18 травня 2020 року № 320/5519/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зменшеному розмірі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2019 та встановити її в розмірі 17514,19 грн. та виплачувати її в подальшому з урахуванням надбавок, підвищень, індексації відповідно до законодавства.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив про те, що він є пенсіонером за віком та відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018 у справі №810/946/18отримував з 01.01.2018 пенсію у розмірі 13354,81 грн.
Позивач зазначив, що у березні 2019 року відповідачем було здійснено перерахунок його пенсії та встановлено у розмірі 14970,00 грн., однак після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії розмір пенсії ОСОБА_1 у квітні 2019 року було визначено у розмірі 13970,13 грн.
Позивач не погоджується з таким розміром пенсії та вважає, що відповідач при обчисленні розміру його пенсії мав застосовувати формулу, наведену у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018 у справі №810/946/18, за якою пенсія має дорівнювати 17514,19 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що у березні 2019 року ОСОБА_1 було виплачено пенсію помилково у завищеному розмірі - 14970,00 грн. Дана помилка виникла внаслідок проведення індексації пенсії автоматичним способом та полягала в тому, що під час розрахунку пенсії була застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1,35, у той час як згідно вимог чинного законодавства мала бути застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1.
Відповідач повідомив, що після виявлення відповідної помилки позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019 з урахуванням лише стажу та визначено її у розмірі 13970,13 грн., що відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Славутицьким МВ ГУ МВС України в Київській області, 30.11.1998 (т.1, а.с.27-30).
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач є пенсіонером за віком.
Судом встановлено, що13.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії (т.2, а.с.50).
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 29.03.2019 №1174/01 (т.2. а.с.63)повідомило позивачу, що у березні 2019 року ОСОБА_1 було виплачено пенсію в помилково завищеному розмірі. Дана помилка виникла в результаті проведення індексації пенсії автоматичним способом та полягала в тому, що для розрахунку пенсії позивача була застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1,35, у той час як згідно п.6 Порядку проведення даного перерахунку, затвердженого постановою КМУ №124 від 20.02.2019, мала бути застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1.
У зв'язку з цим, пенсійну справу та особовий рахунок було приведено у відповідність. Також було проведено перерахунок пенсії позивача згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви. Пенсію перераховано з 01.03.2019 з урахуванням лише стажу. Стаж зараховано по 31.03.2019. Індивідуальний коефіцієнт страху вираховувався згідно наступної формули: в перерахунку на місяці: (39+16)х12+11=671 місяців; 674:12:100= 0,55917.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати визначений за період з 01.07.1995 по 31.07.2016 складає 4,11159.
Таким чином, з 01.03.2019 основний розмір пенсії позивача становить: 0,55917х4,11159х3764,40 (середня заробітна плата по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки) х1,17=10125,94 грн.
Доплата за понаднормативний стаж - 214,80 грн. (за 20 років);
Підвищення як інваліду війни 2 групи - 598,80 грн.
Збільшення згідно постанови КМУ №1381 від 28.12.2011 - 2531,49 грн.
Щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни - 50,00 грн.
Пенсія за особливі заслуги перед Україною - 449,10 грн.
Загальний розмірі призначеної пенсії з 01.03.2019 становить 13970,13 грн.
У вказаному листі зазначено, що наразі сума надміру виплаченої позивачу у березні 2019 року пенсії становить 999,87 грн.
Не погоджуючись з правомірністю нарахування з березня 2019 року пенсії у розмірі 13970,13 грн., позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі -Закон №1058) коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до статті 25 Закону №1058 (в редакції, яка була чинна до 30.09.2017) коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс = См х Вс / 100% х 12, де
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс- визначенавідповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Законом України №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» були внесені зміни до Закону №1058, у тому числі до абзацу 5 частини першої статті 25 Закону №1058, який було викладено в такій редакції: «За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%».
Цим Законом Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 був доповнений, зокрема, пунктами 4-3 та 4-4 такого змісту:
« 4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень».
« 4-4. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року».
Позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону №1058 до набрання чинності Законом №2148, у зв'язку з чим вона підлягала перерахунку з 01.10.2017 з урахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058 та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, Законом №2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
Суд звертає увагу, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 01.10.2017 було здійснено перерахунок пенсії відповідно до пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
Відповідно до розрахунку пенсії позивача з 01.10.2017, розмір його пенсії становив 10740,00 грн. (т.2, а.с.33).
Правомірність здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% встановлена Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 19.12.2018 у справі №810/946/18.
Так, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018 у справі №810/946/18 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у раніше призначеному розмірі - 13354, 81 грн. з 01.01.2018 (т.1, а.с.39-44).
Відповідно до довідки про доходи № 1379193949373392 , наданої позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, розмір виплаченої позивачу пенсії за період з січня 2018 року по березень 2019 року є таким: з січня по листопад 2018 року - 13354,81 грн. щомісячно; з грудня 2018 року по лютий 2019 року - 13386,31 грн. щомісячно; березень 2019 року - 14970,00 грн. (т.1, а.с.32).
Як зазначено вище, у березні 2019 позивачу було здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та визначено її у розмірі 13970,13 грн.
Відповідно до статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Відповідно до пункту 5 вказаної постанови Пенсійному фонду України забезпечити: перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року; виплату одноразової доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.
Згідно з пунктом 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Порядку визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Відповідно до пункту 6 Порядку під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 з 01.03.2019 підлягають перерахунку пенсії за віком, за вислугу років, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, розмір яких обчислено відповідно до статті 27 Закону №1058, які було розраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, що становить 3764,40 грн.
Так, розрахунок розміру заробітної плати для обчислення пенсії визначається наступним чином: 3764,40 грн. (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії за матеріалами електронної пенсійної справи, станом на 01.10.2017 року) х 1,17 (коефіцієнт збільшення) = 4404,35 грн.
Крім того, перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням величина оцінки одного року страхового стажу, яка відповідно до статті 25 Закону №1058 становить 1, а не 1,35 як вказує позивач.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Як вбачається з інформації з ІКІС ПФУ: Призначення та виплата пенсії, страховий стаж позивача станом на 31.01.2019 становить 39 років, 11 місяців та 11 днів та додаткові роки за списком 1 - 16 років.
Отже, відповідно до статті 27 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу позивача становить: 0,55917 (індивідуальний коефіцієнт стажу (39+16)х12+11=671 місяців; 671/12/100) х 1 (величина оцінки одного року страхового стажу).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати визначений за період з 01.07.1995 по 31.07.2016 -4,11159;
Розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 4404,35 грн.(3764,40 (середня заробітна плата по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки) х 1,17).
Таким чином, розмір основної пенсії після перерахунку відповідно до постанови №124 становить 10125,94 грн. (0,55917 х 4,11159х4404,35 грн.).
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивачу додатково до пенсії донарахована доплата за понаднормативний стаж - 214,80 грн. (за 20 років); підвищення як інваліду війни 2 групи у розмірі 598,80 грн.; збільшення згідно постанови КМУ №1381 від 28.12.2011 у розмірі 2531,49 грн.; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни - 50,00 грн; пенсія за особливі заслуги перед Україною - 449,10 грн.
Таким чином загальний розмір пенсії, який підлягає до сплати позивачу після перерахунку з 01.03.2019 становить: 13970,13 грн. (10125,94 грн. +214,80 грн.+ 598,80 грн.+ 2531,49 грн.+ 50,00 грн.+ 449,10 грн.).
Отже, матеріали справи свідчать про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області правомірно здійснило перерахунок пенсії позивача та визначило її у розмірі 13970,13 грн.
При цьому, суд звертає увагу на те, що розмір пенсії позивача після перерахунку на підставі постанови КМУ №124 є більшим, ніж розмір пенсії присуджений позивачу до сплати з 01.01.2018 на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018 у справі №810/946/18.
Відповідно до частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності висновків щодо протиправного зменшення відповідачем розміру пенсії позивача, у той час як матеріали справи свідчать про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.03.2019 відповідно до норм чинного законодавства.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 250 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позову повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Дудін С.О.