ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
15 травня 2020 року Справа № 913/280/20
Провадження №1/913/280/20
Господарський суд Луганської області у складі судді Зюбанової Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах:
Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, м. Харків,
до 1-го відповідача - Новоайдарської обласної санаторної школи, смт. Новоайдар Луганської області,
2-го відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАРТНЕР СВ”, м. Рівне
про визнання недійсним договору позики товару (безвідсоткової)
Так, заступник керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області просить суд визнати недійсним договір № 2, укладений 02.01.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю “ПАРТНЕР СВ” (код ЄДРПОУ 40214288) та Новоайдарською обласною санаторною школою (код ЄДРПОУ 20151675) на суму 854635,63 грн.
Відповідно до змісту п. 1.1 цього договору ТОВ “ПАРТНЕР СВ” зобов'язалося передати Новоайдарській обласній санаторній школі (позичальнику) безпроцентну позику у вигляді продукції (теплова енергія) в кількості 441,59 Гкал по ціні 1935,36 грн. за одиницю, на суму 854635,63 грн., а позичальник - повернути зазначену суму позики в обумовлений строк.
Згідно п. 2.1 договору позикодавець зобов'язаний перерахувати позичальникові на його банківський рахунок зазначену суму позики в строк після проведення відкритих торгів по придбанню теплової енергії та оголошення результатів.
Повернення зазначеної в договорі суми позики може відбуватися за бажанням позичальника протягом 3 місяців по частинах (в розстрочку). Зазначена сума безпроцентної позики може бути повернута позичальником достроково (п. 2.2. Договору).
Прокурор зазначає, що зі змісту оспорюваного договору вбачається, що вказаний правочин є удаваним і фактично є договором купівлі-продажу товару з розстроченням платежу і не відповідає вимогам ст. 1046 ЦК України, оскільки фактичним предметом позики є товар (теплова енергія), а повертається позичальникові не товар зі схожими родовими ознаками, а грошові кошти.
Намір ТОВ “ПАРТНЕР СВ” здійснювати саме продаж теплової енергії підтверджується тим, що за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ «Партнер СВ» належить, поміж іншим, постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (код КВЕД35.30).
Таким чином, на думку прокурора, метою підприємницької діяльності ТОВ “ПАРТНЕР СВ” є отримання прибутку, зокрема, за продаж продукції, такої як теплова енергія, яку він виробляє за результатом використанням орендованого майна та обладнання Новоайдарської обласної санаторної школи. Для досягнення вказаної мети підприємство виробляє та передає теплову енергію споживачу та очікує оплати за проданий товар. Саме на це спрямована воля відповідача 2 у спірному правочині.
Враховуючи зміст домовленостей, закріплених у п. 2.1 Договору, 1-й відповідач - Новоайдарська обласна санаторна школа на час вчинення оспорюваного правочину був обізнаний про законодавчо закріплений обов'язок проведення процедури закупівлі, а отже усвідомлював протиправність укладання договору товарної позики, що, у свою чергу, доводить умисність вчинення удаваного правочину задля приховування порушення вимог Закону України “Про публічні закупівлі” у редакції Закону від 19.09.2019 № 114-ІХ (далі - Закон України № 114-ІХ).
Законом України № 114-ІХ встановлені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти.
Фінансування санаторної школи здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету. Санаторна школа є бюджетною установою (п. 1.11 Статуту).
Статтею 1 Закону України № 114-ІХ передбачено, що договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Згідно ст. 4 цього Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.
На веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель встановлено відсутність розпочатих Новоайдарською обласною санаторною школою процедур закупівлі теплової енергії та відсутність річного плану закупівель теплової енергії.
Відсутність річного плану закупівель теплової енергії підтверджується й листом Новоайдарської обласної санаторної школи від 21.04.2020 №104, згідно з яким в річному плані закупівель на 2020 рік відсутня теплова енергія як предмет закупівлі.
Статтею 3 Закону України № 114-ІХ передбачено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Крім того, п. 8 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України встановлено принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Таким чином, відсутність коштів на оплату за теплову енергію, які мають бути передбачені бюджетними призначеннями, асигнуваннями, та, відповідно, передбачатись у річному плані закупівель товару, при укладанні спірного Договору порушують принципи, встановлені ст. 3 Закону “Про публічні закупівлі” та створюють загрозу нецільового використання бюджетних коштів.
Як свідчать позовні матеріали, має місце звернення до суду Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави, а правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді регулюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.
При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Також ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Так, у позовній заяві заступником керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області зазначено, що він звертається до суду у зв'язку з тим, що є загроза порушень економічних інтересів держави внаслідок укладення незаконного правочину, чим може бути завдано шкоди бюджету у вигляді незаконних витрат.
Як органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурор визначив Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Статтею 7 Закону України “Про публічні закупівлі” визначено органи, які здійснюють державне регулювання та контроль у сфері публічних закупівель, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Разом з тим, згідно з п.п. 3, 4, 9 п. 4 Положення про Державну аудиторську службу України, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, перевірки державних закупівель; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку право охоронюваним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою Луганської області листом від 24.04.2020 № 33/2-740вих-20 проінформовано Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про виявлені порушення та запропоновано перевірити законність укладення зазначених договорів та у разі виявлення порушень, вжити заходів спрямованих на їх усунення у встановленому законом порядку, у тому числі вжити заходи господарсько-правового характеру шляхом звернення до суду.
Оскільки Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області листом від 30.04.2020 № 20-12-03-24-15/174-2020 повідомило, що вжити заходів державного фінансового контролю не є можливим через невключення до Планів державного фінансового контролю перевірки Новоайдарської обласної санаторної школи, суд вважає, що наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у цій справі, в особі цього органу.
Сєвєродонецька місцева прокуратура Луганської області листом № 33/2-898вих-20 від 05.05.2020 повідомила позивача про намір звернутися до господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України до Новоайдарської обласної санаторної школи та ТОВ “ПАРТНЕР СВ” про визнання недійсним договору позики товару № 2 від 02.01.2020.
Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва заступником керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України за позовною заявою у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України набуває статусу позивача.
Згідно з частинами першої та п'ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Так, позовні вимоги немайнового характеру, заявлені у справі, свідчать про певну складність справи, що виключає її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши позовні матеріали, господарський суд дійшов висновку, що позовну заяву оформлено з дотриманням вимог ст. 162 ГПК України, до неї додано усі документи, передбачені ст. 164 ГПК України, а тому немає підстав для її повернення чи відмови у відкритті провадження.
З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відповідності до ч. 2 п. 3 ст. 12 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 53, 120, 176, 234, 236, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, господарський суд
1. Підтвердити підстави представництва заступником керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України за позовною заявою від 08.05.2020 № 33/2-942вих-20.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/280/20.
3.Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 9 червня 2020 року, 12 год. 00 хв., зала судових засідань № 108.
5. Запропонувати відповідачам подати відзиви на позовну заяву із урахуванням вимог ст.165 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 15.05.2020 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Н.М.Зюбанова