Рішення від 26.05.2020 по справі 120/1390/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 травня 2020 р. Справа № 120/1390/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу:

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до:Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вул. Брацлавська, б. 2а, м. Вінниця, 21100)

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Центрально-західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (далі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року (далі - Постанова № 704) з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року, на 01.01.2019 року, на 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти; зобов'язання відповідача підготувати нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі - Постанова № 45): для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у пенсійній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6 340 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 670 грн. 00 коп., процентної надбавки за вислугу років 50% - 4 005 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року із множенням на відповідні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 7 180 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 890 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 535 грн. 00 коп..

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 31.08.2005 року позивач був звільнений з УДД ПВП України у Вінницькій області та йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року (далі - Постанова № 103) відповідачем підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. У даній довідці зазначені відомості про розмір посадового окладу та за звання обрахованості по розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, без врахування вимог Примітки 1 додатку 1 до Постанови № 704, що даний розмір не може бути меншим 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 10, 14, 16 вказаної постанови, тому позивач 05.03.2020 року звернувся з відповідною заявою до відповідача з проханням підготувати та надати у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії. Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 12.03.2020 року відмовив у підготовці та видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача, посилаючись на відсутність законодавчих підстав для цього. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 30.03.2020 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

17.04.2020 року за вх. № 11218 відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він позов вважає необґрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначає, що визначення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які враховуються при встановленні грошового забезпечення для обчислення пенсії, здійснювалося відповідно до вимог п. 4 Постанови № 704 у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Крім того, згідно з п. 2, 3 Порядку № 45 тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України уповноважені структурні підрозділи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Більше того, складання нових довідок на початок кожного календарного року суперечило б ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якою передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Як свідчить зміст довідки відповідача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, складеній щодо позивача, у ній розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14, як це передбачено Постановою № 704. Крім цього, відповідач вказує, що збільшення розміру грошового забезпечення по основних видах особі, яка перебуває на пенсії, за відсутності такого збільшення особам, відповідним категоріям військовослужбовців, буде порушенням принципу соціальної справедливості.

23.04.2020 року за вх. № 11545 позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій останній підтримав свою позицію, висловлену у позовній заяві, а також наголосив на тому, що згідно примітки до додатку 1 та 14 до Постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, та що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. На даний час, дані примітки до Постанови № 704 не скасовані, будь-якого іншого рішення, яке б давало правові підстави відповідачу не застосовувати примітки до Додатку 1 та 14 до Постанови № 704, не приймалося.

21.05.2020 року за вх.13630 позивачем до суду надано клопотання про заміну неналежного відповідача. Ухвалою суду від 26.05.2020 року вказане клопотання залишено без задоволення, а також змінено назву установи відповідача на Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

31.08.2005 року позивача було звільнено у відставку з установи відповідача та з 01.09.2005 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На виконання Постанови № 103 відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка містила наступні складові: посадовий оклад - 5 360 грн. 00 коп., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 410 грн. 00 коп. та надбавка за вислугу років - 3 385 грн. 00 коп.

У березні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Постанови № 45: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у новій довідці розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп. (1 861 грн. 50 коп. Х 3,04), оклад за військове (спеціальне) звання - 1 490 грн. 00 коп. (1 861 грн. 50 коп. Х 0,8), процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6 340 грн. 00 коп. (2 086 грн. 00 коп. Х 3,04), оклад за військове (спеціальне) звання - 1 670 грн. 00 коп. (2 086 грн. 50 коп. Х 0,8), процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 005 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2020 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 7 180 грн. 00 коп. (2 361 грн. 00 коп. Х 3,04), оклад за військове (спеціальне) звання - 1 890 грн. 00 коп. (2 361 грн. 50 коп. Х 0,8), процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 535 грн. 00 коп.

Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 12.03.2020 року за вих. № 4/244-20/К-20 повідомив, що підстави для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачеві пенсії відсутні. В обґрунтування своєї позиції, відповідач вказує, що у ч. 4 Постанови № 704 чітко зазначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Тобто, положеннями Постанови № 704 чітко визначено базу для розрахунку - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018 року.

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.

Ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч. 1 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Водночас, на реалізацію ч. 4 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Постановою № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

П. 1 Постанови № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас, п. 1 Постанови № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

П. 4 Постанови № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

При цьому, у примітці 1 до додатку 1 Постанови № 704 зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до додатку 14 Постанови № 704.

Системний аналіз норм свідчить, що розрахунки посадових окладів проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений додатком 1 або додатком 14.

Судом встановлено, що позивач на момент звільнення з посади «начальника відділу по контролю за виконанням судових рішень» мав військове звання «підполковник».

Згідно із додатком 8 до Постанови № 704 встановлено, що посада «начальник відділу у складі департаменту, самостійного управління» відповідає тарифному розряду 26, а тарифний коефіцієнт, який відповідає цьому розряду, становить 3,04.

Додатком 14 Постанови № 704 визначено, що для військового звання «підполковник» відповідає тарифний коефіцієнт 0,8.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, складав 1 762 гривні, згідно зі статтею 8 цього ж Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становив 3 723 гривні.

Так, 50 % від мінімальної заробітної плати 3 723 грн. 00 коп. складає 1 861 грн. 50 коп. а отже при визначенні посадового окладу позивача неможливо застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, оскільки він є меншим від мінімально можливого множника - величини п'ятдесяти відсотків мінімальної заробітної плати. Саме тому, розрахунковою величиною, яка повинна застосовуватися для визначення посадового окладу позивача є 50 % розміру заробітної плати, а саме 1 861 грн. 50 коп., а не прожитковий мінімум як помилково вважав відповідач.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, сформованої відповідачем пенсія за вислугу років позивачеві з 01.01.2018 року перерахована виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 360 грн. 00 коп., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 410 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років у розмірі 50% - 3 385 грн. 00 коп., загальна сума грошового забезпечення становить 10 155 грн. 00 коп.

Разом з тим, суд зазначає, що у разі проведення розрахунку, передбаченого п. 4 Постанови № 704, виходячи із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, посадовий оклад позивача становив би 5 658 грн. 96 коп. (1 861 грн. 50 коп. Х 3,04) (а із урахуванням приписів примітки - 5 660 грн. 00 коп.), а не 5 360 грн. 00 коп., як зазначено у довідці; оклад за військовим званням становив би 1 489 грн. 20 коп. (1 861 грн. 50 коп. Х 0,8) (а із урахуванням приписів примітки - 1 490 грн. 00 коп.), а не 1 410 грн. 00 коп., як зазначено у довідці.

Таким чином, при проведенні розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача слід виходити із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, адже урядом у примітках до додатку 1 та додатку 14 застосовано словесну конструкцію «але не менше 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року».

Такі ж висновки містяться і у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року у справі № 640/20875/18 та у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року у справі № 160/9039/18.

Отже, відповідачем при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії було порушено норми Постанови № 704, що призвело до неправильного визначення відповідної грошової суми.

За наведених обставин, позовна вимога щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2019 року, на 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, суд зазначає наступне.

Так, згідно з п. 2, 3 Порядку № 45, тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України обласні військові комісаріати готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Оскільки таке рішення урядом не приймалося, відповідно відсутні й підстави для оформлення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2019 року та 01.01.2020 року.

Також до відповідача не надходили від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Таким чином, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2019 року, на 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Постанови № 45: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у пенсійній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп., суд зазначає наступне.

Кожна особа, відповідно до ст. 5 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд може прийняти рішення, яким зобов'язати відповідача-суб'єкта владних повноважень вчинити на користь позивача певні дії, якщо для їх вчинення виконані всі умови, визначені законом.

У своїх рішеннях Європейський суд дійшов висновку, що захист, який пропонується в статті 13, має поширюватись на всі випадки обґрунтованих заяв про порушення прав і свобод, які гарантуються Конвенцією (наприклад, рішення у справі "Класс та інші проти Федеративної Республіки Німеччини")..

В п. 145 рішення від 15.11.1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" ЄСПЛ зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 року).

Крім того, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції, Суд вказує на те, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути:

- незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (рішення від 06.09.2005 року у справі "Гурепка проти України", п. 59);

- спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (рішення від 26 жовтня 2000 року у справі "Кудла проти Польщі", п. 158; рішення від 16.08.2013 року у справі "Гарнага проти України", п. 29).

Отже, "ефективний засіб правового захисту" в розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Водночас винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає зазначеній міжнародній нормі.

З огляду на викладене та з метою забезпечення ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах, суд доходить висновку, що належним способом захисту буде зобов'язання відповідача підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Постанови № 45: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у пенсійній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Постанови № 45: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6 340 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 670 грн. 00 коп., процентної надбавки за вислугу років 50% - 4 005 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року із множенням на відповідні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 7 180 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 890 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 535 грн. 00 коп., суд зазначає таке.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними. Водночас, згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Аналіз вищенаведеної норми свідчить про безпосередній взаємозв'язок вимоги про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та вимоги про зобов'язання вчинення ним певних дій. Більш того, друга вимога є похідною та залежною від першої. Адже внаслідок визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, можливим є зобов'язання до вчинення певних дій.

За таких обставин, з огляду на те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2019 року, на 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти залишені без задоволення, відповідно позовні вимоги про зобов'язання відповідача підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Постанови № 45: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6 340 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 670 грн. 00 коп., процентної надбавки за вислугу років 50% - 4 005 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року із множенням на відповідні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 7 180 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 890 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 535 грн. 00 коп. також не підлягають задоволенню, як похідні.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на те, що позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у сумі 280 грн. 26 коп..

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, Законом України «Про Кабінет Міністрів України», постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року та ст. 2, 6, 73- 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Зобов'язати Центрально-західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та надати її у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у пенсійній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Центрально-західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 280 грн. 26 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчис

юється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач - Центрально-західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (вул. Брацлавська, б. 2а, м. Вінниця, 21100)

Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 26.05.2020 року.

Суддя Маслоід Олена Степанівна