Рішення від 18.05.2020 по справі 1540/4762/18

Справа № 1540/4762/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію з 23.03.2018 року, включивши в розрахунок пенсії окрім: окладу за посадою, військове (спеціальне звання), відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 року, врахувати всі суми виплат, з яких було фактично нарахована та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування: щомісячні додаткові види грошового забезпечення, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для ВСПП та щомісячну додаткову грошову винагороду в/с, та виплачувати щомісячно в подальшому.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 14 грудня 2005 року по 17 лютий місяць 2014 року він проходив військову службу в Одеському загоні морської охорони (Військовій частині 1485) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України. 17 лютого 2014 р. позивача було звільнено зі служби за станом здоров'я за ініціативи командування. За результатами проходження медичного огляду в Обласній медико-соціальній комісії №2 при Міністерстві охорони здоров'я України, позивачу було встановлено третю, а через два роки другу групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходження військової служби.

Позивач вказав, що Одеським загоном морської охорони (Військовою частиною НОМЕР_1 ) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України було оформлено новий грошовий атестат, виданий на підставі постанови Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 року по справі №815/6422/15. На підставі вищевказаного рішення суду було внесено зміни в додаток до грошового атестату №64 позивача, а саме: щомісячну грошову винагороду в/с. На підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 р. по справі №522/12905/16-а та наданої Адміністрацією державної прикордонної служби України довідки про додаткові види грошового забезпечення, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області 20.05.2016 р., з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди було проведено перерахунок пенсії позивача.

Позивач зазначив, що із набранням чинності 21.02.2018 р. постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб», йому було знову проведено перерахунок пенсії. Відповідач вже не брав до уваги при перерахунку пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та щомісячну додаткову грошову винагороду, з яких на протязі служби позивач сплачував збір на обов'язкове пенсійне страхування, і право на врахування в заробіток (у дохід) для обчислення пенсії було відновлено на підставі постанови Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 р. по справі №815/6422/15 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 р. по справі №522/12905/16-а.

Позивач вказав, що прийняттям постанови КМУ №103 звужується обсяг його прав на гідне пенсійне забезпечення, яке у нього виникло 15.12.2014 р. на підставі ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та було часткового поновлення на підставі рішень судів.

Позивач вважав, що Кабінет Міністрів України не має права скасовувати будь-які види грошового забезпечення, обмежувати розміри, встановлювати відтермінування на декілька років виплат пенсій, тощо.

Ухвалою від 24 вересня 2018 року прийнято до розгляду вказану справу та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, з призначенням першого судового засідання для розгляду справи по суті на 24 жовтня 2018 року о 10:00 год.

Ухвалою від 24.09.2018 року у відповідача витребувано матеріали пенсійної справи позивача.

Ухвалою від 19.11.2018 року провадження в адміністративній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №826/3783/18, що розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.

Ухвалою від 02.08.2019 року поновлено провадження у справі у зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням у справі №826/3783/18.

Ухвалою від 02.08.2019 року провадження в адміністративній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (№Пз/9901/1/19).

У судове засідання, призначене на 15 травня 2020 року о 12:00 год., сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

31.07.2019 року позивач подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

15.05.2020 року через канцелярію суду представник відповідача подав клопотання про розгляд справи без участі представника.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

Ухвалою від 15.05.2020 року поновлено провадження у справі у зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням у справі №240/6263/18.

09.10.2018 року через канцелярію суду відповідач подав відзив на позов, відповідно до якого позовні вимоги не визнає та вважає їх необґрунтованими. У відзиві відповідач зазначив, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017 р., усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 р. прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.

Відповідач вказав, що з метою виконання Постанови №704 та положень ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 р. прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідач зазначив, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Адміністрацією державної прикордонної служби України Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області передана довідка від 16.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018 р.

На виконання вищезазначеної Постанови №103 Головним управлінням 23.03.2018 р. проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 2730 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у сумі 600 грн. та надбавки за вислугу років у сумі 1498,50 грн.

Відповідач вказав, що постановою КМУ №103 визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Оскільки постановою КМУ №103 та Порядком №45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, то, на думку відповідача, позовна вимога позивача про їх врахування при перерахунку пенсії є безпідставною.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом другої групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням військової служби, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 від 20.12.2017 р. (а.с. 12).

Позивача було звільнено в запас Збройних Сил України наказом командира 1 загону морської охорони від 19.12.2013 року №287-ос, за статтею 26 частиною 6 пунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

У 2015 році ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеського загону морської охорони (військової частини НОМЕР_1 ) про зобов'язання Одеський загін морської охорони (військову частину НОМЕР_1 ) надати новий грошовий атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення, в тому числі додаткової щомісячної грошової винагороди, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 року по справі №815/6422/15 зобов'язано Одеський загін морської охорони (Військова частина 1485) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України внести зміни в додаток до грошового атестату №64 від 22 січня 2015 року про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії старшому матросу ОСОБА_1 , включивши суму додаткової щомісячної грошової винагороди за останні 24 місяця, які передували звільненню ОСОБА_1 з військової служби та направити змінений додаток на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. В іншій частині позову відмовлено (а.с. 13-15). Дане судове рішення набрало законної сили 08.04.2016 року, що підтверджується відомостями з ЄДРСР (рішення № 56393049).

Крім того, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 р. по справі № 522/12905/16-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 20 травня 2016 року, врахувавши грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям. Дана постанова набрала законної сили 13.12.2016 року, що підтверджується відомостями з ЄДРСР (рішення № 63503832).

На підставі вказаних судових рішень та наданої Адміністрацією державної прикордонної служби України 01.03.2017 року довідки про додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області з 20.05.2016 року було проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача (а.с.24, 30).

Так, відповідно до перерахунку пенсії від 01.06.2017 року, до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу враховано: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 35%; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення на 24 місяці, у т.ч.: надбавка за стаж, цифрові роботи понад 5 років - 10%; надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф. 1 - 20%; надбавка за особливо важливі завдання - 90%; надбавка за особливо важливі завдання 90%; ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів - 15%; премії в розмірі 90% від посадового окладу (а.с. 30).

Як вбачається з перерахунку пенсії від 23.03.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року згідно з постановою КМУ №704 та постановою КМУ №103. До складу грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45% (а.с. 52).

Перерахунок пенсії 23.03.2018 року проведений на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України від 16.03.2018 року №11/9164 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 (а.с. 66).

Згідно з вказаною довідкою, відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103, визначено розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними станом на 01.03.2018 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 04.05.2018 року за вих. №1114/С-11 на звернення позивача щодо перерахунку пенсії повідомило, що на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 р. та наданої Адміністрацією державної прикордонної служби України довідки про додаткові види грошового забезпечення, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 20.05.2016 р. з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". У листі вказано, що зазначений перерахунок позивачу проведено 23.03.2018 р. на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 р. Доплата за період з 01.01.2018 р. по 31.03.2018 р. у сумі 344,04 грн. перерахована на рахунок позивача по додатковій відомості 26.03.2018 р. Розмір пенсії з 01.04.2018 р. становив 4234,42 грн. (а.с. 18).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).

Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 року по справі №815/6422/15 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 року по справі № 522/12905/16-а, оскільки судові рішення у вказаних справах відповідачем виконані та у червні 2017 року проведено відповідний перерахунок, а спір у даній справі пов'язаний з іншим перерахунком пенсії, проведеним на підставі постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103.

Стосовно доводів позивача, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові №103, суперечить меті та спрямованості Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 22 Конституції України, а також погіршує становище позивача, суд зазначає наступне.

Так, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок №45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює перерахунок пенсії позивачу на підставі довідок, що надійшли від Адміністрації державної прикордонної служби України, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

Вищезазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13 березня 2019 року по зразковій справі №240/6263/18, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року.

Дана адміністративна справа №1540/4762/18 є типовою, оскільки відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №240/6263/18, а саме:

1) позивач: особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

2) відповідач: територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору: бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

У зв'язку з викладеним, враховуючи відповідно до ч.3 ст.291 КАС України правові висновки Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №103 від 21.02.2018).

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246, 291, п.3 розділу VI, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію з 23.03.2018 року, включивши в розрахунок пенсії окрім: окладу за посадою, військове (спеціальне звання), відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 року, врахувати всі суми виплат, з яких було фактично нарахована та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування: щомісячні додаткові види грошового забезпечення, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для ВСПП та щомісячну додаткову грошову винагороду в/с, та виплачувати щомісячно в подальшому - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк тридцять днів з дня складення повного судового рішення, але не менше ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.В. Андрухів

.