Справа 423/1062/20
15 травня 2020 року
Суддя Попаснянського районного суду Луганської області Архипенко А.В.,
розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Попаснянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, пенсіонера, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
17 квітня 2020 року відносно ОСОБА_1 складено адмінстративний протокол, згідно якого 17.04.2020 року о 11-45 годині, ОСОБА_1 , будучи особою, яку поміщено до місця обсервації за адресою: АДРЕСА_3 , самовільно покинув межі лікувального закладу - КНП «Попаснянська ЦРЛ», чим порушив вимоги статей 29, 31 та п.2-2, 2-3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та пп. 17 п.2 постанови КМУ від 11.03.2020 №211 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 08.04.2020 № 262), чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 44-3 КУпАП.
До складеного протоколу на підтвердження скоєння адміністративного правопорушення додано копії : паспорта правопорушника ОСОБА_1 , інформованої добровільної згоди особи на проведення обсервації та спостереження за станом здоров'я, діагностики та лікування, Протоколу № 13 від 15 квітня 2020 року Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій про затвердження Переліку місць обсервації (ізоляції) осіб, які здійснюють перетин державного кордону, Перелік місць обсервації (ізоляції) осіб на території Луганської області, повідомлення відділу прикордонної служби "Мілове" імені Віктора Банних Східного регіонального управління Луганський прикордонний загін Державної прикордонної служби України, журналу обліку осіб, які перебувають на обсервації у КНП "Попаснянська ЦРЛ", письмове пояснення лікаря ЦРЛ ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 у суді провину у вчиненні даного правопорушення визнав та надав письмові пояснення, що 16.04.2020 року перетнув державний кордон України з Російської Федерації, підписав інформовану добровільну згоду на проведення обсервації та спостереження за станом здоров'я, діагностики та лікування та був доставлений до Попаснянської ЦРЛ, але відділення лікарні, куди його помістили, не відповідало вимогам, які передбачені для обладнання місць обсервації відповідно до Тимчасових рекомендацій щодо облаштування спеціалізованих закладів, призначених для обсервації на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби ( COVID-19), тому він самовільно покинув Попаснянську ЦРЛ та виїхав до місця свого проживання с.Новокраснянска Кремінського р-ну Луганської області під контролем медичних працівників та працівників поліції, на даний час ніяким захворюванням не страждає .
При тім, ОСОБА_1 погодився з тим, що порушив норми Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та Постанову КМУ від 11.03.2020 №211 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 08.04.2020 № 262) та надав клопотання про звільнення його від адміністративної відповідальності за малозначністю діяння..
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Так, об'єктивною стороною адміністративного правопорушення за ст. 44-3 КУпАП є порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до ч.1, 4 ст.29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" (далі Закон №1645-III) карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 (в редакції, чинній 16.04.2020) відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, встановлено з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин.
Відповідно до ч. 1, 3-4 ст. 31 Закону №1645-III у разі встановлення карантину на час його дії та відповідно до потреби органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування утворюють на території карантину тимчасові заклади охорони здоров'я (спеціалізовані шпиталі), обсерватори. Тимчасові заклади охорони здоров'я (спеціалізовані шпиталі) утворюються за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування з метою додаткового забезпечення надання медичної допомоги населенню з можливістю використання приміщень і майна інших закладів і установ. Порядок облаштування та функціонування обсерваторів, тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів) встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Обсервації та самоізоляції підлягають особи, які підпадають під критерії, визначені в рішенні про встановлення карантину.
Пунктом 5 постанови КМУ №211 від 11.03.2020 встановлено, що обов'язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), які визначаються обласними, Київською міською державними адміністраціями, підлягають, зокрема, особи, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою). Обов'язкова госпіталізація таких осіб до обсерваторів (ізоляторів) проводиться у порядку, визначеному цією постановою.
Підпунктом 17 пункту 2 постанови КМУ №211 від 11.03.2020 заборонено до 24 квітня 2020 р. самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).
Враховуючи вищеззанаечні правові положення, суд зазначає.
Згідно повідомлення відділу прикордонної служби «Мілове» імені Віктора Банних Луганського прикордонного загону від 17.04.2020 ОСОБА_1 16.04.2020 о 15:52 год. перетнув державний кордон та підписав «Інформовану добровільну згоду особи на проведення обсервації та спостереження за станом здоров'я, діагностики та лікування» (а.с.16).
Отже, ОСОБА_1 є особою, яка підлягає обов'язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів).
Згодно Протоколу № 13 та копії Переліку затвердженого рішенням Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 15.04.2020 №13 - Попаснянська ЦРЛ визначена як місце обсервації в Луганській області.
Згідно Журналу обліку осіб, 16.04.2020 року ОСОБА_1 був поміщений до Попаснянської ЦРЛ та самовільно покинув Попаснянську ЦРЛ, що підтвердив головний лікар Попаснянської ЦРЛ ОСОБА_2 згідно його письмових пояснень в матеріалах даної справи.
Зазначеними доказами підтверджується наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, оскільки він порушив правила карантину людей, а саме пп.17 п.2 постанови КМУ №211 від 11.03.2020, самовільно залишивши місце обсервації.
Розглядаючи данну справу суд відповідно до ст.33 КУпАП - при призначенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до положень ст.22 КУпАП - при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Обставиною, що пом'якшують відповідальність правопорушника, згідно зі ст.34 КУпАП, суд вважає те, що ОСОБА_1 щиро визнав вину, до адміністративної відповідальності не притягувався.
Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, згідно зі ст.35 КУпАП, суд не вбачає.
При тім, приймаючи до уваги вищевказане, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника ОСОБА_1 , який до адміністративної відповідальності притягується вперше, а також, враховуючи обставини, що пом'якшують відповідальність правопорушника, в тому числі, враховуючи і відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, і одночасно, враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, і разом з тим, враховуючи відсутність негативних наслідків та будь-якої шкоди від вчиненого правопорушення ОСОБА_1 - суд вважає за можливе інкриміноване в провину правопорушника ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП, викладене в даній постанові - вважати малозначним, на підставі ст.22 КУпАП, і, відповідно, за можливе звільнити правопорушника ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої санкцією зазначеної статті, обмежившись усним зауваженням.
При цьому, суд вважає необхідним закрити дану справу, відповідно до положень ст.284 ч.2 КУпАП, яка передбачає закриття справи при оголошенні правопорушнику усного зауваження.
Керуючись ст ст.22, 34,35, ст.44-3, ст.284, ст.285, ст.289, ст.294 КУпАП,-
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП та оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП закрити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, в порядку, передбаченому ст.294 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.В.Архипенко