13.05.2020 року Провадження №2-а/425/102/20
Справа №425/1324/20
місто Рубіжне Луганської області
Рубіжанський міський суд Луганської області в складі головуючого судді Москаленко В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Луганській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття справи про адміністративне правопорушення,
встановив:
08.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до Рубіжанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому позивач просить скасувати постанову №000206 від 29 квітня 2020 року, винесену державним інспектором з охорони навколишнього середовища Луганської області Левченко Д.І., про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.52 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн. та закрити провадження по справі.
Даний позов підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону № 3674-VІ.
З урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі №543/775/17,провадження № 11-1287апп18 ,в якій вказано,що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення, позивачу необхідно сплатити на користь держави судовий збір у розмірі 02 розміру прожитого мінімуму для працездатних осіб, що складає - 420 грн. 40 коп., та надати суду оригінал відповідного документу.
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової позовної заяви, оформленої з урахуванням наведеного вище, разом з копіями позовних заяв та доданими до неї документами відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Суд роз'яснює позивачу, що відповідно до частин 3, 5 ст. 169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Отже, відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 169 КАС України, ця позовна заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст. ст. 160-161, 169, 241, 248, 256 КАС України, суд,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Луганській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття справи про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу семиденний строк для виправлення вказаних недоліків, який відраховується з дня отримання позивачем копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, заява буде вважатись не поданою і повернута позивачу. Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню з заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Суддя В.В. Москаленко