Рішення від 21.05.2020 по справі 226/923/20

Справа № 226/923/20

ЄУН № 226/923/20

Провадження №2/226/416/2020

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2020 року Димитровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Клепка Л.І.,

при секретарі Тіссен О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Мирноград Донецької області в порядку спрощеного провадження справу за позовом Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям». В обгрунтування вимог зазначив, що відповідачка ОСОБА_1 , до складу сім'ї якої входить син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Мирноградської міської ради з 01.12.2016 як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Повторно звернувшись до управління 14.06.2018 за призначенням державної допомоги на наступний шестимісячний строк, відповідач серед інших документів, необхідних для призначення цього виду допомоги, надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу її сім'ї, в якій зазначила недостовірні відомості про доходи, отримані нею та членами її сім'ї, зокрема, не повідомила управління про отримання її сином ОСОБА_2 в період з квітня 2018 по червень 2018 заробітної плати на загальну суму 9194,50 грн., що було виявлено управлінням шляхом після отримання та перевірки відомостей Державної фіскальної служби України. З урахуванням інформації про отриману ОСОБА_2 заробітну плату управлінням здійснений перерахунок раніше призначеної відповідачу допомоги, розмір якої з 01.12.2018 по 26.03.2019 становив 1561 грн., а з 27.03.2019 по 31.05.2019 - 1061,91 грн. Зазначаючи на тому, що відповідачем свідомо приховано інформацію, яка впливає на розмір призначеної державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що потягло незаконне отримання нею 9776,60 грн. державної допомоги, позивач, посилаючись на норми Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, просить суд стягнути з неї на його користь вказану суму.

Сторони, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, до судового засідання не з'явилися. Від позивача на адресу суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи у відсутність його представника. Відповідач, завчасно отримавши пакет документів та ухвалу суду про відкриття провадження, відзиву на позовну заяву та клопотання про розгляд справи за участю сторін суду не надав.

Дослідивши надані суду докази, суд дійшов висновку про задоволення вимог, виходячи з такого.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 14.06.2018 звернулася до управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.7-8).

Згідно поданої декларації про доходи та майновий стан вказала, що дохід її сім'ї складають її пенсія, соціальна допомога, а також стипендія її сина - ОСОБА_2 . Інших видів доходів ні вона, ні члени її сім'ї не мають (а.с.9).

На підставі поданих документів рішенням управління відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.06.2018 по 30.06.2018 - в сумі 1223,44 грн., з 01.07.2018 по 30.11.2018 - в сумі 1371,12 грн. щомісячно (а.с.13).

03.12.2018 після спливу шестимісячного строку відповідач повторно звернулася до управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.14-15).

Згідно поданої відповідачем декларації про доходи та майновий стан відповідач вказала, що дохід її сім'ї складають її пенсія, соціальна допомога, а також стипендія її сина - ОСОБА_2 . Інші доходи відсутні (а.с.17).

На підставі поданих документів рішенням управління відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.12.2018 по 26.03.2019 - в сумі 2110,73 грн, а з 27.03.2019 по 31.05.2019 - в сумі 1610,73 грн щомісячно (а.с.21).

Згідно наданої ДФС України інформації, син відповідачки - ОСОБА_2 в період квітень - червень 2018 отримав дохід в сумі 9194,50 грн. що згідно коду 101 Довідника ознак доходу для податкового розрахунку форми 1 ДФ є заробітною платою, нарахованою (виплаченою) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (а.с.23.). Вказану інформацію відповідач не повідомила.

На підставі отриманої інформації з Державної фіскальної служби управлінням здійснено перерахунок раніше призначеної відповідачу допомоги і її розмір з 01.12.2018 по 26.03.2019 склав 1561 грн., а з 27.03.2019 року по 31.05.2019 року - 1061,91 грн.(а.с.24).

Сума надміру виплачених коштів державної допомоги за період з червня 2018 року по травень 2019 року згідно розрахунку позивача становить 11371,96 грн.

20.11.2019 відповідачем в добровільному порядку частково було погашено суму переплати в розмірі 1595,96 грн., залишок неповернутої державної допомоги, надміру сплаченої відповідачу, складає 9776,60 грн. (а.с.25).

З метою досудового врегулювання спору позивачем на адресу відповідача скеровано лист від 05.11.2019 року з повідомленням про необхідність повернення надміру виплачених коштів, однак станом на дату подання позову до суду сума заборгованості в розмірі 9776,60 грн. не повернута (а.с.26).

Відповідно до п.2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, в редакції, чинній на момент призначення), така допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400, для призначення вказаної допомоги представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення документи, передбачені Порядком, в тому числі декларацію про доходи та майно, з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ч.1 ст.6 вказаного Закону державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Частиною 5 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що в разі, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

У відповідності до п.27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів . Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Для підтвердження даних про доходи або його відсутність використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідач не повідомила позивача про те, що членом її сім'ї в період з квітня 2018 по червень 2018 отримано дохід у виді заробітної плати в сумі 9194,50 грн., що призвело до переплати бюджетних коштів, яка з урахуванням частково сплачених нею у добровільному порядку сум складає 9776,60 грн.

Статтею 1214 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. Добровільне часткове відшкодування відповідачем державної допомоги свідчить про її усвідомлення та погодження з тим, що у період з червня 2018 по травень 2019 нею було безпідставно отримано державна допомога в розмірі 11371,96 грн.

Приймаючи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що узгоджуються з вимогами Закону, тому з відповідача на його користь підлягають стягненню надміру виплачені кошти державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 9776,60 грн.

Судові витрати у справі відповідно до п.1 ч.2 ст.141ЦПК України підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.10, 12, 13, 141, 263, 265, 280-284, 288 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (податковий номер НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, ЄДРПОУ 25953304, місце розташування: м.Мирноград Донецької області, м-н «Молодіжний», буд.59, суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 9776 (дев'ять тисяч сімсот сімдесят шість) грн. 60 коп., а також судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя Л.І.Клепка