Рішення від 13.05.2020 по справі 420/2635/20

Справа № 420/2635/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агро-Альянссервіс” про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агро-Альянссервіс” про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Агро-Альянссервіс”, згідно рішення ГУ ДПС в Одеській області від 28.02.2020р.

Ухвалою суду від 30.03.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято наказ №6284 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агро-Альянссервіс» та наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 26.02.2020 р. №834 були внесені зміни до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 07.08.2019 р.№ 6284. 27.02.2020р. на підставі вказаних наказів та направлень на перевірку від 26.02.2020 р. №907/05/07, №908/05/07, №909/05/07, №910/05/07, №911/05/07, №912/05/07, №913/05/07, №914/05/07, №915/05/07, №916/05/07, відповідно до п. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, п. 77.1. ст. 77 Податкового Кодексу України з метою проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агро-Альянссервіс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2018 р. з 27.02.2020 р. було здійснено вихід за податковою адресою відповідача. Позивач зазначив, що 27.02.2020р. о 16:41 год. керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» Маринат Ольгою Павлівною було відмовлено посадовим особам ГУ ДПС в Одеській області у допуску до перевірки, про що було складено акт від 27.02.2020 р. №132/15-32-05-07 та 28.02.2020р. о 11 годині 30 хвилин заступником начальника ГУ ДПС в Одеській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс». Позивач, посилаючись на положення ст.ст. 16,20, 94 Податкового кодексу України, просить суд підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Агро-Альянссервіс”, згідно рішення ГУ ДПС в Одеській області від 28.02.2020р.

Відповідач повідомлявся про відкриття провадження у вказаній справі. Відзив на позовну заяву від ТОВ «Агро-Альянссервіс» не надходив.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління ДФС в Одеській області №6284 від 07.08.2019р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АГРО-АЛЬЯНССЕРВІС», з урахуванням наказу Головного управління ДПС в Одеській області №834 від 26.02.2020р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області№6284 від 07.08.2019р.», на підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України призначено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «АГРО-АЛЬЯНССЕРВІС», з 27.02.2020р. тривалістю 10 робочих днів(а.с.8-9).

27.02.2020р. працівниками Головного управління ДПС в Одеській області, на підставі вищезазначених наказів та направлень на перевірку від 26.02.2020 р. №907/05/07, №908/05/07, №909/05/07, №910/05/07, №911/05/07, №912/05/07, №913/05/07, №914/05/07, №915/05/07, №916/05/07(а.с. 10-19), відповідно до п. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, п. 77.1. ст. 77 Податкового Кодексу України та з метою проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агро-Альянссервіс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2018 р. з 27.02.2020 р., було здійснено вихід за податковою адресою товариства.

27.02.2020р. керівник ТОВ «Агро-Альянссервіс» Маринат Ольга Павлівна відмовила посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області у допуску до перевірки, посилаючись на те, що перевірка повина проводитись у 2019 році згідно плану перевірки на 2019рік, про що складено акт Головного управління ДПС в Одеській області про відмову у допуску до проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Агро-Альянссервіс» від 27.02.2020 р. №132/15-32-05-07 (а.с.21-22)

28.02.2020р. о 11 годині 30 хвилин заступником начальника ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс»(а.с.7).

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 20.1.33 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право: звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу

За визначенням пункту 94.1 ст.94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

У пункті 94.2 цієї статті передбачені обставини, за наявності яких може бути застосовано адміністративний арешт майна, до яких згідно підпункту 94.2.3 віднесено таку обставину як: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Згідно з підпунктами 94.6.1 та 94.6.2 пункту 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

При цьому, частиною 2 пункту 94.6 Податкового кодексу України встановлено, що арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

Підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, є універсальними та визначені пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав і розрізняються лише процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).

Відповідно до пункту 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено). У цих випадках таке майно перебуває під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законом для визнання його безхазяйним, або у разі якщо майно є таким, що швидко псується, - протягом граничного строку, визначеного законодавством. Порядок операцій з майном, власника якого не встановлено, визначається законодавством з питань поводження з безхазяйним майном.

Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.

Підпунктом 94.19.1 пункту 94.19 цієї статті визначено, що припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з: відсутністю протягом строку, зазначеного у пункті 94.10, рішення суду про визнання арешту обґрунтованим.

Тобто, для реалізації вказаного повноваження контролюючого органу щодо звернення до суду на предмет перевірки обґрунтованості накладеного арешту на майно протягом 96 годин з часу прийняття рішення про такий арешт ст. 283 КАС України передбачено право звернення до суду із відповідним поданням. Виключно у межах цього провадження суд наділений повноваженнями розглянути подання контролюючого органу у 96 годинний строк.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 18.04.2019 р. по справі №820/2522/17, від 18.11.2019р. №140/2485/18.

Враховуючи викладене та те, що передбачений Податковим кодексом України 96 годинний строк як на момент звернення позивача до суду так і на момент прийняття рішення сплив, підстави для задоволення позову Головного управління ДПС в Одеській області відсутні, так як такий арешт є припиненим.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС в Одеській області - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.