308/3736/20
08.05.2020 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши адміністративні матеріали про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483, 472 МК України відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), мешканки АДРЕСА_1 ,
До Ужгородського міськрайонного суду після проведення додаткової перевірки надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483, 472 МК України відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Згідно протоколу про порушення митних правил №2988/30500/19 від 08.06.2019, 13.05.2019 року Закарпатською митницею ДФС отриманий лист відділу БКОЗ Управління СБ України в Закарпатській області від 11.05.19 № 58/14-1502-нт з інформацією щодо спроб незаконного переміщення товарів через митний кордон України та проведення спільних посилених заходів митного контролю під час ввезення на митну територію України товарів, що слідують у транспортному засобі р.н.з. НОМЕР_1 .
13.05.19 року в зону митного контролю митного посту «Тиса» Закарпатської митниці ДФС в напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний автомобіль марки «Мерседес Спрінтер» р.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_3 , що працює водієм в польському підприємстві «Лемберг».
Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме CMR № PSR0000005 від 11.05.19, інвойсу проформи №21 від 11.05.19, накладної CN-37 №21 від 11.05.19, митних декларацій CN 23 в кількості 83 шт. та посилкової картки СР-86 №21 від 11.05.19 на митну територію України переміщується міжнародні поштові відправлення в кількості 83 одиниці, загальною вагою брутто 699.70 кг. загальною вартістю 4185,00 Євро.
Відправником товару є італійське підприємство «POST SERVICE Group»( Senуuk Taras, Via Pietro Andrea Saccardo, 31, Milano), а одержувачем TOB «Глобекс Пост» (Львівська область, м. Стрий, вул. Гайдамацька, 4Д).
Враховуючи вищевказаний лист відділу БКОЗ Управління СБ України в Закарпатській області митницею на підставі п. 2 ст. 336 та ст. 338 МК України була застосована форма митного контрою - проведення повного митного огляду транспортних засобів та товарів, які ними переміщуються.
Під час здійснення митного огляду встановлено, що у транспортному засобі р.н.з. НОМЕР_1 переміщується 83 міжнародних поштових відправлення, що відповідає відомостям заявленим в ТСД. Разом з тим під час огляду вмісту МПВ встановлено, що в 56 посилках фактично наявний товар не відповідає опису та асортименту заявлених вкладень у митних деклараціях CN23.
Зокрема під час здійснення митного контролю міжнародного поштового відправлення посилки, яка слідує по митній декларації CN 23 №CV70058531 5ІТ від 11.05.19, що відправляється з АДРЕСА_1 , громадянкою ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 АДРЕСА_1 ) в Україну на адресу: ОСОБА_5 , АДРЕСА_2 виявлено не заявлені в митній декларації CN 23 №CV70058531 5ІТ товар, а саме заявлено кава - 2 шт., консерва - 1 шт., кондитерські вироби - 4 шт., шоколад - 2 шт., светр б/в - 1 шт., футболка б/в - 1 шт., кухонне приладдя - 3 шт., загальною вагою 19,72 кг брутто, загальною вартістю 57 Євро. Фактично виявлено спагеті з маркуванням «DelGrano Spaghetti Fini №3» - 2 уп. та «Conad Bavettine», вагою 500 гр. - 3 шт., макарони з маркуванням «Соmbino Farfalle №65», вагою 500 гр., країна виробництва - Італія - 2 шт., алкогольний напій - вино з маркуванням «Vesoletto Vino Bianco», упаковане в картон, об'ємом 1,5 л., вміст спирту - 11% - 2 шт., какао з маркуванням «Goody cao Bellarom», вагою 800 гр., - 2 шт., капучіно з маркуванням «Bellarom Cappuccino», вагою 200 гр. - 4 шт., рис з маркуванням «Curtiriso Arborio», вагою 1 кг. - 1 шт. цукор з маркуванням «Zucchero Maxi», вагою 1 кг - 1 шт., сіль морська з маркуванням «Auchan Sale Marino Grosso», вагою 1 кг. - 1 шт., сода « ОСОБА_6 », вагою 500 гр. - 1 шт., шоколад з маркуванням «fin Carre», вагою 200 гр. - 4 шт., шоколад з маркуванням «fin Carre», вагою 100 гр. - 6 шт., алкогольний напій - віскі з маркуванням «Old West Blended Whiskey», об'ємом 0,7 л, вміст спирту 40%, країна виробництва - Італія - 1 шт., родзинки з маркуванням «Belbake Sultanas», вагою 250 гр. - 2 шт., чай з маркуванням «Coal Camomila», вагою 33 гр. 20 пакетиків - 2 шт., чай з маркуванням «Lord Nelson English Breakfast», чорний, вагою 50x1,75 гр. - 1 шт., чай з маркуванням «Greenfield», 25 пакетиків, вагою 37,5 гр. - 1 шт., фіточай з маркуванням «Fito Артишок печінково-нирковий» - 1 шт., чистотіл трава з маркуванням «Чистотела трава» - 1 шт., томатний сік з маркуванням «Solo Pomadoro Mutti», в скляній пляшці, об'ємом 700 мл. - 1 шт.
Враховуючи вищенаведене, з метою правильної кваліфікації порушення митних правил та отримання цінової інформації щодо виявлених не задекларованих товарів та визначення їх приналежності до нових чи таких, що були у використанні, як це зазначено у деяких митних деклараціях CN23, митницею на підставі ст. 327 МК України до митного контролю був залучений експерт-оцінювач.
Згідно експертного висновку №355-05-19 від 07.06.19 загальна вартість незаявленого товару, що переміщується на митну територію України у вищевказаному міжнародному поштовому відправленні за межами митної території України становить 41,30 Євро, що станом на 13.05.19 згідно курсу НБУ складає 1215,43 грн.
Таким чином, відправником міжнародного поштового відправлення громадянкою ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ) вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України в міжнародному поштовому відправленні - посилці товарів з приховуванням від митного контролю шляхом поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх кількості та його митної вартості, а також незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей в митній декларації CN 23 № CV70058531 5IT від 11.05.19 (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ) в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
ОСОБА_8 ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ) - адвокат Семенчук Ю.М. в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні просив притягнути гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ) до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України згідно діючого законодавства.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, доходжу наступних висновків.
Згідно ч.1 ст. 483 МК України, відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до ст. 487 МК України визначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.
Відповідно до виписаних у ст.ст.488,490,494-495МК України положень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого МК України, і є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил.
Так, згідно дост.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інше.
Стаття 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інше.
Згідно ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до абз. 1 п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Згідно абз. 2, 4 п. 6 вказаної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються не відповідають дійсності, а підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються.
Відповідно до ст. 327 Митного кодексу України у разі потреби для участі у здійсненні митного контролю можуть залучатися спеціалісти та експерти.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.05.19 року в зону митного контролю митного посту «Тиса» Закарпатської митниці ДФС в напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний автомобіль марки «Мерседес Спрінтер» р.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_3 , що працює водієм в польському підприємстві «Лемберг».
Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме CMR № PSR0000005 від 11.05.19, інвойсу проформи №21 від 11.05.19, накладної CN-37 №21 від 11.05.19, митних декларацій CN 23 в кількості 83 шт. та посилкової картки СР-86 №21 від 11.05.19 на митну територію України переміщується міжнародні поштові відправлення в кількості 83 одиниці, загальною вагою брутто 699.70 кг. загальною вартістю 4185,00 Євро.
Відправником товару є італійське підприємство «POST SERVICE Group»( Senуuk Taras, Via Pietro Andrea Saccardo, 31, Milano), а одержувачем TOB «Глобекс Пост» (Львівська область, м. Стрий, вул. Гайдамацька, 4Д).
Враховуючи вищевказаний лист відділу БКОЗ Управління СБ України в Закарпатській області митницею на підставі п. 2 ст. 336 та ст. 338 МК України була застосована форма митного контрою - проведення повного митного огляду транспортних засобів та товарів, які ними переміщуються.
Під час здійснення митного огляду встановлено, що у транспортному засобі р.н.з. НОМЕР_1 переміщується 83 міжнародних поштових відправлення, що відповідає відомостям заявленим в ТСД. Разом з тим під час огляду вмісту МПВ встановлено, що в 56 посилках фактично наявний товар не відповідає опису та асортименту заявлених вкладень у митних деклараціях CN23.
Зокрема під час здійснення митного контролю міжнародного поштового відправлення посилки, яка слідує по митній декларації CN 23 №CV70058531 5ІТ від 11.05.19, що відправляється з АДРЕСА_1 , громадянкою ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 АДРЕСА_1 ) в Україну на адресу: ОСОБА_5 , АДРЕСА_2 виявлено не заявлені в митній декларації CN 23 №CV70058531 5ІТ товар, а саме заявлено кава - 2 шт., консерва - 1 шт., кондитерські вироби - 4 шт., шоколад - 2 шт., светр б/в - 1 шт., футболка б/в - 1 шт., кухонне приладдя - 3 шт., загальною вагою 19,72 кг брутто, загальною вартістю 57 Євро. Фактично виявлено спагеті з маркуванням «DelGrano Spaghetti Fini №3» - 2 уп. та «Conad Bavettine», вагою 500 гр. - 3 шт., макарони з маркуванням «Соmbino Farfalle №65», вагою 500 гр., країна виробництва - Італія - 2 шт., алкогольний напій - вино з маркуванням «Vesoletto Vino Bianco», упаковане в картон, об'ємом 1,5 л., вміст спирту - 11% - 2 шт., какао з маркуванням «Goody cao Bellarom», вагою 800 гр., - 2 шт., капучіно з маркуванням «Bellarom Cappuccino», вагою 200 гр. - 4 шт., рис з маркуванням «Curtiriso Arborio», вагою 1 кг. - 1 шт. цукор з маркуванням «Zucchero Maxi», вагою 1 кг - 1 шт., сіль морська з маркуванням «Auchan Sale Marino Grosso», вагою 1 кг. - 1 шт., сода « ОСОБА_6 », вагою 500 гр. - 1 шт., шоколад з маркуванням «fin Carre», вагою 200 гр. - 4 шт., шоколад з маркуванням «fin Carre», вагою 100 гр. - 6 шт., алкогольний напій - віскі з маркуванням «Old West Blended Whiskey», об'ємом 0,7 л, вміст спирту 40%, країна виробництва - Італія - 1 шт., родзинки з маркуванням «Belbake Sultanas», вагою 250 гр. - 2 шт., чай з маркуванням «Coal Camomila», вагою 33 гр. 20 пакетиків - 2 шт., чай з маркуванням «Lord Nelson English Breakfast», чорний, вагою 50x1,75 гр. - 1 шт., чай з маркуванням «Greenfield», 25 пакетиків, вагою 37,5 гр. - 1 шт., фіточай з маркуванням «Fito Артишок печінково-нирковий» - 1 шт., чистотіл трава з маркуванням «Чистотела трава» - 1 шт., томатний сік з маркуванням «Solo Pomadoro Mutti», в скляній пляшці, об'ємом 700 мл. - 1 шт.
Враховуючи вищенаведене, з метою правильної кваліфікації порушення митних правил та отримання цінової інформації щодо виявлених не задекларованих товарів та визначення їх приналежності до нових чи таких, що були у використанні, як це зазначено у деяких митних деклараціях CN23, митницею на підставі ст. 327 МК України до митного контролю був залучений експерт-оцінювач.
Згідно експертного висновку №355-05-19 від 07.06.19 загальна вартість незаявленого товару, що переміщується на митну територію України у вищевказаному міжнародному поштовому відправленні за межами митної території України становить 41,30 Євро, що станом на 13.05.19 згідно курсу НБУ складає 1215,43 грн.
Згідно з ч. 1ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду від 06.11.2019 матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ) за ч.1 ст. 483, 472 Митного кодексу України направлялись до Закарпатської митниці ДФС України для проведення додаткової перевірки та належного дооформлення.
З матеріалів справи та проведеної митним органом перевірки вбачається, що прокуратурою Закарпатської області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190 та ч. 1 ст. 358 КК України та присвоєно номер 42020070000000101.
Під час досудового розслідування підлягає встановленню винна у вчиненні злочину особа, з'ясуванню розмір шкоди завданої злочинними діями, а також вжиттю заходи до її відшкодування. У подальшому при прийнятті рішення органу досудового розслідування необхідно врахувати й положення ст. 62 Конституції України про те, що особа не може бути двічі притягнута до одного й того ж виду юридичної відповідальності за одне й те ж правопорушення.
Відповідно до ст. 358 КК України діяння поєднані з підробленням офіційного документа, який надає права та звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; з використанням завідомо підроблених документів, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену, відповідно ч.ч. 1, 4, 3 цієї норми права.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Під час досудового розслідування підлягає встановленню винна у вчиненні злочину особа, з'ясуванню розмір шкоди завданої злочинними діями, а також вжиттю заходи до її відшкодування. У подальшому при прийнятті рішення органу досудового розслідування необхідно врахувати й положення ст. 62 Конституції України про те, що особа не може бути двічі притягнута до одного й того ж виду юридичної відповідальності за одне й те ж правопорушення.
Відповідно до ст. 358 КК України діяння поєднані з підробленням офіційного документа, який надає права та звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; з використанням завідомо підроблених документів, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену, відповідно ч.ч. 1, 4, 3 цієї норми права.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Оскільки, відомості, що містяться в матеріалах справи про порушення митних правил дають суду прийти до висновку, що в діянні невстановленої особи, щодо переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підставу для переміщення товарів, підроблених документів, що містить неправдиві відомості щодо вартості товару, які, відповідно до здобутих даних, обґрунтовано викликають сумнів у їх достовірності, а отже містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.358 КК України, то суд приходить до висновку про направлення матеріалів справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 ) до органу досудового розслідування.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження. Оскільки, товари вилучені згідно протоколу про порушення митних правил, можуть бути предметом кримінального правопорушення передбаченого ст. 358 КК України та мають ознаки речових доказів, такі слід направити разом з матеріалами органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 3 ст. 467 МК України у разі закриття кримінального провадження, але за наявності у діях правопорушника ознак порушення митних правил, адміністративні стягнення за порушення митних правил можуть бути накладені не пізніше ніж через три місяці із дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, але не пізніше ніж через два роки із дня вчинення правопорушення.
Керуючись ст. 253, 256, 278, 294 КУпАП, ст.ст. 467, 487, 494, 529 МК України, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за протоколом про порушення митних правил №2988/30500/19 від 08.06.2019, складеного відносно громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за ч.1 ст. 483 МК України - закрити у зв'язку з передачею матеріалів органу досудового розслідування.
Матеріали справи про порушення митних правил порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483, 472 МК України відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), мешканки АДРЕСА_1 , направити до прокуратури Закарпатської області як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її проголошення
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош