Справа №345/1221/20
Провадження № 1-кс/345/479/2020
08.05.2020 року м. Калуш
Слідчий суддя Калуського міськрайонного суду ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 у кримінальному провадженні №12019090170000387, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.362 КК України про тимчасовий доступ до документів в тому числі електронних, -
Клопотання відповідає вимогам ст.160 КПК України.
В обґрунтування зазначеного клопотання слідчий посилається на те, що в її провадженні знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за №12019090170000387 від 08.04.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.362 КК України, а саме, досудовим розслідуванням встановлено, що 07.12.2018, близько 11.20 год., при роботі із сервісом «Електронний кабінет платника», працівниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виявлено факт незаконного втручання працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме внесено зміни щодо нарахованого та сплаченого єдиного соціального внеску АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Так, працівники бухгалтерії АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 07.12.2018 при роботі з сервісом «Електронний кабінет платника» в реєстрі «Стан розрахунків з бюджетом» в податку «Єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомозі по тимчасовій непрацездатності» (платіж 70710100000) виявлено незаконне втручання працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 в нарахований та оплачений єдиний соціальний внесок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме спостерігали на екрані монітора, як показники сплаченого ЄСВ за 2017-2018 роки змінювались на від'ємні значення, а суми сплаченого ЄСВ заносились на штрафні санкції за 2013-2016.
Вказані незаконні дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 продовжуються, не дивлячись на рішення ДФС №40850/6/99-99-1105-02-25 від 18.12.2018, яким скарга АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » задоволена частково і незаконне рішення Калуського управління №0030515113 від 11.10.2018 скасоване та вважається відкликаним, оскільки Калуське управління перевищило свої повноваження. Даним рішенням вкотре підтверджено, що функцію контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Вказані незаконні дії працівників Калуського управління збільшують зобов'язання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по сплаті сум ЄСВ та штрафних санкцій за 2013-2016 (штраф по ЄСВ 187 386, 85 грн. та пеня 468 740, 50 грн.), які в законному судовому порядку працівники Калуського управління стягнути з АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вже не мають правових підстав.
Такі незаконні дії неправомірно позбавили зароблено трудового стажу працівниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за яким було сплачено ЄСВ в 2017-2018 роки. Троє працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не змогли вчасно зробити перерахунок пенсії, так як не було зараховано їм страховий стаж, і зробило це аж тоді, коли скасували рішення.
Впродовж цього часу до 23.04.2019 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 продовжувались незаконні збільшення зобов'язання по ЄСВ (штрафні санкції), про що свідчать вимоги і листи і АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було змушене і подало повторну скаргу в ІНФОРМАЦІЯ_5 і отримали відповідь 26.06.2019 про те, що звернення розглянуто і порушене питання в скарзі вирішено по суті, ІКП приведено у відповідність, тобто зняли нарахування штрафних санкцій по ЄСВ, чим зарахувався страховий стаж працівникам і не виникло заборгованості.
З метою отримання в передбаченому КПК України порядку фактичних даних про наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою проведення в подальшому експертиз та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю ознайомитися з ними та вилучити їх, а саме: дозволів та доступів працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 на отримання кваліфікованого електронного підпису для виконання посадових обов'язків, внесення та корегування нарахованого та сплаченого єдиного соціального внеску АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в період часу з 11.10.2018 по час подання клопотання із вказанням посади, ПІБ працівника, електронного ключа, електронної печатки, документів, що підтверджують факт отримання електронних ключів (електронний цифровий підпис, електронна печатка, токіни) начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 та працівниками цього управління із зазначенням рівнів входу, до серверу бази даних та програми в якій здійснювалось корегування податкових платежів та відрахування суб'єктам господарської діяльності -АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 №0030515113 від 11.10.2018, інтегрованої картки платника податків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період часу з 11.10.2018 по час подання клопотання, з метою копіювання та вилучення інформації щодо здійснення операцій працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 по корегуванні нарахованого та сплаченого єдиного соціального внеску, інтегрованої картки платника податків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у вищевказаний період, тобто з 11.10.2018 по даний час, інформації та даних про осіб, в тому числі працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 , які мають рівні доступу та вводили дані в інтегрованій картці платника податків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у ці періоди, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , що сприятиме з'ясуванню обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також досягненню завдань кримінального провадження.
У судове засідання слідчий не зявилася ,однак подала заяву про розгляд клопотання у її відсутності .
Особа у володіння якої знаходяться дані документи в тому числі електронні, в судове засідання не викликалась.
Дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є обґрунтованим, відповідає вимогам ст.160 КПК України та такими, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
У відповідності до ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Документи до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ містять охоронювану законом таємницю, а саме інформацію, яка знаходиться в операторів телекомунікацій, про зв'язок, абонента тощо.
Як зазначено в ст.99 КПК, документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення, тощо відомості, і які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Ст.5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" вказує, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Ст.8 цього ж Закону зазначає, що юридична сила електронного документа та допустимість його як доказу, не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.
Як вбачається з пояснень свідка головного бухгалтера АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 - 07.12.2018 близько 10.00 год. вона перебуваючи на робочому місці в приміщенні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_5 - колишнім заступником головного бухгалтера, теперішнім заступником генерального директора з фінансів при роботі з сервісом «Єдиний внесок нарахованих роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомозі по тимчасовій непрацездатності (платіж 70 710 1000 00) було виявлено незаконне втручання працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 в нарахований та оплачений єдиний соціальний внесок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».Так, під час цих незаконних дій встановлено, шляхом заходу до свого електронного кабінету за допомогою електронного цифрового підпису, вона заходила під своїм цифровим підписом, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_4 змінювали показники сплаченого ЄСВ за 2017-2018 змінювались на від'ємні значення, а суми сплаченого ЄСВ заносились на штрафні санкції за 2013-2016 роки.Вона особисто зателефонувала начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 запитала, що він робить і з його слів зрозуміла, що вони коригують нарахований і сплачений ЄСВ та штрафні санкції на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 №0030515113 від 11.10.2018 року. На зауваження про те, що вказане рішення перебуває в стадії адміністративного оскарження і такі дії суперечать ст. 56 Податкового Кодексу України, ОСОБА_3 , проігнорував сказане.Хто саме вносив корективи по ІНФОРМАЦІЯ_4 (інформаційна карточка платника), а саме вчиняв дію яка призвела до змін облікових показників не знає.
Судом встановлено, що документи зазначені у клопотанні знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) , що за адресою АДРЕСА_2 .
Слідчим обґрунтовано підтверджено, що вилучення даних документів необхідне для сприяння розкриттю вчиненого кримінального правопорушення, іншим способом отримати вказану інформацію неможливо.
Беручи до уваги необхідність встановлення істини по кримінальному провадженню, з метою отримання в передбаченому КПК України порядку фактичних даних про наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою проведення в подальшому експертиз та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів суд приходить до переконання, що клопотання слідчого підлягає до задоволення.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.159-166,395 КПК України слідчий суддя,
Клопотання задоволити.
Надати старшому слідчому СВ Калуського ВП ГУ НП капітану поліції ОСОБА_2 , або за його дорученням старшому інспектору Департаменту кіберполіції НП України капітану поліції ОСОБА_6 тимчасовий доступ до речей і документів терміном 30 днів, що містять охоронювану законом таємницю, а саме щодо: дозволів та доступів працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 на отримання кваліфікованого електронного підпису для виконання посадових обов'язків, внесення та корегування нарахованого та сплаченого єдиного соціального внеску АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в період часу з 11.10.2018 по 06.05.2020 із вказанням посади, ПІБ працівника, електронного ключа, електронної печатки, документів, що підтверджують факт отримання електронних ключів (електронний цифровий підпис, електронна печатка, токіни) начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 та працівниками цього управління із зазначенням рівнів входу, до серверу бази даних та програми в якій здійснювалось корегування податкових платежів та відрахування суб'єктам господарської діяльності -АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 №0030515113 від 11.10.2018, інтегрованої картки платника податків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період часу з 11.10.2018 по 06.05.2020, з метою копіювання та вилучення інформації щодо здійснення операцій працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 по корегуванні нарахованого та сплаченого єдиного соціального внеску, інтегрованої картки платника податків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у вищевказаний період, тобто з 11.10.2018 по 06.05.2020, інформації та даних про осіб, в тому числі працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 , які мають рівні доступу та вводили дані в інтегрованій картці платника податків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у ці періоди.
Надати можливість ознайомитись з цими документами та вилучити їх . Вказані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) , що за адресою АДРЕСА_2 .
Строк дії ухвали - 30 днів з дня винесення тобто до 06.06.2020 року.
У випадку невиконання ухвали слідчого судді, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів в тому числі електронних, на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя