Ухвала від 19.05.2020 по справі 460/2935/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 травня 2020 року м. РівнеСправа №460/2935/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непризначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку; зобов'язати відповідача призначити і виплачувати позивачу з 26.08.2019 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю, та станом на 01.01.1993 прожила в цій зоні не менше чотирьох років.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Разом з тим, від позивача надійшло клопотання, у якому просить розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження, а також викликати у судове засідання та допитати свідків.

Клопотання обґрунтоване тим, що з урахуванням характеру спірних правовідносин, обсягу та характеру доказів у справі, зокрема, враховуючи необхідність виклику та допиту свідків для обґрунтування заявлених вимог та підтвердження обставин справи, зокрема, проживання в зоні посиленого радіологічного контролю (в місті Кузнецовськ, нині - місто Вараш), справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.

При вирішенні заявленого клопотання, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:

1) значення справи для сторін;

2) обраний позивачем спосіб захисту;

3) категорію та складність справи;

4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;

5) кількість сторін та інших учасників справи;

6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;

7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

При цьому, пунктом 2 частини першої статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, за змістом положень статей 12, 257, 263 КАС України дана адміністративна справа є справою незначної складності та підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), про що судом було зазначено в ухвалі від 22.04.2020.

Крім того, пунктом 1 частини шостої статті 262 КАС України визначено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.

Щодо клопотання позивача в частині виклику та допиту свідків для обґрунтування заявлених вимог та підтвердження обставин справи, зокрема, проживання в зоні посиленого радіологічного контролю (в місті Кузнецовськ, нині - місто Вараш), суд зазначає таке.

Предметом спору є рішення (дії, бездіяльність) суб'єкта владних повноважень - органу Пенсійного фонду, щодо непризначення позивачу пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Тобто предметом судового розгляду є підтвердження наявності у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст.73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст.73 КАС України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч.1 ст.76 КАС України).

За положеннями статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право особи на призначення пенсії із заниженням пенсійного віку пов'язано із фактом постійного проживання або роботи на відповідній забрудненій території.

Відтак, для підтвердження наявності у позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до вказаної норми предметом доказування є обставини щодо її роботи або проживання на території радіоактивного забруднення та наявності у неї статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Крім того, згідно з пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Таким чином, діючим законодавством України чітко визначено, що обставини щодо проживання (роботи) особи на територіях радіоактивного забруднення мають бути підтверджені довідкою про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, виданою органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, достатнім, допустимим та належним доказом проживання (роботи) позивача в зоні посиленого радіологічного контролю (в місті Кузнецовськ, нині - місто Вараш) є довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цій території, видана органом місцевого самоврядування, а не показання свідків про таке проживання.

З огляду на викладене, заявлене клопотання задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241, 256, 294, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про проведення розгляду справи за правилами загального позовного провадження та про допит свідків.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Дорошенко Н.О.