18 травня 2020 року м. Рівне №460/2334/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
Заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОЗ "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради
доСтепанської селищної ради Сарненського району Рівненської області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
Заступник керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Степанської селищної ради Сарненського району Рівненської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях прилеглих до ОЗ "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області, по вул. Дорошенка в смт. Степань та зобов'язання відповідача вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до ОЗ "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області, яка розташована за адресою смт. Степань вул. Дорошенка, шляхом встановлення дорожнього знаку 1.33 Діти - 2 шт. та інформаційних табличок 7.2.1 Довжина небезпечної ділянки, позначеної попереджувальним знаком 1.33 - 2 шт. та дорожніх знаків 5.35.1 Пішохідний перехід - 1 шт., 5.35.2 - Пішохідний перехід - 1 шт.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що неефективне здійснення Степанською селищною радою Сарненського району Рівненської області своїх повноважень позбавляє можливості неухильного та ефективного виконання керівництвом навчальних закладів, як учасників освітньої діяльності, обов'язків щодо створення безпечних умов для дітей з метою здобуття освіти, що виключає будь-яку шкоду або загрозу життю та здоров'ю дітей.
Ухвалою суду від 30.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОЗ "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області.
Від представника третьої особи пояснень до суду не надходило.
Відповідач подав заяву якою визнав позов та просив справу розглянути без його участі.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Сарненською місцевою прокуратурою у межах наданого, згідно з частиною четвертою статті 23 Закону України "Про прокуратуру", права витребувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, опрацьовано інформацію Степанської селищної ради та Управління патрульної поліції в Рівненській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Старшим інспектором відділу БДР УПП в Рівненській області ДПП старшим лейтенантом поліції Шебановим А.С. 10.05.2019 на підставі ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», ст. ст. 27, 52-3 Закону України «Про дорожній рух», підготовлено та внесено голові Степанської селищної ради припис про те, що з метою покращення організації дорожнього руху на вуличній мережі прилеглій до вказаного навчального закладу та забезпечення безпеки учасників дорожнього руху, виконати наступні заходи: встановити дорожні знаки 1.33 «Діти» - 2 шт з інформаційними табличками 7.2.1 - 2 шт., 5.35.1 "Пішохідний перехід", 5.35.2 "Пішохідний перехід" по 1 шт.
Згідно з інформацією Степанської селищної ради від 17.02.2020 за №02/16-218 встановлено, що дорожні заки, зазначені в приписі від 11.05.2019 станом на 17.02.2020 не встановлені. Вимоги припису від 10.05.2019 заплановано виконати у І кварталі 2020 року.
Так, встановлено, що станом на 26.02.2020 виконання селищною радою припису обмежено прийняттям 15.10.2019 рішення №63 "Про встановлення дорожніх знаків, нанесення дорожгьої розмітки та пішохідних переходів".
Відповідно до Акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 26.02.2020, проведеного у присутності старшого інспектора відділу організації несення служби в м. Сарни Управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП лейтенанта Котяша В.А. та у присутності голови Степанської селищної ради, зазначено, що вказані вище порушення не усунуто.
У зв'язку з чим, Заступник керівника Сарненської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з частиною п'ятою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Враховуючи відсутність органу, який здійснює повноваження держави у спірних правовідносинах (тобто з контролю за діяльністю місцевих рад на вказаному напрямку), вбачаються підстави для здійснення органом прокуратури представництва в суді законних інтересів держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органимісцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 16 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV(далі - Закон №2862-IV) встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Згідно зі статтею 19 Закону №2862-IV, основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Статтею 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997№280/97-ВР встановлено, що одним із повноважень селищної ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про дорожній рух" до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Відповідно до пп. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2014 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знак 1.33 "Діти" - це ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги. Знак повинен установлюватися перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.
Знак 5.35.1 Пішохідний перехід застосовується для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину. Знак встановлюється праворуч від дороги на ближній межі переходу.
Знак 5.35.2 Пішохідний перехід застосовується для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину. Знак встановлюється ліворуч від дороги на дальній межі переходу.
Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №54 від 14.02.2012, дорожні знаки - це вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.
Таким чином, необхідність вжиття заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території поблизу ОЗ "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області, шляхом встановлення дорожніх знаків, відноситься до компетенції Степанської селищної ради.
Відповідно до цього, слід в судовому порядку зобов'язати Степанську селищну раду вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до ОЗ "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області, яка розташована за адресою смт. Степань вул. Дорошенка, шляхом встановлення дорожнього знаку 1.33 Діти та інформаційних табличок 7.2.1 Довжина небезпечної ділянки, позначеної попереджувальним знаком 1.33 та дорожніх знаків 5.35.1 Пішохідний перехід, 5.35.2 - Пішохідний перехід.
Враховуючи, що судом встановлено бездіяльність відповідача, то позовні вимоги заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави підлягають до задоволення в повному обсязі.
Підстави для стягнення відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача судового збору відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Демократична, 32, м. Сарни, Рівненська область, 34500, код ЄДРПОУ 02910077), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Опорний заклад "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області (34560, Рівненська область, Сарненський район, смт. Степань, вул. Дорошенка, 82, код ЄДРПОУ 13982364), до Степанської селищної ради Сарненського району Рівненської області (34560, Рівненська область, Сарненський район, смт.Степань, вул. Майдан Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 04387680) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Степанської селищної ради Сарненського району Рівненської області щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях прилеглих до Опорного закладу "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області, по вул. Дорошенка в смт. Степань.
Зобов'язати Степанську селищну раду Сарненського району Рівненської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до Опорного закладу "Степанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Сарненської районної ради Рівненської області, яка розташована за адресою смт. Степань вул. Дорошенка шляхом встановлення, дорожнього знаку 1.33 «Діти» - 2 шт. та інформаційних табличок 7.2.1 «Довжина небезпечної ділянки, позначеної попереджувальним знаком 1.33» - 2шт. та дорожніх знаків 5.35.1 "Пішохідний перехід" - 1 шт., 5.35.2 - "Пішохідний перехід" - 1 шт.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 18 травня 2020 року.
Суддя Щербаков В.В.