15 травня 2020 р.Справа №160/5233/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" про забезпечення позову у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" до Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 від 18.03.2020р.
Разом із позовною заявою було подано заяву про забезпечення позову, в якій заявник просить зупинити дію постанови Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 18.03.2020 №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі за позовом ТОВ «Дніпропромліт» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про скасування постанови від 18.03.2020 № ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56.
В обґрунтування поданої заяви про забезпечення позову позивач зазначає, що зі змісту оскаржуваної постанови від 18.03.2020 №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 вбачається, що вона прийнята на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України. Отже, враховуючи норми п. 11 Порядку № 509, вказана постанова є виконавчим документом і підлягає пред'явленню до виконання органами державної виконавчої служби у порядку, встановленому законодавством України. Таким чином, у законодавстві України існує прогалина щодо визначення механізму зупинення дії постанови органу Держпраці про накладення штрафу, передбаченого ч. 2 статті КЗпП України, у разі її оскарження в судовому порядку відповідно до п. 10 Порядку № 509. законодавством України чітко передбачено невідворотній механізм стягнення накладеного органами Держпраці України штрафу, який розпочинається з нарахування боржнику виконавчого збору та арешту його рухомого та нерухомого майна, а також грошових коштів з подальшим їх стягненням, що спричинить шкоду правам та інтересам позивача. Зокрема, ТОВ «Дніпропромліт» буде нараховано виконавчий збір та паралізовано діяльність підприємства шляхом накладення арешту на рухоме та нерухоме майно, а також розрахункові рахунки до закінчення виконавчого провадження. Крім того, державним виконавцем будуть вчинені дії щодо опису та реалізації належного ТОВ «Дніпропромліт» рухомого та нерухомого майна, яке неможливо буде повернути в позасудовому порядку у разі винесення у межах даної справи постанови про задоволення позовних вимог ТОВ «Дніпропромліт» та скасування постанови ГУ Держпраці у Дніпропетровській області від 18.03.2020 року №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56. Отже, у випадку звернення відповідачем до виконання оскарженої постанови, процедура виконання яких передбачає накладення арешту на рахунки та майно боржника, а також стягнення з боржника виконавчого збору, це значно ускладнить матеріальне становище ТОВ «Дніпропромліт» та його працівників. Враховуючи вищевикладене, існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам ТОВ «Дніпропромліт» до ухвалення рішення в адміністративній справі та з метою їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, у разі звернення до виконання постанови про накладення штрафу.
Дослідивши заяву та матеріали справи, суд вважає, що заява позивача про забезпечення позову підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із частиною 4 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
В розумінні наведених норм процесуального закону, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 2006 року № 9 "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" в тій частині, яка стосується загальних положень застосування забезпечення позову, а також Постанови Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 06 березня 2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ" при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Вичерпний перелік підстав для зупинення виконавчих дій встановлено ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження"
Так, згідно до ч. 1 ст. 34 вказаного Закону України виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі:
1) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, якщо згідно з умовами служби проведення виконавчих дій неможливе чи на прохання стягувача, який проходить таку військову службу;
2) зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа;
3) зупинення судом реалізації арештованого майна у разі відсутності іншого майна боржника, на яке може бути звернено стягнення;
4) відкриття господарським судом провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом. Виконавець не зупиняє вчинення виконавчих дій у разі перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника);
5) звернення виконавця та/або заінтересованої особи до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 15 цього Закону;
6) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення;
7) включення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, яка виникла внаслідок розрахунків за енергоносії з урахуванням дати заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", крім рішень, передбачених абзацом шостим пункту 3.7 статті 3 зазначеного Закону;
8) затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) якщо стягувач включений до плану санації;
9) надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
10) включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем);
11) встановлення мораторію на звернення стягнення на активи боржника за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження;
12) включення державних підприємств або пакетів акцій (часток) господарських товариств до переліку об'єктів малої або великої приватизації, що підлягають приватизації;
13) наявності підстав, передбачених статтею 2-1 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку";
14) наявності підстав, передбачених статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств".
З матеріалів справи вбачається, що постановою від 18.03.2020 року №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 на Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" накладено штраф на у розмірі 141690 грн.
Строк для самостійного виконання зазначеної постанови №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 - протягом одного місяця з дня прийняття постанови.
Постанова №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 є виконавчим документом і пред'являється до виконання органам державної виконавчої служби протягом трьох місяців з наступного дня після набрання законної сили.
Відповідно до ч.7 ст.26 "Про виконавче провадження" у разі якщо в заяві стягувача зазначено рахунки боржника у банках, інших фінансових установах, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження накладає арешт на кошти боржника.
Згідно із ч.2 ст.27 вказаного Закону виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.
Враховуючи те, що подання адміністративного позову не зупиняє дію оскаржуваної постанови Головного управління Держпраці а також те, що оскаржувана постанова є виконавчим документом і пред'являється до виконання органам державної виконавчої служби протягом трьох місяців з наступного дня після набрання законної сили, суд вбачає очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, оскільки у разі подання Головним управлінням Держпраці постанови від 18.03.2020 року №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 до Державної виконавчої служби для примусового виконання, на рахунки позивача буде накладено арешт та стягнуто виконавчий збір.
За таких обставин, заява про забезпечення позову підлягає задоволенню шляхом зупинення дії постанови Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 18.03.2020 №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі за позовом ТОВ «Дніпропромліт» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про скасування постанови від 18.03.2020 № ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56.
Суд зазначає, що вжиті заходи забезпечення позову є своєчасними, відповідають предмету позову, є співрозмірними із заявленими вимогами, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення, а їх невжиття може унеможливити ефективний захист прав позивача, призвести до заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 156, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" про забезпечення позову у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" до Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити.
Забезпечити позов у адміністративній справі №160/5233/20 шляхом зупинення дії постанови Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 18.03.2020 №ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56 до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі за позовом ТОВ «Дніпропромліт» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про скасування постанови від 18.03.2020 № ДН162/1857/АВ/ТД-ФС/56.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропромліт" (код ЄДРПОУ 21866376, вул. Виробнича, буд. 13, смт. Слобожанське, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52005).
Відповідач: Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39788766, вул. Казакова, 3, м. Дніпро, 49107).
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена. Роз'яснити заявнику та іншим сторонам у справі, що оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Повний текст ухвали складено та підписано 15.05.2020 року.
Суддя О.М. Неклеса