Ухвала від 13.05.2020 по справі 460/2993/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

13 травня 2020 року м. Рівне №460/2993/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковська Л.А., після одержання позовної заяви

ОСОБА_1

доРівненського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області

про скасування висновку, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування висновку, зобов'язання вчинення певних дій.

Ухвалою суду від 29.04.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Рівненського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про скасування висновку, зобов'язання вчинення певних дій залишено без руху. Запропоновано позивачу недоліки позовної заяви усунути у спосіб, який передбачає подання до суду: позовної заяви із зазначенням ідентифікаційного коду відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

На виконання вимог ухвали суду від 29.04.2020 позивачем подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду. В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду зазначає, що не має юридичної освіти, не знає особливостей законодавства та відповідно не міг знати, що строки звернення до суду складають шість місяців. Просить визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними.

Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1, 2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, за загальним правилом встановлено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, який обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, обов'язок доведення обставин, з якими сторона пов'язує поважність причин пропуску строків звернення до суду, покладається на особу, яка звернулась до суду.

Зі змісту позовної заяву судом встановлено, що позивачем оскаржується висновок №74-16.1-05.06-72 від 24.05.2019 Рівненського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.

При цьому, позовна заява датована 23.04.2020 та подано її до суду 24.04.2020, що підтверджується штампом суду із зазначенням дати - 24.04.2020 та реєстраційним номером 14037/20.

Тобто, право на звернення із даним адміністративним позовом у позивача виникло 24.05.2019 (дата оскаржуваного висновку).

Суд звертає увагу на те, що перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Таким чином, незнання позивачем строків звернення до суду не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Інших доводів в підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачем не надано.

Суд констатує, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

Висновки аналогічного характеру викладено в постанові Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 227/2015/17, які в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом при прийнятті рішення.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях наполягає на тому, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення Європейського суду у справі "Перез де Рада Каванілес проти Іспанії" від 28.10.1998, заява №28090/95, п.45).

У рішенні "Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії" Європейський суд встановив, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними (рішення від 25.01.2000, п. 33).

У пункті 44 рішення Європейського суду з прав людини "Осман проти Сполученого королівства" та пункті 54 рішення "Круз проти Польщі" зазначено, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду, викладені в заяві, є неповажними, оскільки позивач не вказав і не підтвердив належними та допустимими доказами про існування об'єктивно непереборних обставин, що унеможливили своєчасне звернення до суду.

Відповідно до п.9 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених ч.2 ст. 123 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід повернути позивачеві.

Суд зазначає, що відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Керуючись статтями 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву і додані до неї документи повернути позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Суддя Жуковська Л.А.