13 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1364/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі- ГУ ПФУ у Волинській області, Управління) про визнання протиправним дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язання скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 30 січня 2020 року № 032450002684; зобов'язання зарахувати до трудового і пільгового стажу період роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника підземного за грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року; зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із 01 грудня 2019 року з урахуванням середньогалузевої заробітної плати на момент звернення (22 січня 2020 року).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на що листом відповідача від 30 січня 2020 року йому було відмовлено у призначенні такої у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового страхового стажу. Так, підставою для відмови слугувало те, що деякі періоди роботи не зараховані до страхового стажу позивача у зв'язку із несплатою роботодавцем страхових внесків. Однак ОСОБА_1 вважає такий висновок безпідставним і протиправним, оскільки відповідно до записів у трудовій книжці його страховий стаж роботи становить близько тридцяти років, із яких 9 років 9 місяців є пільговим. Вказує, що страхувальник ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» щомісячно здійснював йому виплату заробітної плати, а несплата страхових внесків роботодавцем не може ставити у залежність право працівника на пенсійне забезпечення, та є відповідальністю самого роботодавця.
Керуючись наведеним із посиланням на вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач просить позовні вимоги задовольнити.
У відзиві на позов № 0300-0802-7/6594 від 20 березня 2020 року (арк. спр. 32-35) відповідач його вимог не визнав. Вказав, що за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» страхових внесків за періоди: грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року. З огляду на вказані обставини, у пенсійного органу відсутні і правові підставі для застосування статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах. Додатково зазначено, що у випадку сплати страхових внесків за спірні періоди відповідач матиме змогу зарахувати до пільгового стажу роботи відповідні періоди.
Керуючись наведеним, ГУ ПФУ у Волинській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02 березня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін (арк. спр. 29).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області із заявою від 22 січня 22020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До заяви були додані наступні документи: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників; трудова книжка або документи про стаж; паспорт громадянина України; заява про спосіб виплати пенсії; довідка із СПОВ про заробітну плату із 01 липня 2000 року по день звернення; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року (арк. спр. 37-62).
Листом від 06 лютого 2020 року № 0300-0315-8/2018 ГУ ПФ України у Волинській області повідомило позивача про прийняття рішення від 30 січня 2020 року № 032450002684 про відмову у призначенні пенсії за віком на підставі статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. При цьому, загальний страховий стаж позивача визначено у 27 років 8 місяців, пільговий стаж позивача визначено у 7 років 7 місяців 15 днів, до якого не зараховані періоди роботи, за які страхувальник не сплачував страхові внески (арк. спр. 10-11).
Позивач, не погоджуючись із відмовою ГУ ПФ України у Волинській області у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу спірних періодів роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та призначенні пільгової пенсії згідно із статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Постановами Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 та від 24 червня 2016 року №461 (зі змінами) затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список №1).
Розділ І Списку №1 має назву "Гірничі роботи" (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд).
Підрозділом 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" (далі - підрозділ 1) розділу І "Гірничі роботи" Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді) в переліку яких значиться: "електрослюсар підземний".
Як випливає із трудової книжки ОСОБА_1 серії АВ № НОМЕР_1 (арк. спр. 14-15), останній із 23 грудня 2009 року по 18 січня 2010 року працював у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» під час проходження виробничої практики по професії гірник підземний; 27 січня 2010 року прийнятий на роботу у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» по строковому трудовому договору гірником підземним ІІІ розряду, 01 жовтня 2019 року звільнений із вказаної посади (арк. спр. 15).
Довідкою ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від № 188 від 01 жовтня 2019 року стверджується, що позивач в період із 23 грудня 2009 року по 18 січня 2010 року, 27 січня 2010 року по 01 жовтня 2019 року виконував підземні роботи в шахті за посадою гірник підземний (арк. спр. 42).
Окрім того, ОСОБА_1 надав копії витягів з наказів по ВП «Шахта Бужанська» (арк. спр. 43-44) "Про результати проведення атестації робочих місць", якими затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком №1, та в якому професію гірник підземний віднесено до Списку №1. З довідок про доходи судом установлено, що ОСОБА_1 ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ.
Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для призначення пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача за грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків по ЄСВ.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує із записів у трудовій книжці та з довідки про доходи ОСОБА_1 у грудні 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ. Окрім того, із реєстрів застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування установлено, що у спірні періоди (грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року) ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах із страхувальником, отримував заробітну плату, страхові внески не сплачувались (арк. спр. 16-22).
Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 6 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що у грудні 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до його страхового (пільгового) стажу за Списком №1 вказані період роботи.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно наданих позивачем документів, відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж позивача становить 27 років 8 місяців у тому числі пільговий (робота за Списком №1) - 9 років 9 місяців.
Станом на 22 січня 2020 року (день подання заяви про призначення пенсії) ОСОБА_1 виповнилось 51 рік.
Таким чином, з зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року позивач набуває право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Крім того, відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи приписи пункту 1 статті 45, пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та звернення позивача із заявою про призначення пенсії, пенсія має бути призначена з 02 грудня 2019, тобто з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій та рішень.
Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 30 січня 2020 року № 032450002684; зобов'язання зарахувати до трудового і пільгового стажу період роботи на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника підземного за грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року; зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із 02 грудня 2019 року.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 840 грн 80 коп., сплачений відповідно до квитанції №90 від 19 лютого 2020 року.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи за грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 032450002684 від 30 січня 2020 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоди роботи за грудень 2010 року, із жовтня 2017 року по 01 жовтня 2019 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та призначити йому із 02 грудня 2019 року пільгову пенсію за віком згідно із статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням вказаних періодів спеціального (пільгового) страхового стажу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 840 грн 80 коп. (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя В.І. Смокович