Справа№938/84/20
Провадження № 3/938/55/20
14 травня 2020 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Верховинського ВП Косівського ВП Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, начальника філії Косівський райавтодор, - за ч.4 ст. 140 КпАП України,-
18.02.2020 від Верховинського ВП Косівського ВП Головного управління поліції в Івано-Франківській області до Верховинського районного суду Івано-Франківської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 140 КпАП України.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 234766 від 16.02.2020, ОСОБА_1 16.02.2020 о 15 год 10 хв в с. Верхній Ясенів, Верховинського району, Івано-Франківської області на автодорозі Р62 "Криворівня-Чернівці", будучи посадовою особою відповідальною за експлуатаційний стан, не вжив своєчасних заходів по обробці протиожеледними матеріалами проїзної частини, на якій мається ожеледиця, чим порушив Правила, норми та стандарти утримання автодоріг п.3.1.16 ДСТУ 3587-97, що стало супутньою причиною ДТП за участю автомобілів марки "Опель комбо", номерний знак НОМЕР_1 та "Ауді А8", номерний знак НОМЕР_2 . Таким чином вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.140 КпАП України.
Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 140 КпАП України, не визнав та пояснив, що він являється начальником філії Косівський райавтодор, яка не здійснювала обслуговування ділянки автодороги на якій сталася ДТП 16.02.2020, наномість обслуговуванням такої на час вчинення ДТП займалося ТзОВ ДБК Автодор.
Адвокат Давчук А.Ю. заявила клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КпАп України.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвоката, провадження у справі слід закрити з наступних підстав.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій у ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовій позиції Європейського суду з прав людини, який у своєму рішенні «Маліге проти Франції» від 23.09.1998 року визнав кримінально-правовий зміст адміністративного правопорушення, за яке передбачена санкція у виді позбавлення права керування транспортним засобом, що вимагає додержання процедурних гарантій, визначених Конвенцією і викладених у Рекомендації No R (91), зокрема: забезпечення права особи на захист, в тому числі: знати про можливість застосування адміністративної санкції та про факти, які ставляться їй у провину; мати достатньо часу для підготовки свого захисту; отримати інформацію про характер доказів, зібраних проти неї; обовязок адміністративного органу нести тягар доказування є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обовязку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Згідно із ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, а тому суд не може виконувати одночасно функцію дізнання, обвинувачення і правосуддя.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, потерпілих, а також іншими документами.
За змістом ст.ст.279, 280 КпАП України, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 140 КпАП України передбачена відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно ч. 4 ст. 140 КпАП України суб'єктом даного правопорушення є зокрема посадова особа, відповідальна за дотримання, зокрема, норм і стандартів при утриманні шляхів (доріг).
Як вбачається з акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 16.02.2020 під час обстеження ділянки автодороги Р62 Криворівня-Чернівці в с.Верхній Ясенів встановлено, що забезпечення експлуатаційного стану ділянки дороги (вулиці) покладено на ТзОВ ДБК "Автодор", керівником якого являється ОСОБА_1 .
В той же час, з довідки ТзОВ "ДБК Автодор" від 08.05.2020 №0805/20 вбачається, що ОСОБА_1 працює на посаді начальника дільниці Філії "Косівський райавтодор" за сумісництвом з 17.02.2020 згідно наказу №2/20 ОСОБА_2 та на нього не покладено обов'язків щодо відповідальності за дотримання правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць на дорозі державного значення на ділянці автодороги Р-62 Криворівня-Чернівці.
Також, з відповіді Філії "Косівський райавтодор" ДП "Івано-Франківський облавтодор" №46 від 08.05.2020 автомобільна дорога державного значення Р-62 Криворівня-Чернівці км 0+000-км 13+898 км 33+694 - км 41+694 у зимовий період з листопада 2019 по квітень 2020 в обслуговуванні філії не знаходилася.
Таким чином, з матеріалів справи не вбачається і зібраними у ній доказами не підтверджується, що ОСОБА_1 являється посадовою особою, відповідальною за експлуатаційний стан автодороги Р-62 Криворівня-Чернівці, де 16.02.2020 мала місце ДТП, та являється суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КпАП України.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст.247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, слід прийти до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений за ч.4 ст.140 КпАП України, у зв'язку з чим провадження у справі слід закрити.
Керуючись ч. 4 ст. 140, ст. 247, ст. 266, ст. ст. 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду області шляхом подачі апеляції через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: Бучинський А.Б.