Справа №338/1529/19
18 травня 2020 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі : головуючого - судді Шишка О.А.,
присяжних Курташ Л.В.,
Зваричевської С.М.
з участю : секретаря Сіщук Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Богородчани справу за клопотанням ОСОБА_1 , заінтересована особа - Старобогородчанська сільська рада об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області, про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною,
ОСОБА_1 звернувся в суд із клопотанням про продовження строку дії рішення Богородчанського районного суду від 10.01.2018 року у справі № 338/334/17 про визнання недієздатною його тітки ОСОБА_2 .
Вимоги клопотання обґрунтовує тим, що тітка страждає психічним захворюванням, не може у повній мірі усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, у зв'язку з чим рішенням Богородчанського районного суду від 10.01.2018 року визнана недієздатною. Оскільки дворічний строк дії рішення суду закінчується, а тітка й надалі продовжує хворіти, то є необхідність у продовженні строку його дії.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вимоги заяви підтримав, просив продовжити строк дії рішення Богородчанського районного суду від 10.01.2018 року у справі № 338/334/17 про визнання недієздатною його тітки ОСОБА_2 , оскільки вона, як і раніше, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійної сторонньої допомоги.
Представник заінтересованої особи - Старобогородчанської сільської ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області, як орган опіки та піклування, в судове засідання не з'явився. В поданій заяві просить справу слухати у його відсутності, не заперечує щодо задоволення заяви.
Заслухавши заявника, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 встановлена друга група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК (а.с.6).
Рішенням Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 10 січня 2018 року у справі № 338/334/17, яке набрало законної сили 09.02.2018 року ОСОБА_2 визнана недієздатною, встановлено над нею опіку та призначено її опікуном ОСОБА_1 . Суд визначив, що це рішення діє два роки (а.с.2).
Згідно з висновком судово-психіатричної експертизи № 30/2020 від 13 лютого 2020 року ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом - параноїдною шизофренією, згідно з МКХ-10 F 20.0. Зазначене захворювання позбавляє її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Згідно з ч. ч. 6-9 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Суд зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому ст. 299 ЦПК України.
З огляду на те, що ч. 8 ст. 300 ЦПК України містить вимогу про необхідність підтвердження висновком судово-психіатричної експертизи обставин, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, суд призначив відповідну судово-психіатричну експертизу і не зміг розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України підставою для визнання фізичної особи недієздатною є хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок якого вона нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Оскільки висновком судово психіатричної експертизи діагноз ОСОБА_2 не змінився, в неї є хронічний стійкий психічний розлад, внаслідок якого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд приходить до переконання що є всі підстави для продовження строку дії рішення про визнання її недієздатною строком на два роки.
На підставі викладеного, ст.ст.39-41 ЦК України, керуючись ст.ст.299, 300 ЦПК України, суд,
Заяву задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 10 січня 2018 року у справі №338/334/17 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, строком на два роки.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органам опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення через суд першої інстанції.
Головуючий О. А. Шишко
Присяжні Л. В. Курташ
С. М. Зваричевська