20 травня 2020 року Справа № 160/4285/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лозицька І.О., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень, -
10.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати протокол Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 15.08.2011 року №380, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 02.10.2013 року № 800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 11.11.2014 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 18.11.2015 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 19.11.2015 року №800554;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року, перерахувати з врахуванням цього стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Ухвалою суду від 15.05.2019 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) та заперечень на відповідь на відзив, а позивачу - відповіді на відзив.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року, перерахувати, з урахуванням цього, стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Вказане рішення суду набрало законної сили станом на 19.07.2019 року.
12.09.2019 року в адміністративній справі був виданий виконавчий лист.
Окремою ухвалою суду від 30.03.2020 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі № 160/4285/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині:
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.
15.05.2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/4285/19, в якому контролюючий орган зазначив, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року в адміністративній справі, яке набрало законної сили, було виконано шляхом проведення перерахунку пенсії позивача.
На підтвердження своїх тверджень Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало суду відомості ІКІС ПФУ: підсистема та виплати пенсії, рішення № 912050800554 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Таким чином, суд, враховуючи, що предметом спору в адміністративній справі була протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу, а такі дії вчинені на виконання окремої ухвали суду від 30.03.2020 року, та відповідні докази надані суду, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення, з огляду на наступне.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 р. № 1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання, зокрема, щодо встановлення факту виконання рішення суду вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту про виконання рішення суду.
Крім того, відповідно до ч. ч. 1 - 2 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями ст. 9 Конституції України та ст. 17, ч. 5 ст. 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Так, в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» Суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.
З огляду на викладене, а також, враховуючи встановлені судом обставини щодо виконання рішення суду та надані на підтвердження цього письмові докази, суд дійшов висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року, справа № 160/4285/19, є виконаним, та звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення підлягає прийняттю судом.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Лозицька