Справа № 571/593/20
Провадження № 1-кс/571/82/2020
14 травня 2020 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Рокитнівського ВП Сарненського ВП Головного управління Національної поліції в Рівненській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12020180190000287,
14 травня 2020 року до Рокитнівського районного суду Рівненської області надійшло клопотання слідчого СВ Рокитнівського ВП Сарненського ВП Головного управління Національної поліції в Рівненській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 (далі слідчий), погоджене з прокурором Рокитнівського відділу Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про накладення арешту на тимчасово вилучене під час огляду місця події від 13.05.2020 року майно, а саме на мотопомпу кустарного виробництва на основі двигуна марки «MERCEDES-BENZ» із № НОМЕР_1 , заборонивши користуватися та розпоряджатися даним майном.
В обгрунтування клопотання слідчий вказує, що 13.05.2020 року близько 07 год. в лісовому масиві поблизу с. Томашгород в урочищі «Біла Гора» в кв.7 Сехівського лісництва було виявлено невідомих осіб, які за допомогою мотопомпи кустарного виробництва та інших знарядь незаконного видобутку, незаконно видобували бурштин-сирець. Дану мотопомпу кустарного виробництва вилучено до Рокитнівського ВП.
13.05.2020 відомості про кримінальне правопорушення за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі ЄРДР) під №12020180190000287 з попередньою правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 240 КК України та розпочато досудове розслідування кримінального провадження.
13.05.2020 року постановою слідчого кваліфікацію кримінального правопорушення змінено з ч. 1 ст. 240 КК України на ч. 1 ст. 240-1 КК України.
Постановою слідчого від 13.05.2020 мотопомпу кустарного виробництва визнано речовим доказом.
Під час досудового розслідування будь-яких документів на вилучену мотопомпу не отримано.
Посилаючись на норми статтей 131-132, 170-171 КПК України, просить накласти арешт на тимчасово вилучене під час огляду місця події від 13.05.2020 року майно.
Відповідно до ч.1 ст.172 КПК України, клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду.
Оскільки слідчим подано клопотання про розгляд клопотання про арешт майна без її участі у зв'язку з необхідністю проведення невідкладних слідчих дій в кримінальних провадженнях, що перебувають у провадженні, тому відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснюється, так як судове провадження здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у судовому проваджені.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Частиною другою ст.170 КПК України передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч.3 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
У відповідності до ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Підставою для звернення слідчого з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно - мотопомпу кустарного виробництва стало те, що вилучене майно є засобом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КК України, тому є підстави вважати, що вищевказане майно відповідає критеріям, визначеним ст.98 КПК України.
При цьому, досудовим розслідуванням не встановлено власника та/або законного володільця вилученої мотопомпи.
13.05.2020 року вилучена мотопомпа визнана речовим доказом у кримінальному провадженні №12020180190000287 від 13.05.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.240-1 КК України.
Суд дійшов до висновку, що з метою забезпечення збереження речових доказів та всебічного, повного, об'єктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, необхідно накласти арешт на тимчасово вилучену мотопомпу кустарного виробництва, яка є засобом вчинення кримінально протиправних дій, передбачених ч.1 ст.240-1 КК України та містять відомості, які можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.
Згідно положень ст. 173 КПК України, у разі задоволення клопотання про арешт майна, слідчий суддя в ухвалі повинен зазначити заборону відчуження, розпорядження або користування та вказівку на таке майно.
Водночас, враховуючи те, що досудовим розслідуванням не встановлено власника чи законного володільця вилученого майна, яке 13.05.2020 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні №12020180190000287 та передано на зберігання до кімнати речових доказів Рокитнівського ВП, тому відсутні підстави для заборони користуватися та розпоряджатися таким майном.
Керуючись ст.ст. 170-173, 309 КПК України,
Клопотання задовольнити частково.
Накласти арешт на мотопомпу кустарного виробництва на основі двигуна марки «MERCEDES-BENZ» із № НОМЕР_1 , яка була вилучена згідно протоколу огляду місця події від 13.05.2020 р..
В іншій частині клопотання відмовити.
Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Слідчий суддя (підпис) Згідно з оригіналом.
Слідчий суддя ОСОБА_1