинного законодавства України у податкових органів відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків, то оновлений оприлюднений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік є протиправним.
Як вже зазначалось, відповідно до розділу І Порядку №524, проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Включення в план-графік на 2019 рік повинно було бути до грудня 2018 року. Відповідно за загальним правилом до 01.12.2019 включаються платники податку в план-графік проведення перевірок на 2020 рік. Однак, відповідачем порушено процедуру включення в план-графік перевірок на 2019 рік.
Встановлене статями 75-81 ПК України правове регулювання податкових перевірок визначає певні обов'язкові умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, дотримання яких може бути належною підставою для прийняття керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.
Процедурні порушення при призначенні перевірки мають наслідком протиправність прийнятого керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.10.2019 по справі №826/11217/18 та постанові Верховного Суду України від 27.01.2015 по справі №21-425а14.
Колегія суддів вважає, що відповідачем не дотримано умов та порядку прийняття рішення про проведення перевірки, а тому оспорюваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1 ст.90 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та досліджених по справі письмових доказів, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Згідно п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення. Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими дають підстави дійти висновку про неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, через що оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно ч.6 ст.139 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судовий збір в розмірі 1921 грн, сплачений за подання позовної заяви та в розмірі 2881,50 грн, сплачений за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 березня 2020 року по справі №1.380.2019.005752 скасувати та прийняти постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області №1264 від 16 жовтня 2019 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039, вул. Стрийська,35, м. Львів, 79003) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» (код ЄДРПОУ 35413749, вул. Шевченка, 23, с. Старичі, Яворівський район, Львівська область, 81052) 4802 (чотири тисячі вісімсот дві) гривні 50 копійок сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках, передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. В. Кухтей
судді С. П. Нос
С. М. Шевчук